Вікі Енциклопедії Носівщини — три місяці!

12 травня минає три місяці з дня започаткування Енциклопедії Носівщини — електронної енциклопедії Носівського району, яку може редагувати кожен.

Всім відома електронна універсальна енциклопедія Вікіпедія, число статей у якій перевищило 900 000 і впевнено наближається до мільйона. Енциклопедія Носівщини — це свого роду «Вікіпедія», тільки районного масштабу.

Що спільного у Енциклопедії Носівщини і Вікіпедієї 

Обидві енциклопедії побудовані на однаковому програмному забезпеченні — системі управління вмістом MediaWiki. Обидві енциклопедії може вільно редагувати будь-яка людина, яка має доступ до інтернету. Можна не лише поправляти існуючі, але й створювати нові статті. На обох сайтах (сайт — поіменована частина всесвітньої мережі Інтернет, де зберігається конкретна інформація) кожне редагування зберігається окремо, і тому помилкові правки дуже легко повернути назад. В обох сайтах є можливість блокувати вандалів — людей, які навмисно вносять хибну інформацію. На обох сайтах можна зберігати як тексти, так і зображення. В обох енциклопедіях можуть використовувати для ілюстрування статей файли із Вікісховища — архіву вільних зображень. Як в  українській Вікіпедії, так і в Енциклопедії Носівщини тексти мають бути українською мовою. Для створення статей використовується однакова «вікірозмітка» тексту.

Відмінності від Вікіпедії

Українська Вікіпедія розташована за адресою http://uk.wikipedia.org, Енциклопедія Носівщини — за адресою http://wiki.nosivka.info

Вікіпедія є універсальною енциклопедією, тоді як в Енциклопедії Носівщини можна розміщувати лише те, що стосується Носівського району в теперішніх чи колишніх його межах. Це основний критерій для визначення, чи можна створювати статтю про конкретний предмет, людину, інституцію чи подію…

Тут кожен може створювати окремі статті про людей — історичних осіб і сучаснииків, значимих на районному, міському чи сільскому рівні — з освіти, культури, медицини, силових органів, підприємництва (виробництва, послуг, торгівлі), адміністрації, про громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, організації, підприємства, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання…, про кожну значиму для району, міста чи села подію.

Як і у Вікіпідії, при написанні статей до Енциклопедії Носівщини завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад сторінку в інтернеті, номер і дату газети, назву і автора книжки… Однак, в Енциклопедії Носівщини можна публікувати і власну інформацію, наприклад спогади, якщо Ви зареєстрований дописувач і можете підтвердити свою особу.

Менш строгі, як у Вікіпедії, і вимоги до стилю. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї, чи інтерв’ю. Звісно за згоди автора цих матеріалів.

Що вдалося досягти

У Енциклопедії Носівщини вже понад 200 статей, майже 100 зображень, серед яких переважно портрети людей, зображення пам’яток,  є рідкісні карти.

Велика подяка — технічному адміністратору сайту, носівському ІТ фахівцю Андрієві Дідиченку, який здійснює його технічну підтримку, оновлює програмне забезпечення, гарантує наявність копій і відновлення на випадок збоїв.

Дуже вдячний всім, хто надає матеріали та дозволи на їх використання, насамперед педагогу і краєзнавцю Валерію Михайловичу Фурсі, який надав для використання в енциклопедії не лише дозвіл на використання упорядкованої ним книги «Славні імена Носівщини», але й її електронний варіант. Дякую директору Носівської станції юних техніків Василю Васильовичу Кияниці за дозвіл використовувати зібрані ним матеріали з сайту СЮТ та поради щодо вмісту енциклопедії. Дякую всім, хто долучився до редагування статей енциклопедії, особливо Юлії Бруй — помічнику-консультанту народного депутата України Олександра Кодоли.

Ласкаво запрошую до його наповнення місцевих краєзнавців, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, членів носівської громади в Києві. Створюйте нові статті і поліпшуйте існуючі — для цього шукайте кнопку «редагувати» і будьте сміливими!

Цей інноваційний проект спрямований на підтримку місцевої історії, краєзнавства, культури, освіти, а відтак — патріотизму. Маю сподівання, що він здобуде підтримку як влади району і територіальних ОТГ, так і підприємців-меценатів.

Юрій Пероганич, громадський діяч в ІТ, культурі й освіті, керівник Носівського відділення Чернігівського земляцтва в Києві (2014-2016).

Опубліковано у ЗМІ, Інше, Культурна спадщина, У відділенях, Українська мова | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.