Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»

Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону — «План взаємопорозуміння». Про це сьогодні повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, перебуваючи на кордоні з Польською Республікою.

Денис Шмигаль підкреслив, що Україна та Польща залишаються добрими партнерами та стратегічними союзниками. Але блокада завдає шкоди українській економіці та можливостям краще захищатися від російського агресора.

Він наголосив, що останні 5 місяців Україна не продає зерно, кукурудзу, насіння соняшника та ріпак на польський ринок. Через Польщу українське зерно їде тільки транзитом. Загалом через польський кордон сьогодні проходить лише 5% аграрного експорту. І головне, блокада б’є по всій польсько-українській торгівлі, по економіці обох країн. Саме тому потрібно розв’язувати це питання та приймати конструктивні рішення.

За словами Глави українського Уряду, «План взаємопорозуміння» складається з п’яти кроків.

Перший, зокрема, передбачає погодження нашої держави на обмеження, які запропонувала Європейська комісія щодо аграрного експорту.

«Це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор», — пояснив Денис Шмигаль і додав, що Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об’ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження.

Крім того, Україна готова продовжити механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака.

Згідно з другим кроком, Україна направляє звернення до Європейської комісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт. Це необхідно, аби відкинути маніпуляції щодо якості української аграрної продукції.

«Водночас принципова позиція України — це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження «економічного безвізу» — скасування ввізних мит та інших обмежень у двосторонній торгівлі між Україною та Євросоюзом. Це потребуватиме рішення Ради асоціації на підставі статті 29 відповідної Угоди», — підкреслив Денис Шмигаль і наголосив, що питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.

Третім кроком пропонується польському Уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.

За словами Прем’єр-міністра, за 11 місяців 2023 року росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. Зокрема, зерна на майже 400 млн євро, овочів на 300 млн євро, насіння олійних рослин на 250 млн євро. За 11 місяців 2023 року росія продала Європі 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік — 4,9 млн тонн.

Денис Шмигаль зазначив, що зростання російського експорту продовольства в ЄС під час війни потрібно зупинити. Глава Уряду переконаний, що Україна та Польща можуть замістити цю продукцію.

Крім того, Україна звертається до ЄК ще з двома пропозиціями:

— розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це відбувається зараз з Україною;

— щодо запуску спільного контролю на кордоні України та країн ЄС та розширення пілотного проекту щодо обміну митною інформацією.

Четвертий крок передбачає створення «Тристороннього штабу: Україна, Польща, Європейська комісія» під співголовуванням аграрних міністрів двох країн та представника Єврокомісії. Також до його роботи можуть приєднатися українські та польські аграрні асоціації.

П’ятий крок має на меті вирішити питання з пропуском на кордоні не лише боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів, а й інших груп товарів.

«Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня — дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі, — зазначив Прем’єр-міністр та додав, що в іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску.

«План України із 5 кроків — це справедливий підхід, який вигідний Польщі. Україна йде на певні болючі для нас компроміси. Але ми хочемо бути партнерами для ЄС, для всіх наших західних сусідів. Ми відкриті до конструктивного діалогу», — резюмував Денис Шмигаль.

Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»

Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 23 лютого 2024 року о 18:54

Опубліковано у Захист і підтримка України. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.