Небезпечний «подарунок»

Майже місяць у засобах масової інформації України та Чернігівщини йшлося про виявлення в Сосницькому районі Чернігівській області звалища небезпечних відходів, а потім все затихло.   

А причиною такої тривалої журналістської активності стало те, що напередодні головного осіннього християнського свята – Покрови Пресвятої Богородиці, 13 жовтня, на земельній ділянці площею близько 50 квадратних метрів, одна третина якої належить до земель запасу Змітнівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області, а дві третини – входить до приватизованої земельної ділянки мешканця села Змітнів, селяни виявили небезпечний «подарунок» – багато картонних коробок з відпрацьованими люмінесцентними лампами (як потім стало відомо – близько 35 тисяч).

z_01_660x495

z_02_660x495   z_04_660x495

Того ж дня, за зверненням Змітнівської сільської ради до Сосницького відділення Менського відділу ГУНП в Чернігівській області, на знахідку подивилися два сосницькі полісмени та здивувалися: «… Коли поспішали до місця то очікували, що буде кілька коробок, а виявилося дуже багато …».

Оскільки за 13-м жовтня йшли три вихідні дні, то справу щодо розслідування появи небезпечного звалища поліція не розпочала, а тому 17 жовтня Змітнівський сільський голова звернувся ще й до журналістів, екологів, ДНСівців, райдержадміністрації. Адже відпрацьовані люмінесцентні лампи відносяться до промислових відходів I класу, класифікуються як надзвичайно небезпечні відходи, що створюють загрозу для навколишнього природного середовища, життя та здоров’я людей.

18 жовтня в село навідалися не тільки журналісти, а й було складено відповідний акт комісією у складі: начальника Сосницького районного сектору Управління ДСНС України у Чернігівській області Євгена Довгаля, головного інспектора цього ж сектору Олександа Шолойка, головного спеціаліста сектору взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи апарату Сосницької райдержадміністрації Юрія Рублевського, заступника начальника відділу Держгеокадастру у Сосницькому районі Олега Поляха, головного спеціаліста – державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Анатолія Тромбача, Змітнівського сільського голови Дмитра Іващика.

z_002_660x888

В подальшому Державна екологічна інспекція в Чернігівській області (Інспекція) направила листи до Сосницької райдержадміністрації, Менського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та Управління ДСНС у Чернігівській області з вимогою вжити невідкладних заходів щодо ліквідації вищезазначених відходів. Крім того, Інспекцією проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельних ресурсів виробничими відходами через порушення природоохоронного законодавства на території Змітнівської сільської ради в результаті чого сума збитків склала 77 275,54 грн. «Якщо правоохоронні органи встановлять осіб, які допустили вищевказані порушення Інспекція має намір провести відповідні процесуальні дії».

19 жовтня слідчим відділенням Сосницького ВП МВП ГУНП в Чернігівській області за заявою Змітнівської сільської ради «відкрито кримінальне провадження №12016270240000278 по факту забруднення земель за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України».

З пошуком ймовірного порушника природоохоронного законодавства не було складнощів. Адже при огляді звалища побачили, що на кожній коробці з відпрацьованими люмінесцентними лампами є назва школи або ж дитячого садочка з Дарницького району міста Києва.

В управлінні освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (адреса – 02091, вул. Харківське шосе, 168-К, м. Київ; телефони: +38 (044)562-64-54, 562-84-40, 563-76-24, факс 562-84-40; електронна пошта – uо–drda@ukr.net) з’ясувалося, що ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» (поштова адреса – 01030, вул. Михайла Коцюбинського, 12, м. Київ; телефони: +38 (044) 456-44-47, 456-80-25; електронна пошта: offise2010@ukr.net, сайт http://eko-prom-servis.uaprom.net) уклало з управлінням договір №232 від 25 липня 2016 року про надання послуг по збиранню, зберіганню з подальшою утилізацією небезпечних відходів.

У договорі зазначено, що ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» «бере на себе виконання послуг зі збирання, перевезення та подальшої утилізації, знищення, або видалення наступних відходів: відпрацьованих ламп ртутновмісних (люмінесцентні тощо).

