Сьогодні Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Щороку 5 червня світова громадськість відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища.

11 травня 1971 року Генеральному секретареві Організації Об’єднаних Націй (ООН) надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки та культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами».

У 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція із захисту навколишнього середовища, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища 5 червня.

Офіційно Всесвітній день охорони навколишнього середовища охорони навколишнього був заснований Генеральною асамблеєю ООН на її 27-й сесії 15 грудня 1972 року (резолюція № A/RES/2994 (XXVII)). Також була заснована нова організація в системі ООН — Програма ООН по навколишньому середовищу (ЮНЕП), під егідою якої з тих пір і відзначається всім світовим співтовариством щорічно День охорони навколишнього середовища.

Всесвітній день навколишнього середовища є для ООН одним із основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес та відповідні дії. У 2000 році в цей день розпочато програму ООН «Тисячоліття довкілля – приступити до дій». Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля.

Святкування цього Дня розраховане на те, щоб:

-принести людський фактор у питання охорони навколишнього середовища;

-дати народам світу можливість активно сприяти стійкому й справедливому розвитку;

-сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади;

-роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було більше безпечне й благополучне майбутнє.

Всесвітній день навколишнього середовища відзначається по-різному: вуличними мітингами, велопробігами, «зеленими» концертами, конкурсами творів і плакатів у школах, посадкою дерев, кампаніями по утилізації відходів і прибиранню території, а також безліччю інших способів.

Кожен для себе повинен знайти шляхи, для покращання навколишнього середовища. Можливо, хтось прибере сміття в своєму дворі та відвезе його в спеціально відведене місце для зберігання, а дехто просто не залишить слідів свого перебування на природі. А, можливо, ціла громада прийме дружнє рішення про відведення спеціального місця для зберігання твердих побутових відходів (ТПВ) та припинить забруднювати ліс і водойми.

82CEDB57

F7296002

Вісім років тому було багато надій на те, що і на Чернігівщині запрацює програма розвитку ООН (ПРООН) «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» в питанні збору та переробки ТПВ і дозволить ефективно боротися зі звалищами сміття. Однак, великих зрушень не відбулося, бо програма не може працювати без бажання людей, оскільки вона не випадково орієнтована на громаду.

Адже тільки разом ми можемо зробити навколишнє середовище кращим, а потім надалі не забуватимемо про його охорону.

Олексій ОРЄХОВИЧ, член президії Міжнародної академії екології

Опубліковано у Загальні заходи | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 коментарі до Сьогодні Всесвітній день охорони навколишнього середовища

  1. Микола Волощук коментує:

    Чернігівщина красивий край. Чого варта зачарована Десна. Всю цю красу треба не тільки берегти, а й примножувати. Інакше про яке входження до Євросоюзу можна говорити.

  2. Микола Гнип коментує:

    І таких смітників вистачає. Хоч відомо, що чисто не там – де прибирають, а там – де не смітять.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.