Гімн України у столиці Республіки Косово. Це те, що найменше сподівалася тут почути, незважаючи на прояви щирої підтримки від народу та уряду країни. Відчуваю їх протягом трьох місяців, які живу в Приштині. Не перестаю дивуватися величі духу та мужності своїх друзів-косоварів, які самі пережили війну.
А вчора, 22 липня, під час церемонії відкриття Європейського мандрівного бієнале Manifesta 14 Prishtina, спів українського славня заскочив мене зненацька. Очікувала, що звучатиме гімн Косова, Албанії, Євросоюзу – але аж ніяк не України!
Ми з колегами сиділи на зеленій галявині перед сценою, де з промовами виступали президент Вйоса Османі, прем’єр-міністр Альбін Курті (з яким ми неодноразово бачились і спілкувались), директорка Маніфести Гедвіґ Фієн, мер Приштини Перпарім Рама.
Народ, який зібрався в очікуванні шоу, трохи занудьгував. Навколо снували з камерами журналісти, які виловлювали з натовпу потрібних спікерів. Політики згадували війну Росії проти України та висловлювали підтримку українському народові. А потім забринів чистий, як кришталь, голос: «Ще не вмерла України ні слава, ні воля!..».
Ми з подругою вмить підскочили. Хто це може бути? Адже в анонасах не було українських прізвищ… Виявилося, гімн України виконувала косовська оперна співачка Арта Джашарі! У цей час на сцені запалали жовті та блакитні вогні – кольори українського прапору. Цей дивовижний епізод зворушив тисячі людей.
Manifesta вважається однією з найважливіших мистецьких подій Європи. Вона виникла на початку 90-х у відповідь на політичні, економічні та соціальні зміни, що відбулися після закінчення холодної війни. Відтоді Manifesta перетворилася на мандрівну платформу, яка фокусується на діалозі між мистецтвом і суспільством у Європі. Протягом десяти бієнале та двадцяти років більше 2,5 мільйонів людей відвідали заходи Manifesta та взяли участь у її програмах. Тепер у своєму 14-му випуску, зосередженому на Косово, він прагне зробити Приштину центром сучасного мистецтва.
Manifesta нараховує 103 учасники, у тому числі 25 колективів, 39 відсотків з яких вихідці з Косова. Попередні бієнале проходили в Роттердамі, Люксембурзі, Любляні, Франкфурті-на-Майні, Сан-Себастяні, Нікосії, Больцано, Тренто, Роверето, Фортецці, Мурсії, Цюриху, Палермо та інших містах. Наступні планують провести в Барселоні та Рурі.
«Приштина найкраща, коли приймає людей з усього світу. Тепер у нас є можливість виразити дух молодості нашої столиці через мистецтво – так само, як ми відкриті до культур країн усього світу», – сказала президентка Вйоса Османі.
Прем’єр-міністр Альбін Курті пообіцяв, що протягом 100 днів бієнале керуватиме країною паралельно з його урядом.
Людмила МАКЕЙ