Вчора, 4 січня, вранці, коли йшла до Britannica School на заняття з англійської у Приштині, зустріла кортеж і навіть встигла перед ним перебігти через дорогу. Але одразу не здогадувалася, що то був кортеж самого барона Кемерона Чіппінга Нортонського! Того самого лорда Кемерона, котрий відмовився потиснути руку Путіну, коли десять років тому Росія незаконно анексувала український Крим і вторглась на Донбас.
Проте вже увечері, переглядаючи новини, дізналась, що чинний міністр закордонних справ Великобританії, а в минулому її прем’єр-міністр Девід Кемерон приїхав до Косова.
Він має шотландське і єврейське коріння та родичів по лінії короля Вільгельма Четвертого. Вивчав історію мистецтв в Ітонському коледжі, потім навчався на політолога в Оксфорді. Політик не приховує, що, як і його друзі-студенти, бавився в молоді роки маріхуаною та алкоголем. Через скандал із «травкою», навіть, залишив заняття й поїхав до Гонконгу, де провів цілий рік у пошуках власного «я». У 80-х побував в СРСР. Словом, пройшов і Крим, і Рим. Причому щодо Криму в буквальному сенсі: в Ялті його намагались завербувати агенти КДБ прямо на пляжі.
У 2010 році він став наймолодшим прем’єр-міністром своєї країни за останні 198 років. Кемерон з усіх сил боровся, щоб зберегти за Великобританією статусу країни-члена Європейського Союзу. У 2016 році він провів 40 годин за столом переговорів із європейськими дипломатами в пошуках компромісу. Однак британці під час референдуму проголосували за Брексит…
Журналісти та косовські политики вважають візит Девіда Кемерона до Приштини історичною подією. Адже нинішнього року виповнюється 25-та річниця звільнення Косова – маленької країни на заході Балкан, яка виборола незалежність за підтримки міжнародних партнерів та союзників, і яка продовжує жити, маючи під боком небезпечних і підступних сусідів. Косовари пережили геноцид і знають ціну свободи. Тому вони безумовно підтримують Україну в цій кривавій війні, яку розв’язала проти нас Росія. Думаю, що лорд Кемерон говорив про подальшу підтримку України під час своїх зустрічей із президентом Вйосою Османі та політичною елітою Косова.
Людмила МАКЕЙ