Обнадійлива новина з Чернігівщини

В історії Сосниця відома як центр удільного князівства, полку, сотні, повіту, району. Навіть у роки тимчасової окупації німецько-фашистськими військами в 1941-1943 роках існував Сосницький повіт, до складу якого входило кілька районів. Однак останнім часом Сосниця «почала здавати позиції» в питанні «центрів», а злиття управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі та управління Пенсійного фонду України в Коропському районі – в Сосницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України стало виключенням, якому дуже здивувалися коропчани.

І ось приємна новина: на офіційному веб-порталі Чернігівської обласної ради з’явився матеріал «Чернігівщина активно налагоджує співпрацю з Державою Ізраїль», де повідомляється про те, що «6 квітня, голова обласної ради Ігор Вдовенко взяв участь у зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні паном Еліавом Бєлоцерковські та радником посольства Держави Ізраїль в Україні Геннадієм Поліщуком, яка відбулася в Чернігівській ОДА. Відкриваючи захід, голова облдержадміністрації Валерій Куліч презентував почесним гостям Чернігівську область та її соціально-економічний потенціал, закликавши до активної співпраці і впровадження спільних проектів та ініціатив».

Особисто для мене ця новина є не тільки приємною, а ще й обнадійливою. І для цього є суттєві підстави, до однієї з яких належить те, що український дипломат, вчений-історик, доктор історичних наук, професор, якого по праву вважають Творцем Держави Ізраїль, Василь Якимович Тарасенко (18.04.1907 – 22.03.2001) народився в селі В’юнище (зараз входить до складу Сосниці – прим. автора) Сосницького повіту (району – прим. автора).

VAT 014

Адже прямуючи в Короп, Новгород-Сіверський чи Семенівку можна об’їхати Сосницю іншою, хоч місцями й не кращою, дорогою, але перенести місце народження Творця Держави Ізраїль в Корюківку чи Мену аж ніяк неможливо. А тому продовжувати тему співпраці Чернігівщини з Державою Ізраїль доцільно за активної участі Сосниці. Тим більше, що про можливості такої співпраці ми разом з сином Творця Олегом Васильовичем Тарасенком говорили з першим Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні Цві Магеном та представниками ізраїльської громадськості й бізнесу ще в ході Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми новітньої історії зарубіжних країн», яка відбулася 18-19 жовтня 2012 року у приміщенні головного корпусу Київського національного університету імені Тараса Григоровича Шевченка (до 105-ї річниці з дня народження доктора історичних наук, професора Василя Якимовича Тарасенка та 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Державою Ізраїль).

Вже сьогодні в Сосницькому краєзнавчому музеї імені Юрія Виноградського відвідувачі мають можливість ознайомитися з експозицією «Дипломат-творець, вчений – історик Василь Якимович Тарасенко», експонати для якої були виготовлені мною та передані в музей 4 січня 2013 року.

IMG_2062_660x468

Крім того, найближчим часом у Сосниці має з’явитися «Алея видатних діячів Сосниччини», на якій буде й пам’ятна дошка, присвячена Василю Тарасенку. Про це мені в телефонній розмові 1 квітня повідомив Сосницький селищний голова Андрій Дмитрович Портний, а вже 4 квітня виконком селищної ради розглянув питання «Про створення Алеї видатних діячів Сосниччини» та прийняв відповідне рішення.

RV04042016_660x911

Раніше ми повідомляли, що на Алеї мають з’явитися пам’ятні дошки, які були виготовлені завдячуючи групі з чотирьох осіб (Олексій Орєхович, Іван Ямковий, Микола Гнип, Галина Орєхович) ще наприкінці 2013 – початку 2014 року, а 20 жовтня 2015 року – передані на відповідальне зберігання в Сосницький краєзнавчий музей імені Юрія Виноградського.

Є в Сосниці й єврейське кладовище, яке за ініціативи селищного голови Андрія Портного буде приведено в належний стан. Адже ізраїльтяни пам’ятають все та всіх. У цьому не важко переконатись на прикладі з нашим земляком Василем Якимовичем Тарасенком. Про те, що на сесії Генеральної Асамблеї ООН по палестинській проблемі 14 травня 1948 року він відіграв вирішальну роль і Ізраїль став незалежною державою, знають всі: і таксисти, і водії автобусів, і екскурсоводи, і пересічні громадяни.

Нехай з Чернігівщини, а справедливіше з Сосниччини, почнеться здійснення мрії Василя Якимовича, про яку він заявив після відвідин Ізраїлю в 1998 році:

«Ми переповнені захопленням від побаченого та почутого. Ми отримали можливість спостерігати дуже багато явищ, про існування яких у нас було лише смутне уявлення. Так, дійсно, Ізраїль – це чудо, перлина Близького Сходу. Перетворились пустеля, пісок і камінь на квітучий сад. Особисто мені це доставило величезне задоволення. Я випробував подив, захоплення та заздрість, але заздрість в доброму розумінні, – чому моя країна – Україна, що володіє природними багатствами, не може повторити чудо Ізраїлю? Можу лише втішити себе мрією, що і в Україні станеться диво. Я безмірно радий, що в травні 1948 року відіграв певну роль у зриві плану створення єдиної арабо-єврейської держави і тим самим вніс свій особистий внесок у створення Держави Ізраїль».

Олексій ОРЄХОВИЧ

Читати також:

Найвидатніший українець із Сосниці

Дипломат-творець

Нові експозиції музею

Корисний досвід

Творець Ізраїлю – пророк України

Виконуємо зобов’язання перед земляками

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті, На Чернігівщині | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

4 коментарі до Обнадійлива новина з Чернігівщини

 1. Микола Гнип коментує:

  Надзвичайно правильна позиція автора публікації. Дуже прикро, що на згаданому заході ніяк не згадали про нашого земляка Василя Тарасенка.

 2. Микола Швед коментує:

  Підтримую позицію автора публікації. Адже Василь Якимович занесений до “Тисячі найвидатніших осіб у світовій історії” й забути чи не згадати про це не тільки соромно, а й непристойно.

 3. Микола Волощук коментує:

  На сайті Чернігівської ОДА http://cg.gov.ua/index.php?id=3933&tp=0 в короткій історичній довідці згадані Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, імена яких пов’язані з Чернігівщиною, і немає згадки про Олександра Довженка, що прославив її на весь світ, а також про Василя Тарасенка, який увійшов у тисячу найвидатніших осіб у світовій історії. Ось така історія …

 4. Cергій Ковтун коментує:

  На своїй сторінці у facebook голова Чернігівської обласної ради Ігор Станіславович Вдовенко про публікацію «Обнадійлива новина з Чернігівщини» написав: «Пане Олексію, дякую за підтримку і цікаву інформацію! Ідея розвитку співпраці між Сосницею і Державою Ізраїль є дуже перспективною. Якщо місцева влада виявить бажання налагодити зв’язки з Ізраїлем, то обласна рада підтримає таку ідею».
  Радий, що в області з’являється визнання наполегливої праці Олексія Федоровича. Хочу також побажати, щоб його старання максимально втілювалися в життя, а в середовищі земляків було більше однодумців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.