8 жовтня відбулося засідання Ради земляцтва за участі: голови Ради Віктора Ткаченка; заступників голови – Тетяни Літошко, Миколи Засульського і Олексія Орєховича: членів Ради – Валерія Демченка, Володимира Зуба, Євгена Клименка, Сергія Кудіна, Віктора Кузуба, Олександра Литвина, Лариси Моцар і Григорія Шкребеля.
З делегованими повноваженнями на засіданні були присутні: Микола Ігнатенко (Ічнянське відділення): Людмила Орішко, Володимир Йовенко (Козелецьке відділення); Єфросинія Андронова (Корюківське відділення); Сергій Спутай (Куликівське відділення); Володимир Васинюк (Менське відділення); Микола В’ялий (Ніжинське відділення); Микола Гордієнко (Прилуцьке відділення).
До розгляду був запропонований і одноголосно затверджений наступний порядок денний:
- Презентація книги Миколи Ткача «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови».
- Про проведення підсумкових щорічних звітно-виборчих зборів відділень земляцтва.
- Про підготовку до конференції та загальних зборів земляцтва.
- Про передплату земляцького часопису «Отчий поріг» і наповнення земляцького сайту на 2020 рік.
З першого питання порядку денного щодо презентації книги Миколи Ткача «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови» інформував Віктор Ткаченко.
Віктор Вікторович розповів, що книгу Миколи Ткача видали на добровільні пожертви земляків у кількості 100 примірників. Матеріали до книги автор збирав усе життя та закінчив роботу над нею напередодні відходу у засвіти. Це рідкісне, вагоме видання (1000 сторінок формату А-4) вже отримало високу оцінку спеціалістів, науковців, знавців української мови та літератури.
У виступі Тетяна Літошко наголосила на важливості видання такої книги для наших нащадків. Вона запропонувала порушити питання: про участь книги Миколи Ткача «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови» у Всеукраїнському рейтингу «Книга року», про відзначення посмертно автора книги Миколи Ткача українською щорічною літературною премією імені Максима Рильського та подати клопотання до відповідних органів.
По першому питанню порядку денного одноголосно вирішили: порушити питання про участь книги Миколи Ткача «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови» у Всеукраїнському рейтингу «Книга року», про відзначення посмертно автора книги Миколи Ткача українською щорічною літературною премією імені Максима Рильського та подати клопотання до відповідних органів.
З другого питання порядку денного щодо проведення підсумкових щорічних звітно-виборчих зборів відділень земляцтва доповіла Тетяна Літошко.
Тетяна Андріївна запропонувала завершити проведення звітних зборів відділень до 18 грудня поточного року, вирішити організаційні питання згідно з наступними рекомендаціями:
- Визначитись до 20 жовтня з датою проведення звітних зборів відділення у жовтні-листопаді 2019 року. Повідомити офіс про зібрання з метою визначення місця проведення та сприяння в організації заходу.
- На зборах відділення розглянути:
- звіт про роботу в 2019 році;
- затвердити план роботи на 2020 рік;
- уточнити списки членів відділення, список померлих у 2019, список ювілярів у 2020 році. Надати списки в електронному або друкованому варіантах до 1 грудня;
- обрати делегатів на конференцію: керівник відділення + 2 делегати. Список делегатів на конференцію надати до офісу;
- погодити пропозиції відділення до спільного Меморандуму про співпрацю з Чернігівською облдержадміністрацією і обласною радою на 2020 рік і надати офісу;
- погодити пропозиції відділення до плану роботи земляцтва на 2020 рік і надати офісу.
По другому питанню порядку денного одноголосно вирішили: погодитися з пропозицією Тетяни Літошко щодо завершення проведення звітно-виборчих зборів відділень до 18 грудня поточного року; вирішити організаційні питання згідно з рекомендаціями.
З третього питання порядку денного щодо підготовки до конференції та загальних зборів земляцтва поінформував Віктор Ткаченко. Він повідомив, що найбільш прийнятною датою проведення конференції є 20 грудня поточного, а загальних зборів – 10 січня 2020 року. Віктор Вікторович також наголосив на необхідності визначитися зі сценарієм проведення земляцького зібрання та кожним відділенням підготувати свої пропозиції до 20 листопада поточного року. Отримані від відділень матеріали будуть опрацьовані і сценарій заходу буде розроблений з урахуванням всіх пропозицій.
По третьому питанню порядку денного одноголосно вирішили: до 20 листопада поточного року кожному відділенню підготувати пропозиції до сценарію земляцького зібрання 10 січня 2020.
