В історії Сосниця відома як центр удільного князівства, полку, сотні, повіту, району. Навіть у роки тимчасової окупації німецько-фашистськими військами в 1941-1943 роках існував Сосницький повіт, до складу якого входило кілька районів. Однак останнім часом Сосниця «почала здавати позиції» в питанні «центрів», а злиття управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі та управління Пенсійного фонду України в Коропському районі – в Сосницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України стало виключенням, якому дуже здивувалися коропчани.
І ось приємна новина: на офіційному веб-порталі Чернігівської обласної ради з’явився матеріал «Чернігівщина активно налагоджує співпрацю з Державою Ізраїль», де повідомляється про те, що «6 квітня, голова обласної ради Ігор Вдовенко взяв участь у зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні паном Еліавом Бєлоцерковські та радником посольства Держави Ізраїль в Україні Геннадієм Поліщуком, яка відбулася в Чернігівській ОДА. Відкриваючи захід, голова облдержадміністрації Валерій Куліч презентував почесним гостям Чернігівську область та її соціально-економічний потенціал, закликавши до активної співпраці і впровадження спільних проектів та ініціатив».
Особисто для мене ця новина є не тільки приємною, а ще й обнадійливою. І для цього є суттєві підстави, до однієї з яких належить те, що український дипломат, вчений-історик, доктор історичних наук, професор, якого по праву вважають Творцем Держави Ізраїль, Василь Якимович Тарасенко (18.04.1907 – 22.03.2001) народився в селі В’юнище (зараз входить до складу Сосниці – прим. автора) Сосницького повіту (району – прим. автора).
Адже прямуючи в Короп, Новгород-Сіверський чи Семенівку можна об’їхати Сосницю іншою, хоч місцями й не кращою, дорогою, але перенести місце народження Творця Держави Ізраїль в Корюківку чи Мену аж ніяк неможливо. А тому продовжувати тему співпраці Чернігівщини з Державою Ізраїль доцільно за активної участі Сосниці. Тим більше, що про можливості такої співпраці ми разом з сином Творця Олегом Васильовичем Тарасенком говорили з першим Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні Цві Магеном та представниками ізраїльської громадськості й бізнесу ще в ході Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми новітньої історії зарубіжних країн», яка відбулася 18-19 жовтня 2012 року у приміщенні головного корпусу Київського національного університету імені Тараса Григоровича Шевченка (до 105-ї річниці з дня народження доктора історичних наук, професора Василя Якимовича Тарасенка та 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Державою Ізраїль).
Вже сьогодні в Сосницькому краєзнавчому музеї імені Юрія Виноградського відвідувачі мають можливість ознайомитися з експозицією «Дипломат-творець, вчений – історик Василь Якимович Тарасенко», експонати для якої були виготовлені мною та передані в музей 4 січня 2013 року.
Крім того, найближчим часом у Сосниці має з’явитися «Алея видатних діячів Сосниччини», на якій буде й пам’ятна дошка, присвячена Василю Тарасенку. Про це мені в телефонній розмові 1 квітня повідомив Сосницький селищний голова Андрій Дмитрович Портний, а вже 4 квітня виконком селищної ради розглянув питання «Про створення Алеї видатних діячів Сосниччини» та прийняв відповідне рішення.
Раніше ми повідомляли, що на Алеї мають з’явитися пам’ятні дошки, які були виготовлені завдячуючи групі з чотирьох осіб (Олексій Орєхович, Іван Ямковий, Микола Гнип, Галина Орєхович) ще наприкінці 2013 – початку 2014 року, а 20 жовтня 2015 року – передані на відповідальне зберігання в Сосницький краєзнавчий музей імені Юрія Виноградського.
Є в Сосниці й єврейське кладовище, яке за ініціативи селищного голови Андрія Портного буде приведено в належний стан. Адже ізраїльтяни пам’ятають все та всіх. У цьому не важко переконатись на прикладі з нашим земляком Василем Якимовичем Тарасенком. Про те, що на сесії Генеральної Асамблеї ООН по палестинській проблемі 14 травня 1948 року він відіграв вирішальну роль і Ізраїль став незалежною державою, знають всі: і таксисти, і водії автобусів, і екскурсоводи, і пересічні громадяни.
Нехай з Чернігівщини, а справедливіше з Сосниччини, почнеться здійснення мрії Василя Якимовича, про яку він заявив після відвідин Ізраїлю в 1998 році:
«Ми переповнені захопленням від побаченого та почутого. Ми отримали можливість спостерігати дуже багато явищ, про існування яких у нас було лише смутне уявлення. Так, дійсно, Ізраїль – це чудо, перлина Близького Сходу. Перетворились пустеля, пісок і камінь на квітучий сад. Особисто мені це доставило величезне задоволення. Я випробував подив, захоплення та заздрість, але заздрість в доброму розумінні, – чому моя країна – Україна, що володіє природними багатствами, не може повторити чудо Ізраїлю? Можу лише втішити себе мрією, що і в Україні станеться диво. Я безмірно радий, що в травні 1948 року відіграв певну роль у зриві плану створення єдиної арабо-єврейської держави і тим самим вніс свій особистий внесок у створення Держави Ізраїль».
Олексій ОРЄХОВИЧ
Читати також:
Найвидатніший українець із Сосниці
Надзвичайно правильна позиція автора публікації. Дуже прикро, що на згаданому заході ніяк не згадали про нашого земляка Василя Тарасенка.
Підтримую позицію автора публікації. Адже Василь Якимович занесений до “Тисячі найвидатніших осіб у світовій історії” й забути чи не згадати про це не тільки соромно, а й непристойно.
На сайті Чернігівської ОДА http://cg.gov.ua/index.php?id=3933&tp=0 в короткій історичній довідці згадані Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, імена яких пов’язані з Чернігівщиною, і немає згадки про Олександра Довженка, що прославив її на весь світ, а також про Василя Тарасенка, який увійшов у тисячу найвидатніших осіб у світовій історії. Ось така історія …
На своїй сторінці у facebook голова Чернігівської обласної ради Ігор Станіславович Вдовенко про публікацію «Обнадійлива новина з Чернігівщини» написав: «Пане Олексію, дякую за підтримку і цікаву інформацію! Ідея розвитку співпраці між Сосницею і Державою Ізраїль є дуже перспективною. Якщо місцева влада виявить бажання налагодити зв’язки з Ізраїлем, то обласна рада підтримає таку ідею».
Радий, що в області з’являється визнання наполегливої праці Олексія Федоровича. Хочу також побажати, щоб його старання максимально втілювалися в життя, а в середовищі земляків було більше однодумців.