На Сосниччині ще раніше захотіли «розбудити» занедбані землі

Інтернет – видання «Високий Вал» у вчорашній публікації «На Чернігівщині хочуть «розбудити» занедбані землі» повідомило про те, що депутат облради Іван Миколайович Якуб під час пленарного засідання 27 січня звернувся з пропозицією: «Розробити на Чернігівщині інвестиційну програму по залученню в обробіток сільськогосподарських земель, які заросли багаторічними рослинами-самосійками».

Він, наприклад, у своєму депутатському запиті зазначив, що в області більше 50 тисяч гектарів орних земель заросли багаторічними рослинами та не обробляються. На його думку, для повернення орних земель до обробітку, потрібна інвестиційна програма. За розрахунками Івана Миколайовича після запуску земель в обробіток кожен гектар буде давати 200 гривень надходжень до бюджету.

43 депутати облради підтримали депутатський запит Івана Якуба, а облдержадміністрація до 17 лютого 2016 року розгляне запит і повідомить про результати обласну раду та, власне, автора запиту.

Як на мене, професійного аграрія, турбота фермера-професіонала Івана Якуба щодо повернення занедбаних земель до життя є надзвичайно щирою і актуальною. Крім того, висловлюю свою публічну підтримку пропозиції Івана Миколайовича.

Адже ґрунт – основний компонент наземних екосистем, що утворився впродовж геологічних епох у результаті постійної взаємодії біотичних і абіотичних чинників. На сьогодні особливо актуальною стала проблема охорони ґрунтів у зв’язку зі збільшенням населення Землі та продовольчою кризою. Тому підтримання та поліпшення родючості ґрунту, запобігання його виснаженню, ерозії, засоленню, заболоченню, забрудненню різними токсичними речовинами – запорука високих урожаїв, зростання добробуту населення та чистоти довкілля.

Земля родить один раз на рік, тож використати таку можливість потрібно з найбільшою економічною ефективністю для себе, і якнайменше нашкодити землі, оскільки ми повинні думати і про прийдешні покоління та їх генетичний потенціал.

Стрімке погіршення економічної ситуації за останні десятиріччя призвело до скорочення площ орних земель. Значна частина необроблюваного земельного фонду заростає багаторічними травами, бур’янами, чагарниками, багаторічними деревами, що пришвидшує процес зменшення вмісту гумусу.

Не оминула така біда й Довженків край.

ED4996D9

7CCCEC96

А тому, в рамках виконання п. 1 Угоди про співпрацю між Чернігівською обласною державною адміністрацією, Чернігівською обласною радою і Радою товариства «Чернігівське земляцтво» у Києві на 2015 рік був запропонований інвестор саме для виконання першого етапу повернення занедбаних земель до життя у Сосницькому районі, де, за попередніми підрахунками райдержадміністрації, що звернулась до земляків з проханням про допомогу, таких земель близько 3-х тисяч гектарів. Крім того, одночасно з поверненням занедбаних земель до життя, передбачається налагодження виробництва альтернативних видів палива для забезпечення не тільки споживачів району, області та України, а й для продажу на експорт.

Цей інвестор виконав всі побажання гілок районної влади: зареєстрував у Сосниці підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю; уклав з орендарем земель договір на виконання робіт по вирубці самосійних дерев та чагарнику (з вивезенням залишків деревини та хмизу) на площі 600 гектарів; до роботи залучив виключно мешканців району, що потребують працевлаштування.

Щоб забезпечити виконання умов договору з орендарем земель, на яких за 20 років виросли дерева та чагарник, інвестор уклав із підприємствами-споживачами договори на постачання продукції, що буде утворюватися після переробки вирубаних самосійних дерев і чагарнику. Однак, як тільки інвестор приступив до роботи – одразу зустрів цілу низку непорозумінь, які виникли з керівником підприємства-орендаря земель. І, перш за все, він зірвав виконання договору, мотивуючи свою дію запитанням: «А хто буде після вирубки дерев і чагарнику займатися рекультивацією земель?»

Запитання слушне та потребує вирішення, але вже із залученням іншого підприємства, що може виконувати роботи з рекультивації. Всі ці проблеми добре відомі керівникам району та відповідних служб, котрі повинні показати, що дійсно мають намір у районі «розбудити» занедбані землі.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Фото автора

Опубліковано у На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 коментарі до На Сосниччині ще раніше захотіли «розбудити» занедбані землі

 1. Микола Гнип коментує:

  Олексію Федоровичу, ознайомився з Вашою публікацією «Кримінальна еколого-правова відповідальність» від 26 вересня 2013 року, а вона сьогодні актуальна для даного випадку. Адже стаття 254 КК України передбачає:
  «Безгосподарське використання земель, якщо це спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту, – караються штрафом до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого».
  А тому «будити» занедбані землі, перш за все, треба починати з порушення кримінальних справ за ознаками злочину, передбаченого вищезгаданою статтею.
  Крім того, треба щоб народні депутати-вихідці з Чернігівщини внесли до Верховної Ради України законопроект, який би передбачав не тільки підвищення відповідальності за цією статтею, а й конкретизував перелік відповідальних (наприклад, орендарі земельних паїв, керівники органів земельних ресурсів і т.п.)

 2. Микола Волощук коментує:

  “Розбудити” занедбані землі справді необхідно. Але, мабуть, треба щоб перестали “спати” й ті, з чиєї вини це сталося.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.