Згідно актів прийому-передачі, протягом липня-вересня 2016 року навчальними та дошкільними закладами Дарницького району міста Києва передавалися відпрацьовані люмінесцентні лампи на утилізацію ТОВ «Еко-Пром-Сервіс». Крім того, за виконання умов договору №232 ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» отримало близько 100 тисяч гривень.

На сайті підприємства повідомляється: «ТОВ «ЕКО-ПРОМ-СЕРВІС» створено для надання послуг у сфері екології, зокрема в плані поводження з небезпечними відходами, та здійснює свою діяльність у відповідності з природоохоронним законодавством та дотриманням норм екологічної безпеки на підставі ліцензії № 507071 серія АГ. Підприємство надає послуги по збиранню та зберіганню небезпечних відходів різного класу небезпеки з подальшою передачею їх на утилізацію спеціалізованим підприємствам …».

Однак за згаданою на сайті ліцензією, ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» не має права на утилізацію небезпечних відходів, а може лише здійснювати перевезення та зберігання люмінесцентних ламп. Тож, мабуть, і вирішило позбутися ламп, вивізши їх за межі столиці в Чернігівську область.

Місяць гора люмінесцентних ламп залишалася на околиці села Змітнів, просто під відкритим небом. Картонні коробки розмокли від опадів (дощу та снігу). Осколків щодень більшало.

Найбільшу загрозу почали становити розбиті лампи: тяжкий метал частково випаровується в атмосферу, але здебільшого – просочується в ґрунт і далі в підземні води. А тому невідомо – скільки проблем зі здоров’ям ще будуть мати жителі села Змітнів та інших населених пунктів.

На щастя змітнівців, 14 листопада в село прибув сідловий тягач «Рено» державний №АК9158ХТ з напівпричепом, чотирма вантажниками у супроводі легковика з чоловіком і двома жінками. Прибулі на допомогу найняли чотирьох вантажників і тракториста з трактором та причепом для підвезення коробок від звалища до місця стояння вантажівки. Впродовж шести годин (до півночі) вантажили коробки з небезпечним вантажем, а потім повезли його в невідомому напрямку, пояснивши сільчанам, що раніше возили подібні відходи на переробку «в Кіровоград» (?).

Звісно, таке пояснення еко-пром-сервісівців є не тільки не обґрунтованим, а ще викликає велику настороженість. Адже відомо, що в Україні у травні поточного року стартувала кампанія, присвячена проблемі правильного збору та утилізації відпрацьованих ламп, що містять ртуть.

Ініціаторами проекту виступили благодійний фонд MAXUS і Проект Програми розвитку ООН та Глобального екологічного фонду «Трансформація ринку в напрямку енергоефективного освітлення».

Мета проекту – поширення інформації про шкоду для екології та здоров’я людини ртуті, що міститься в люмінесцентних лампах і важливості правильного збору та утилізації таких ламп. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) відносить ртуть до токсинів, які найбільш небезпечні для навколишнього середовища та здоров’я людини.

Отруєння ртуттю може відбутися не тільки при прямому контакті з її парами, якщо лампа розбилася. Можна отруїтися випивши молока корови, котрих випасають поблизу полігонів і звалищ, куди хаотично скидаються ці лампи і так далі. Один грам ртуті, який потрапив у навколишнє середовище, забруднює 200 тисяч кубічних метрів води і 3 мільйони кубічних метрів повітря. Ртуть накопичується в коренях рослин і дерев, грибах, водоростях і рибі.

Тому відпрацьовані лампи, що містять ртуть, підлягають спеціальній утилізації- їх не можна викидати в контейнери для сміття. Щоб вирішити проблему утилізації таких ламп, з 27 по 29 травня, були організовані тимчасові пункти збору джерел світла, що містять ртуть.

