Сьогодні день народження відомого фламандського живописця

445 років тому народився фламандський живописець, один з найвизначніших представників епохи барокко, дипломат, колекціонер Пітер Пауль Рубенс (28.06.1577, Зіген – 30.05. 1640, Антверпен).

Картина Рубенса «Тарквіній і Лукреція». На полотні – син римського царя Секст Тарквіній, тієї самої миті, коли він пройшов до спальної кімнати Лукреції, римської мотрони, красуні. Погрожуючи зброєю, Тарквіній згвалтував її. Лукреція потому розповіла про все своєму чоловікові і на його очах вчинила акт самогубства. Наслідком чого став бунт і повалення царської влади у Римі, народження Республіки…

На картині Рубенса за спиною Тарквінія – богиня помсти Фурія. Помста відбулася.

Тема погвалтування нині на слуху – опісля звірств рашистів в Україні. Будемо сподіватись, що і в цьому випадку царат упаде, а на його місці постануть нові республіки.

Та це ще не вся історія.

Знамените полотно у 1945-му стибрив совєцький майор Дорофєєв. Нібито вона знаходилась у коханки Геббельса (мовляв, трофей). Західні спеціалісти кажуть: майор просто брехав, аби якось виправдати крадіжку (як расєйске воїнство тибрить усе, що видається йому вартим уваги, ми знаємо відтепер надто добре). Картина вважалась такою, що зникла безвісти. Зрештою, у 1999-му дочка майора продала полотно, яке потім ще кілька разів перепродали. У підсумку воно опинилось у бізнесмена і колекціонера Владіміра Логвиненка. Який сплатив реставраційні роботи і запропонував Потсдамському музею картину. Музей подав у міжнародний суд…

А поки суд і всі ці придибенції, витвір Рубенса потрапив в Ермітаж.

Погвалтування, привласнення чужого – одвічні сюжети. Великі художники знають про це надто добре. Тільки, на жаль, гітлери і путіни виявляються сильнішими за рубенсів, рафаелів і василів кричевських. Так є і, боюсь, так буде завжди. Хоча це ситуативно, у малому часі. А у часі великому – путін це звичайнісінький пігмей, а РУБЕНС – велетень духа. Пам’ятаймо про це!

Докладніше тут: https://artchive.ru/…/works/388232~Tarkvinij_i_Lukretsija

Сергій ТРИМБАЧ

Опубліковано у Захист і підтримка України | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.