Хроніки Широкої війни

Прем’єр Угорщини Віктор Орбан висловився, що Україна ніколи не виграє цю війну, тому, мовляв, треба сідати за стіл переговорів з путіним. Отримав, знать, таку відмашку від своїх хазяїв кремлівських. Але дивіться як змінилася риторика – уже розглядають варіант перемоги України. Її заперечення в устах Орбана ні про що не говорить, бо й Угорщина ніколи не перемагала: ні коли розпалась Австро-Угорська імперія, ні коли мадяри були з Гітлером заодно, ні коли загарбували Закарпаття, ні коли повстали проти комунії… Ні навіть тепер, коли героїчно заборонили провозити через свою територію зброю для України, а Україна й світ здвигнули плечима і обійшлися без гуляш-комунізму… Тепер – опа, яка несподіванка! – Угорщина уже не проти провозу, але українські дипломати відверто сміються: це, кажуть, щоб ви бігом путіну всі маршрути передали?!

Коли президенту США Теодору Рузвельту доповіли, що Угорщина оголосила їм війну, він здивовано перепитав де вона знаходиться. А тоді спитав – хто нею керує? Йому кажуть – адмірал Хорті. – Отже, Угорщина – морська держава? – перепитав Рузвельт. Відповіли, що ні. – Нічого тоді не розумію – сказав президент США. Дальшу долю Хорті і мадяр ви знаєте…

Але на Чернігівщині саме мадяри були найбільш жорстокими – про це свідчать спалення Корюківки (7 тисяч мирних жителів), Єліного, Козарів та багатьох інших сіл і містечок. Проте про це мовчали, щоб не порушити дружбу кремлівської камарильї з гуляш-комунізмом Яноша Кадара. Воєнні ж злочини не мають терміну давності.

Тому зараз Костянтин Іванов, президент Чернігівської регіональної торгово- промислової палати, виступив з ініціативою медіа-кампанії щодо викриття злочинів мадяр проти українців у часі Другої світової війни. Для цього є свідчення очевидців, є книга-дослідження Віктора Моренця «Чернігівський процес» про суд над мадярськими військовими і є потреба правди. Чернігівське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка готове взяти активну участь у цій кампанії.

…Пригадую, як Мирослав Дочинець, письменник із Закарпаття, виступаючи в Чернігові, сказав – і ви живете в сусідстві з ордою, і ми. І це одна й та сама орда.

Василь ЧЕПУРНИЙ

Читайте також:

Чернігівський процес – Українська історична книга

Опубліковано у Захист і підтримка України | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Хроніки Широкої війни

  1. Володимир Лузан коментує:

    Я також згадую розповіді бабусі про ту війну. Вона говорила, що мадьяри у жостокості до мирного населення і грабежах значно перевершували німців.
    Сучасні угорці на підсвідомому рівні до певної міри переживають імперський синдром, як і росіяни… Це дає пояснення того, що Орбан так довго там править. Отже справа не в орбані і не в путіні. Там лідери держав лише відповідають на запити суспільства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.