Тривалість життя птахів

Значним різноманіттям тривалості  життя характеризуються птахи. Але майже не визначені фактори, що визначають довголіття птахів.

Ми  вважаємо, що значна тривалість життя птахів обумовлюється коротким травним трактом, інтенсивним травленням і виділенням, хоча цих факторів звичайно недостатньо. Так, сова живе до 60-70 років, орел – до  60-80 років; гуси, лебеді, папуги, ворони, соколи живуть до 100, орел-могильник, золотистий орел – до 104 років, грифи – до 117, шуліки– до 118, соколи – до 162,  лелеки – до 70, зозуля – до 50, журавель – до 40-50, чайка срібляста – до 44, голуб – до 40-50, страуси – до 35, канарейки – до 20-25, щігли – до 23, качка крижень – до 20, дрізд – до 18, ластівки – до 9 років.

Свійські індики та цесарки живуть до  30 років, курка банківська – до 20, кури інших порід – 15-20 років, курка бентамка – до 15, гуси свійські – до 80 років.

У багатьох видів перелітних птахів  тривалість їх життя невстановлена. Навіть у болотних птахів вивчати тривалість їх життя складно. Болотні птахи – це велика група птахів, які живуть на мілководді, узбережжях і болотах. До них відносять біля 200 видів, зокрема, лелеки, качки, гуси, бурокрилі ржанки, чорнодзьоб, кулик-сорока, піщанки, чайки, ісландська піщанка, щеголь, веретенник та інші.

Харчуються ці птахи на мілинах і болотах та відзначаються добрим апетитом, за декілька днів вони здатні збільшити масу свого тіла у два рази. Більшись з них не мають яскравого опірення. Вони є віртуозними та найбільш витривалими літунами. Так, ісландські піщанки гніздяться на крайній півночі, протягом року здійснюють перельоти на відстань до 32000 км. Часто їх перельоти здійснюються над океаном, хоча вони не вміють плавати і не сідають на воду. Ржанки можуть літати майже торкаючись води та підійматися на висоту понад 6000 метрів. Бурокрила ржанка перелітає з Аляски на Гавайські острови за 4-5 днів, долаючи відстань понад 4500 километрів. Протягом життя окрема птаха здійснює до 20 таких перельотів. Для таких перельотів їм потрібно багато енергії, тому щоб накопичити якомога більше жиру в організмі, у них навіть зменшуються внутрішні органи і мозок. Живуть ржанки великими зграями, оскільки на зграю боїться нападати сокіл (хижак, який за ними полює). За порухом окремої птахи зграя здійснює різкі маневри. Отже, життя зграями є захисна реакція та спосіб виживання багатьох видів птахів.

Зграя – це досконала суспільна одиниця птахів, спосіб захисту, орієнтування та виживання. Серед видів болотних птахів багато мисливських, це теж ускладнює вивчення тривалості їх життя.

Птахи займають важливе місце в структурі тваринного світу та в житті людини. Тому  важливо всебічно вивчати їх різноманіття, біологію з метою поліпшення умов і збереження середовища їх  життя.

Володимир ДАВИДЕНКО

Опубліковано у Навколишнє середовище | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.