За наявною інформацією в Інтернеті, в Україні збором ламп, які містять ртуть, останнім часом займалися наступні підприємства:

 • Оперативно-рятувальна служба, Київ;
 • ТОВ «ДЕМІКОН», Київ;
 • Компанія «Катран», Київ;
 • ТОВ «НВП «Екосфера», Харків;
 • ВКФ «НЕРО», Херсон;
 • ТОВ «Екотек», Харків;
 • РАФ-ПЛЮС, Одеса;
 • ТОВ «Еко-Стандарт», Харків;
 • ТОВ «Грін-Порт», Одеса;
 • МВКП «Вікінг», Миколаїв;
 • ТОВ «Вікторія», Харків;
 • Оперативно-рятувальна служба Харкова;
 • Полтавський демеркуризаційний завод, Полтава;
 • ТОВ «Підприємство «Екологія», Донецьк;
 • ТОВ «ЕЛГА», Шостка Сумська області;
 • МПП «ОСЕРЕДОК», Луганськ;
 • ТОВ «Нікітртуть», Горлівка Донецької області;
 • Державне спеціалізоване автотранспортне підприємство по перевезенню небезпечних вантажів (САП ПНВ), Харків;
 • НВП «Запорожпромекологія», Запоріжжя;
 • ТОВ «Фірма Діола»,Полтава;
 • Магазин «Безпека», Кропивницький (Кіровоград);
 • ТОВ «Укрвторутілізація», Дніпро (Дніпропетровськ).

Однак, як не прикро, але в Україні є лише одна лінія для переробки люмінесцентних ламп, яку 11 листопада поточного року за участі Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака офіційно відкрили у селі Муроване, що на виїзді зі Львова. Вона належить міському комунальному підприємству «Зелений Львів». Кошти на відкриття лінії місто отримало як грант від Європейського Союзу.

Цей грант реалізовували два роки, вартість проекту 1,3 млн. євро. 11% профінансував Львів, 89 % – це кошти Євросоюзу, безповоротна допомога. В рамках цього гранту була закуплена шведська лінія фірми МRТ System International з переробки ртутних ламп і в жовтні 2015 року її ввели в експлуатацію.

Майже рік лінія працювала в тестовому режимі, оскільки в Україні не було ліцензійних умов для видачі ліцензій у сфері поводження з небезпечними відходами. За цей час на лінії переробили понад 8000 ламп, які зібрали у мешканців Львова. Двічі на тиждень у різних районах міста їздять екобуси, що безкоштовно приймають у громадян відпрацьовані елементи.

Після затвердження умов Кабінетом Міністрів України, лише наприкінці жовтня поточного року це львівське підприємство отримало ліцензію, що дає право переробляти люмінесцентні лампи та ртутні термометри від підприємств з усією країни. За переробку однієї трубчастої лампи цех братиме 6 гривень 60 копійок, компактної лампочки – 4 гривні 60 копійок та 4 гривні 20 копійок за один термометр.

Встановлене обладнання переробляє люмінесцентні лампи термічним способом– перетворюючи пари ртуті у рідкий стан. Зібрану рідку ртуть передаватимуть для подальшого використання на промислових підприємствах. Відходи, які накопичуватимуться в процесі переробки – алюміній, фарфор та скло також віддаватимуть на вторинне використання. Потужність цеху 200 ламп на годину.

Як зазначив Остап Семерак на відкритті лінії: «Аби забезпечити утилізацію усіх ламп і ртутних термометрів в Україні потрібно щонайменше 10 таких ліній». Цими словами Остап Михайлович підтвердив, що в Україні відсутні необхідні потужності для переробки ртутних ламп.

Таким чином, для вирішення питання щодо утилізації небезпечних відходів, які впродовж місяця перебували на території Сосницького району Чернігівщини, необхідно щоб ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» доправило їх на переробку у село Муроване, або забезпечило безпечне зберігання до відправки туди чи на іншу з 9-ти майбутніх ліній по утилізації ламп і термометрів з вмістом ртуті. Також виникає запитання: «Куди поділи зібрані відпрацьовані лампи та термометри з вмістом ртуті ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» та інші підприємства, що займалися подібним «збиранням?»

Звісно, що на це запитання покликана знайти відповідь Державна екологічна інспекція України, а наші земляки, що працюють у Міністерстві екології та природних ресурсів України, можуть порадити, щоб Міністр Остап Михайлович Семерак взяв це питання на особистий контроль.

