Пам’ять крізь століття

18 лютого 2015 року в Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського відбулася презентація фотоальбому «Пам’ять крізь століття. Чернігів початку ХХ століття на світлинах М. Шамбона та поштівках чернігівських фотомайстрів».

На сьогодні збереглося небагато світлин і листівок, на яких можна побачити, як виглядало місто Чернігів сто років тому. Цілі вулиці, будинки, окремі пам’ятки культури були перебудовані або зникли.

 74785

Фотоальбом «Пам’ять крізь століття», що виданий ТОВ «Видавництво «Десна Поліграф», містить понад 150 фотографій і поштівок з видами Чернігова початку ХХ століття. Автором більшості з них є Мойсей Власійович Шамбон (1871–1945), який у 1913–1918 роках викладав французьку мову в Чернігівському реальному училищі. Уродженець м. Т’єр (Франція), він з 1903 по 1913 рік мешкав і працював у Петербурзі, а влітку 1913 року переїхав з родиною до Чернігова. Через руйнівні, жахливі події революції та громадянської війни, родина повернулася на Батьківщину. Мойсей Шамбон на високому професійному рівні захоплювався фотографією, залишив по собі сімейний альбом.

74789

Про родинний фотоальбом, що нині зберігається у м. Ніеул-Сюр-Мер (поблизу Ля Рошеля, Франція), стало відомо у 2011 році. Тоді з ініціативи нащадків Мойсея Шамбона між Чернігівським історичним музеєм імені Василя Тарновського і французами були встановлені контакти, музей отримав копії та показав світлини чернігівцям.

Унікальний фотоальбом налічує понад 200 світлин, 136 з яких були зроблені у Чернігові. 120 світлин з родинної реліквії представлено у пропонованому фотоальбомі. Фотографії репрезентують: повсякденне життя родини Шамбонів і їхніх друзів на тлі міської буденності, панорамні види міста, його вулиць, Красної, Театральної та Олександрівської площ, маловідомі будівлі, інтер’єри Чернігівського реального училища, події революції 1917 р. тощо.

У фотоальбомі використано також 34 листівки з краєвидами міста, які у переважній більшості належать чернігівським професійним фотомайстрам кінця ХІХ – початку ХХ ст., таким як: В. Гольдфайн, Р. Чарнецький, С. Утевський.

Упорядники видання – вчений секретар Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського Максим Блакитний і заслужений журналіст України Олександр Каранда розповіли про роботу над альбомом і його зміст. Надзвичайний та Повноважний Посол України, член столичного Чернігівського земляцтва Петро Шаповал, за підтримки якого видання побачило світ, розповів, чим саме привабив його фотоальбом Мойсея Шамбона, а також про своє ставлення до книг з історії рідного краю взагалі.

74777

До музею завітали історики, наукові співробітники музеїв міста, працівники культурних установ, краєзнавці. які мали змогу переглянути світлини з фотоальбому. Присутні зі щирим зацікавленням і увагою роздивлялися старі фотографії Чернігова, сюжети яких, сповнені доброти, особливої чарівності та таємничості. Відомий чернігівський письменник Олексій Брик подякував авторському колективу за видання фотолітопису.

Максим БЛАКИТНИЙ, вчений секретар Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

1 коментар до Пам’ять крізь століття

  1. Олександр Деко коментує:

    Вітаю усіх причетних до створення альбому “Пам’ять”, а також земляків із гарним сувеніром, який ще більше закохає сіверян у рідне місто, яке не можна не любити. Щасти тобі, Чернігове! Та його мешканцям!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.