Козацька Україна крізь призму печаток

5 квітня в Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського відбулася презентація унікального видання «Козацька Україна: печатки, герби та емблеми кінця XVI – XVIII століть» (Видавництво «Темпора», директор Юлія Олійник). 

Монографія – це результат багаторічної праці старшого наукового співробітника музею, кандидата історичних наук Ігоря Ситого. Унікальність книги полягає не стільки в обсязі – 972 сторінки, 1372 кольорові ілюстрації печаток і документів, а в тому, що це перше узагальнююче видання з української козацької сфрагістики. Його джерельну базу складають 845 печаток (1832 відбитки та штемпелі) із зібрання Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського, 621 – з Державного архіву Чернігівської області, 17 – з Музею історичних коштовностей України і Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та понад 600 опублікованих печаток з архівних і музейних збірок України, Білорусі, Польщі, Швеції та Росії.

Музейна архівна колекція досліджуваного періоду включає в себе понад 5200 документів XVI–ХІХ століть із зібрання Василя Тарновського, а також матеріали Чернігівської губернської вченої архівної комісії та Чернігівського єпархіального сховища старожитностей та надбань Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського у ХХ столітті. До найдавніших належать печатки князя Костянтина Острозького 1583, Київського Пустинно-Миколаївського монастиря 1584 та гетьмана Гаврила Крутневича 1603 року.

У збірці українських старожитностей Василя Тарновського представлені 135 відбитків гетьманських печаток, які репрезентують усіх керманичів Лівобережної України та окремих правобережних гетьманів; виявлені 117 сфрагісів генеральної та полкової старшини, 215 – представників сотенної старшини, військових товаришів і канцеляристів, 71 печатка рядового козацтва.

Міську сфрагістику демонструють 44 печатки Батурина, Гадяча, Глухова, Мглина, Ніжина, Переяслава, Полтави, Прилук, Стародуба, Чернігова та інших міст і містечок. Низка печаток адміністративних, земельних та судових установ ілюструє діяльність Генеральної військової канцелярії, Генерального військового суду, полкових судів. Серед печаток, які стосуються діяльності церкви, зустрічаємо імена київських митрополитів, чернігівських архієпископів, ігуменів монастирів, парафіяльних священиків.

Загалом у книзі характеризуються різні категорії печаток, уміщені на них емблеми, знаки, символи та написи, форми, розміри, матеріали та техніки їх виготовлення, різновиди документів, на яких зафіксовані сфрагіси, практика застосування, ставлення суспільства до печатки як важливого елемента соціально-правових відносин.

Під час презентації в музеї була розгорнута виставка документів з печатками з музейного зібрання та оригінальний малюнок гетьманської печатки, вміщений у «Книзі Забіл» у 1740-х роках з написом «Anno 1576: sigilum Ucraini».

Сергій ЛАЄВСЬКИЙ

Опубліковано у На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.