Щодо слідства по кримінальному провадженню №12016270240000278- відповідь є у листі відділення Сосницького ВП МВП ГУНП в Чернігівській області №3551/124/391 від 15.11.16, який надійшов до Змітнівської сільської ради, де повідомляється: «… В свою чергу ТОВ «Еко-Пром-Сервіс» передали відпрацьовані лампи ТОВ «Кий Гранд», представників яких встановити на даний час не представляється можливим …».

z_003_660x910

А чи треба розшукувати представників ТОВ «Кий Гранд» (можливо неіснуючих), якщо відомі ті, хто взяв на себе зобов’язання виконати умови договору №232, тобто передати зібрані відпрацьовані лампи з вмістом ртуті на переробку спеціалізованому підприємству (а не якомусь невідомому чи неіснуючому)?

Олексій ОРЄХОВИЧ

Також читати та дивитися:

На Чернігівщині виявили звалище небезпечних відходів

Масштабне звалище небезпечних відходів виявлено на Чернігівщині…

На Чернігівщині виявили надзвичайно небезпечні відходи

Винних немає: як Київ підкидає Чернігівщині токсичні відходи

Організатор звалища люмінесцентних ламп на Чернігівщині

На Чернігівщині виявили несанкціоноване звалище 35 тисяч люмінесцентних ламп

У лісі на Чернігівщині виявили звалище небезпечних

Прокуратура та поліція взялися за забруднювачів у Сосницькому районі

Екологи Чернігівщини визначили розмір шкоди від звалища  люмінесцентних ламп

Чернігівські відомості: Знайшли винуватця звалища ртутних ламп

Шкідливі знахідки – Голос України

Мешканців Чернігівської області труять лампами з ртуттю

На Чернігівщині триває ліквідація звалища люмінесцентних ламп

Чернігівщина стала звалищем для київських люмінесцентних ламп

Як триває ліквідація звалища люмінесцентних ламп біля села Змітнів

«Інтерактивна мапа сміттєзвалищ»

Люмінесцентні лампи

Правила поводження з відпрацьованими люмінесцентними лампами

У Львові запрацював завод з переробки люмінісцентних ламп

Опубліковано у На Чернігівщині, Навколишнє середовище | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

4 коментарі до Небезпечний «подарунок»

 1. Сергій Ковтун коментує:

  У Києві 10 районів. Якщо в навчальних і дошкільних закладах тільки Дарницького району зібрали 35 тисяч відпрацьованих ламп з вмістом ртуті, то скільки таких ламп було зібрано в столиці? Куди все це поділи? Де було при цьому Мінекології України з Державною екологічною інспекцією?
  Саме подібні питання повинні бути в полі зору земляків-чернігівців у Киеві. Це якраз і є реальна допомога та плідна співпраця столичних земляків і мешканців нашої малої Батьківщини. Адже простіше приїхати на якесь свято, випити чарку … і поїхати, а потім гарно звітувати в земляцтві …

 2. Леонід Шморгун коментує:

  З врахуванням надзвичайної важливості питання, порушеного в даній публікації, Відділення стратегічного розвитку України Української академії наук звернулося до Прем’єр – міністра України Володимира Борисовича Гройсмана з проханням дати доручення Міністерству екології та природних ресурсів спільно з Національною поліцією України перевірити стан зберігання відпрацьованих люмінесцентних ламп і ртутних термометрів, які були зібрані для подальшої утилізації підприємницькими структурами в Києві та в інших регіонах країни впродовж поточного та попередніх років.

 3. Дмитро Іващик коментує:

  “Невеличка” проблема села Змітнів із несанкціонованим розміщенням небезпечних відходів оголила значно більшу в державі проблему – безконтрольну “утилізацію” ламп з вмістом ртуті. Було б непогано довести розслідування кримінального провадження №12016270240000278 до логічного завершення, передавши цю справу для продовження розслідування в столиці, адже Сосницькі слідчі не наїздяться за 250 кілометрів до Києва. Та, напевно, і фахівці в Києві кращі. Непогано було б перевірити: за які заслуги відповідні державні органи видають ліцензії на утилізацію таких небезпечних відходів фіктивним фірмам і скільки таких ліцензій вже видано. Отже, роботи непочатий край.

 4. Наша мета – впровадження в Україні екологічної діяльності і надання допомоги підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності у сфері поводження з відходами як вторинною сировиною, запобігання накопичення відходів, а також здійснення господарської діяльності в цій сфері, створення і поліпшення умов запровадження систем збирання, заготівлі і утилізації відходів як вторинної сировини, зменшення негативного впливу їх на навколишнє середовище.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.