УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №314/2022

Про відзнаку Президента України «Хрест бойових заслуг»

З метою гідного відзначення захисників суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України, відповідно до пункту 25 частини першої статті 106 Конституції України, статей 4 і 12 Закону України «Про державні нагороди України» постановляю:

 1. Установити відзнаку Президента України «Хрест бойових заслуг».
 2. Затвердити такі, що додаються:

Положення про відзнаку Президента України «Хрест бойових заслуг»;

Малюнок відзнаки Президента України «Хрест бойових заслуг»;

Малюнок зразка бланка Диплома до відзнаки Президента України «Хрест бойових заслуг».

 1. Кабінету Міністрів України разом із Державним управлінням справами забезпечити за участю Національного банку України виготовлення відзнаки Президента України «Хрест бойових заслуг», знаків повторного нагородження нею, бланків дипломів і футлярів до них та вирішити в установленому порядку питання щодо фінансового забезпечення відповідних заходів.
 2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

5 травня 2022 року

ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 5 травня 2022 року №314/2022

ПОЛОЖЕННЯ

про відзнаку Президента України «Хрест бойових заслуг»

 1. Відзнаку Президента України «Хрест бойових заслуг» (далі – Хрест бойових заслуг) встановлено для відзначення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, за:

видатну особисту хоробрість та відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя та безпосереднього зіткнення із супротивником;

видатні успіхи в управлінні військами (силами) під час ведення воєнних (бойових) дій.

 1. Хрестом бойових заслуг можуть бути нагороджені громадяни України, іноземці та особи без громадянства.
 2. Нагородження Хрестом бойових заслуг провадиться указом Президента України.
 3. Одна й та сама особа може бути нагороджена Хрестом бойових заслуг не більше трьох разів.
 4. Нагородження Хрестом бойових заслуг може бути проведено посмертно.
 5. Представлення до нагородження Хрестом бойових заслуг та його вручення провадиться відповідно до Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року № 138/2003. У випадку представлення до нагородження вдруге і втретє в нагородному листі робиться відповідна примітка.
 6. Особі, нагородженій Хрестом бойових заслуг вперше, вручаються хрест у футлярі та диплом встановленого зразка.

Особі, нагородженій Хрестом бойових заслуг вдруге, вручаються знак про нагородження вдруге для розміщення на стрічці хреста, знак про нагородження вдруге для розміщення на планці хреста в футлярі, а також диплом встановленого зразка.

Особі, нагородженій Хрестом бойових заслуг втретє, вручаються знак про нагородження втретє для розміщення на стрічці хреста, знак про нагородження втретє для розміщення на планці хреста в футлярі, а також диплом встановленого зразка.

У разі нагородження вдруге та втретє в дипломі нижче назви відзнаки зазначається відповідно: «(Срібна дубова гілка)» та «(Золота дубова гілка)».

 1. Хрест бойових заслуг виготовляється зі срібла з позолотою і має вигляд прямого рівностороннього хреста, кінці якого завершуються п’ятикутниками, накладеного на схрещені мечі вістрями догори. Промені хреста – грановані. У центрі хреста ромб, покритий напівпрозорою емаллю синього кольору, в якому вміщене зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого.

Усі зображення рельєфні.

Розмір хреста – 40 мм.

Зворотний бік хреста плоский, з вигравіруваним номером.

За допомогою вушка та кільця хрест сполучається зі стрічкою, протягнутою через кільце і складеною вдвоє із загнутими біля кільця кутами. На зворотному боці стрічки у верхній частині – пристрій для фіксації кінців стрічки та кріплення до одягу.

Стрічка хреста шовкова муарова з поздовжніми смужками: золотистого кольору шириною 3 мм, синього –11 мм, жовтого – 11 мм, синього – 3 мм.

Знак про нагородження вдруге для розміщення на стрічці виготовляється зі срібла і є рельєфним зображенням дубової гілки. На зворотному боці гілки – клямер для кріплення до стрічки.

Знак про нагородження вдруге для розміщення на планці виготовляється зі срібла і є чотирикутною зіркою з двогранними променями розміром 10 мм. На зворотному боці зірки – клямер для кріплення до планки.

Знак про нагородження втретє для розміщення на стрічці виготовляється зі срібла з позолотою і є рельєфним зображенням дубової гілки. На зворотному боці гілки – клямер для кріплення до стрічки.

Знак про нагородження втретє для розміщення на планці виготовляється зі срібла з позолотою і є чотирикутною зіркою з двогранними променями розміром 10 мм. На зворотному боці зірки – клямер для кріплення до стрічки (планки).

Знак про нагородження вдруге (втретє) розміщується по центру стрічки (планки).

Планка Хреста бойових заслуг – прямокутна металева пластинка, обтягнута відповідною стрічкою. Розмір планки: висота – 12 мм, ширина – 28 мм.

Мініатюра Хреста бойових заслуг – зменшене зображення хреста без стрічки розміром 17 мм. Мініатюра виготовляється із жовтого металу. На зворотному боці мініатюри – голка і цанговий затискач для прикріплення до одягу.

 1. Хрест бойових заслуг носять на грудях зліва перед усіма іншими нагородами. За наявності в нагородженого ордена «Золота Зірка» та/або ордена Держави звання Герой України Хрест бойових заслуг розміщується нижче від них.

У випадку нагородження вдруге та втретє нагороджений розміщує на стрічці відповідний знак.

Замість хреста нагороджений може носити планку (на форменому одязі) або мініатюру (на цивільному одязі). Планку хреста носять на грудях зліва і за наявності у нагородженого планок інших нагород розміщують перед ними. У випадку нагородження вдруге та втретє носиться лише одна планка хреста з відповідним знаком. Мініатюру носять на грудях зліва.

Керівник Офісу Президента України А.ЄРМАК

Опубліковано у Захист і підтримка України | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.