З четвертого питання порядку денного щодо передплати газети «Отчий поріг» у 2020 році поінформувала Тетяна Літошко про те, що і на 2020 рік наш «Отчий поріг» увійшов до Всеукраїнського каталогу передплатних видань і сподіваємось на активних читачів на рівні не нижче 2019 року. Нині ми маємо видання накладом 800 примірників, більшість наших читачів – це бібліотеки, музеї, школи Чернігівщини. На жаль, члени нашого земляцтва читають газету на електронних носіях, але будемо сподіватися, що у наступному передплатному році наш часопис викликає більшу зацікавленість земляків саме до друкованого видання.
У ході обговорення четвертого питання порядку денного виступили:
Володимир Зуб зазначив, що на попередньому засіданні Ради ми говорили про можливе видання газети тільки у електронному вигляді. В такому випадку ми втратимо газету взагалі, постраждають зв’язки з малою батьківщиною;
Олексій Орєхович наголосив, що припиняти видання газети не можна – це обличчя земляцтва, досить чисельної громадської організації. Крім того, ще не всі земляки мають можливість читати електронну газету. Щоб газета була цікавою та бажаною у земляцькому середовищі – треба всім, перш за все тут присутнім, краще працювати. Він повідомив, що особисто намагається на земляцькому сайті без затримок розміщувати різні актуальні матеріали, багато з яких редакція «Отчого порогу» використовує для розміщення на шпальтах часопису. Олексій Орєхович також запевнив, що і в подальшому сайт земляцтва буде джерелом матеріалів для газети;
Микола В’ялий повідомив, що передплачує газету своїм близьким на Ніжинщині та запропонував зберегти її такою, як вона зараз є. Не всі читачі в селах мають доступ до Інтернету та не зможуть читати газету;
Віктор Ткаченко наголосив, що видання газети стало дорожчим. Вартість передплати земляцького часопису складає 138,24 гривень. Але наша газета є унікальною, такого формату газети в Україні немає. Ми маємо зберегти її і видавати далі. Тому, до 20 жовтня поточного року кожне відділення має визначити – скільки примірників передбачає переплатити на 2020 рік і надати інформацію до офісу земляцтва.
По четвертому питанню порядку денного одноголосно вирішили:
- Рекомендувати керівникам відділень зберегти кількість передплати на рівні 2019 року.
- Своєчасно інформувати редакцію газети про проведені відділеннями заходи з метою висвітлення їх у земляцькому часописі.
- Завершити до 15 грудня передплату на газету «Отчий поріг» і надати інформацію. Передплату можна здійснити в офісі земляцтва і отримати консультацію та допомогу щодо передплати.
Після закінчення офіційної частини заходу всі його учасники ще певний час спілкувалися на нагальні теми земляцького життя.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Фото автора
До уваги земляків Протокол №4/19 засідання Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»
Постійно читаю газету “Отчий поріг”, регулярно відвідую сайт. Газету треба зберегти. Але, з метою підвищення її привабливості, треба, в першу чергу, більше матеріалів присвячувати членам земляцтва та їх громадській діяльності. Також бажано враховувати побажання земляків, які висловлюються у вигляді коментарів до газети.
Оце прочитав з доповіді по другому питанню порядку денного щодо проведення підсумкових щорічних звітно-виборчих зборів відділень земляцтва в числі інших і такий пункт:
«…погодити пропозиції відділення до спільного Меморандуму про співпрацю з Чернігівською облдержадміністрацією і обласною радою на 2020 рік і надати офісу.»
Але навіщо? Меморандум (також, як і раніше Угоду), зі сторони земляцтва в поточному році виконували вибірково, лише те, що вважали за потрібне. Навіть про 205-річчя від дня народження Тараса Шевченка не згадали! Що вже говорити про День Героїв Небесної Сотні…
От вчора, 14 жовтня 2019 року, в день знаменного свята Покрови Пресвятої Богородиці, вшанування Українського козацтва та річниці створення Української повстанської армії голова Чернігівської обласної ради Ігор Вдовенко на офіційному сайті обласної ради привітав земляків із Днем захисника України. Читайте тут:
https://chor.gov.ua/nasha-diyalnist/novini/item/8725-dorohi-zemliaky
Невже це так складно для офісу земляцтва?
Складно якщо це не пройшло через серце і душу. Складно коли хтось ностальгує за СРСР. Складно для тих, для кого козацтво – це героїка, а не важка жертовна праця. Складно для тих хто береже тільки свій комфорт.