Козацька спільнота Стародубського полку

14 квітня в Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського відбулася презентація книги «Присяга Стародубського полку 1718 року» (видавець В. М. Лозовий). Видання Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського та Науково-дослідницького центру історії та культури Лівобережної України вийшло у серії «Джерела до вивчення козацтва» і здійснене за сприяння Віталія Рябцева.  

Рукописна пам’ятка зберігається в Російському державному архіві давніх актів. Вона містить списки майже 8000 українців, які заприсягалися царевичу Петру як нащадку Петра І і клялися не допомагати царевичу Олексію.

В оприлюдненому документі бачимо прізвища представників полкової та сотенної старшини, отаманів, військових музик, гармашів, козаків, міщан, посполитих і духовенства всіх сотень Стародубського полку, окрім Почепської, яка була віддана царем своєму фавориту Олександру Меншикову разом із козаками. З книги можна дізнатися про назви населених пунктів та церков Стародубського полку – найбільшої в Гетьманщині адміністративної одиниці, серед іншого тепер не існуючих.

Видання має два вступні нариси, які знайомлять читачів з ідентичністю Стародубщини як історичного субрегіону України та зі стародубським краєм і його елітою у складі Української козацької держави. Іменний та географічний покажчики дають можливість швидкого пошуку персоналій або населених пунктів, а карта полку станом на 1718 рік дозволяє орієнтуватися у сотенних кордонах.

Раніше в цій серії вийшли друком «Присяга Чернігівського полку 1718 року», «Чернігівська переписна книга 1666 року», «Ревізія Чернігівського полку 1732 року» та «Присяга Війська Запорозького Низового 1762 року», з якими можна було ознайомитися під час презентації.

Сергій ЛАЄВСЬКИЙ

Опубліковано у На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.