У Пісках Чернігівського району пам’ятають про мужність і героїзм воїнів-визволителів, які у 1941-му захищали рідну землю у жорстоких боях на Виблівському плацдармі. Щоб вшанувати подвиг 15-го стрілецького корпусу, у селі відкрили меморіальну дошку його легендарному командиру– полковнику Михайлу Іллічу Бланку.
75 років – значний відрізок часу, проте рани, завдані війною, не загоюються. У вересні 1941-го року йшли оборонні бої на території Чернігівської області, нашу землю захищала 5-та армія під командуванням генерал-майора Михайла Івановича Потапова.
Меморіальну дошку 15-му стрілковому корпусу в особі його командира полковника Михайла Бланка встановили у Пісках. Розмістили її на обеліску загиблим воїнам-односельцям. Право відкрити пам’ятну дошку надали ветерану війни Івану Курильцю та голові Чернігівської єврейської общини Семену Бельману, який допоміг з її виготовленням. Нагадати про подвиг захисників, які героїчно боронили район на Виблівському плацдармі і їх видатного командира, потрібно, в першу чергу, підростаючому поколінню.
Та полковник Михайло Бланк не побачив успіху своїх солдатів – був смертельно поранений. Війна завдала багато лиха, а через роки знову повернулася. І тепер серед ветеранів зовсім молоді хлопці.
Перший в історії незалежної Польщі бойовий корабель – монітор «Краків» служив своїй державі тринадцять років. Через небезпеку захоплення радянськими військами у 1939 році був затоплений. Та дуже швидко корабель підняли, відремонтували і того ж року під новою назвою – «Смоленськ» він увійшов до складу Пінської воєнної флотилії. Зараз останки корабля знаходяться поблизу Ладинки Чернігівського району, де він загинув 12 вересня 1941 року.
Легендарний монітор «Смоленськ» (колишній «Краків») – корабель Пінської воєнної флотилії, який 22 червня 1941 року одним з перших вийшов на захист Батьківщини, досяг неабияких бойових успіхів. 12 вересня того ж 1941-го, коли виявилося, що монітору, який підтримував відступаючі частини, самому нікуди відступати – прорив на Київ неможливий, він був затоплений командою у затоці річки Десна поблизу Ладинки Чернігівського району. Там його останки знаходяться і досі. На місці загибелі корабля встановлено пам’ятний знак.
З 80-х років минулого століття долю монітора та його героїчного екіпажу досліджує Володимир Шило, який зараз очолює пошуковий клуб «Дніпровці». За його ініціативи та стараннями Ладинського сільського голови Олени Хоменко було встановлено пам’ятний хрест на місці поховання сімох моряків Пінської воєнної флотилії.
Володимир Шило, голова пошукового військово-патріотичного клубу «Дніпровці»: «Багато років я домагався, щоб це місце було чимось позначено, щоб люди знали про нього, приносили сюди квіти, і нарешті збулася, мрія моя».
Володимир Шило розповідає, були навіть відомі прізвища усіх семи загиблих, їх записали у сільраді, проте згодом дані загубилися. Хрест на місці поховання нагадуватиме про мужніх захисників, які героїчно боронили Батьківщину від ворога. 75 років тому точилися оборонні бої за Чернігівщину, і в столичному районі проводять ряд заходів, щоб увіковічнити подвиги воїнів-визволителів, зокрема 5-ї армії.
Анатолій Скуратович, голова Чернігівської районної організації ветеранів: «Моряки Пінської флотилії підтримували відхід 5-ї армії при переправі Десни, вони загинули, але героїчно билися, їх пам’ять повинна жити серед нашого народу».
Монітор «Смоленськ» називають загадковим і нескореним, його незвичайну долю Володимир Шило описав у своїй книзі. Сподівається знайти кошти на видання, щоб якомога більше людей, особливо молоді, знало про героїчний шлях цього корабля.
9 вересня 2016 року в селі Андріївка відкрито пам’ятний знак командувачу 5-ї армії генерал-майору Михайлу Потапову.
У серпні – вересні 1941 року командувач здійснив організований відхід військових частин 5-ї армії на лівий берег Дніпра та зайняли відповідну лінію оборони. Завданням військових частин було стримання нацистських військ на місто Чернігів. Почались оборонні бої за місто. На початку вересня у лісах південніше Андріївки знаходився штаб 5-ї армії, де згодом були оточені три військові дивізії. В пам’ять про героїчні бої та легендарного командувача встановлено цей пам’ятний знак.
Необхідно відзначити, що відкриття пам’ятного знаку як у Ладинці та Пісках, так і в Андріївці, об’єднали людей різних галузей і напрямів діяльності у бажанні докласти максимум зусиль для того, щоб дані дошки були виготовлені та встановлені, адже для молодого покоління це наглядний приклад мужності та героїзму справжніх воїнів-героїв.
Довідково. Адольф Гітлер двічі згадував у своїх наказах 5-ту армію та Михайла Потапова, які заважали просуванню його військ.
Оксана ІЛЬЧУК, Андрій КУРДАНОВ