На Прилуччині відкрили пам’ятник скульптору та кінорежисеру Івану Кавалерідзе

8 листопада в Талалаївській громаді Прилуцького району відбулося кілька цікавих заходів. Делегація від Прилуцького відділення ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво» у складі Миколи Гордієнка (заступник голови Прилуцького відділення Павла Кривоноса), Івана Забіяки, Миколи Найдича, Юрія Писаренка, Ігоря Поспєлова відвідала музей просто неба Василя Горленка в селі Українське (колишня – Ярошівка). Також делегація побувала у Шевченківській світлиці в Талалаївському ліцеї, якій подарувала велику кількість книжок.

Головна подія відбулася у Талалаївці. Це відкриття першого в Україні погруддя Іванові Петровичу Кавалерідзе – землякові, українському скульптору, кінорежисеру, патріоту України, дитинство та юність якого проходили в селі Талалаївка (нині – Стара Талалаївка), де він навчався в земській школі і де жили його батьки та родичі.

Право перерізати стрічку та відкрити пам’ятник надали селищному голові Юрію Величку, земляку і засновнику Благодійного Фонду імені Василя Горленка та ініціатору проєкту – Іванові Забіяці, благодійникам – Володимиру Киричку, Володимиру Лукашу.

Маючи слово, Юрій Величко подякував тим, хто долучився до реалізації проєкту з увіковічення пам’яті про земляка, а саме депутатам Талалаївської громади, Іванові Забіяці, Павлові Кривоносу, Володимиру Киричку, Володимиру Лукашу, Ігорю Марченку. Вони надали фінансову допомогу на виготовлення і монтаж пам’ятника та на придбання і укладання плитки навколо нього.

Іван Забіяка у своєму виступі зазначив, що попри те, що Іван Кавалерідзе жив і творив у радянську епоху, ніхто зі скульпторів того часу не прославив українських історичних осіб так, як він, відтворивши їх у скульптурах – це Тарас Шевченко, Григорій Сковорода, княгиня Ольга, Ярослав Мудрий тощо.

Завдяки пам’ятнику, автором якого є скульптор Сергій Олексієнко, вдасться поширити інформацію про видатну особистість ХХ століття.

«Щоб нинішнє і майбутні покоління краю знали, які визначні особистості України тут жили і працювали на благо всієї культури. Ми не маємо права розкидатися постатями світового рівня, а тим більше, коли вони мають відношення до нашого краю. Кожен факт, епізод, ми повинні зберегти і пронести їх у майбутнє, щоб більше ніколи не повторилося те, що робиться зараз в Україні».

У ході урочистостей Іван Забіяка подарував Талалаївському краєзнавчому музею книги про скульптора, диск із фільмом про нього від Музею-майстерні Івана Петровича Кавалерідзе (місто Київ), особисто Галини Синько (дружина Ростислава Синька, режисер фільму про Івана Кавалерідзе). Ці матеріали будуть використані для експозиції, присвяченої Іванові Кавалерідзе, стануть матеріалами для екскурсій.

У ході заходу слово мала Галина Семінько, жителька села Липове, учитель-пенсіонер, яка розповіла про особисте знайомство з Іваном Петровичем та про своє ставлення до нього.

Наприкінці урочистостей військовий капелан отець Василь освятив погруддя Івану Кавалерідзе.

На завершення заходу Микола Гордієнко вручив подарунки і відзнаки від Прилуцького відділення тим, хто своїми зусиллями збагачують і зберігають культуру, історію рідного краю.
За матеріалами Талалаївського краєзнавчого музею

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті, На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до На Прилуччині відкрили пам’ятник скульптору та кінорежисеру Івану Кавалерідзе

  1. Анатолій Пінчук коментує:

    Перший в Україні:
    на Прилуччині відкрили пам’ятник скульптору та кінорежисеру
    Івану Кавалерідзе

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.