Я помню горы, бесконечные подъемы,
Я помню свист душманских пуль над головой,
Мы на гражданке не били знакомы,
А на войне, как на войне – не разольешь водой.
Теперь Афган – истории страница,
А ордена – в шкафу на пиджаке,
Но до сих пор мне продолжает сниться
Последний бой в далеком кишлаке.
15 лютого в День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, відзначається 25-та річниця виведення радянських військ з Афганістану.
Це водночас сумна та радісна дата для тих хто пропустив через своє серце ті буремно- вогняні подіі, це привід вшанувати загиблих і померлих, згадати про часи служби «за річкою» та більш ширше поглянути як саме живуть ветерани тієї війни.
В людській пам’яті зберігається повага до воїнів, які проявили мужність, стійкість, відвагу та героїзм при виконанні солдатського обов’язку.
Війна в Афганістані та інші зарубіжні конфлікти, в яких ми, підкоряючись військовій присязі, вступили в єдиному бойовому строї, обпалила не тільки наші обличча, але й наші сердця і душі. Нехай влада, політики та політикани по – своему оцініють події тієї давнини, важливо одне: ми були та нажавжди залишимось в пам’яті народній солдатами, які виконали свій обов’язок перед Батьківщиною.
В Афганістані не було програно жодної військової операції, і не армія зазнала поразки залишаючи Афган. В цьому регіоні в цілому висвітилися всі помилки стратегії СРСР щодо війсьової допомоги і зазнала поразки політика колишнього партійного керівницта, де реально використовувалось збройне втручання у внутрішні справи інших держав, спрямоване на підтримку режимів, що декларували соціалістичний шлях розвитку, або прикривались ним.
Але на ці граблі наступили й інші учасники «холодної війни» з протилежного боку. Солдати і офіцери були виховані й відверто впевнені у благородності тієї місіі, в якій вони брали участь – це допомога афганському та іншим братнім народам. Вони з честю, гідністю, мужністю та героїзмом виконували свої військові обовя’зки за кордоном.
Війни в зарубіжних країнах, де свого часу вихідці з України з честью виконували свою інтернаціональну мисію, лиховисним смерчем пронеслись крiзь долі десятків тисяч наших бойових побратимів та їх родин, обірвали й скалічили життя багатьох людей. В цей День вшанування ми схилимо голови перед світлою памяттю полеглих і померлих бойових друзів.
Ветерани бойових дій у складному сучасному житті з всіма його труднощами, соціальними, фінансовими й політичними потрясіннями цінують плече побратимів і не переривають зв’язків із своєю малою Батьківщиною. На жаль проблем достатньо, серед них і підтримка родин загиблих i померлих ветеранів, вирішення питань інвалідів війни.
На сьогодні на Чернігівщині проживає 4800 учасників бойових дій на території інших держав, із них понад 3000 «афганці». А скільки наших земляків розкидано по світу?
З афганської війни на Чернігівщину не повернулось 117 воїнів, двоє зникло безвісті. Після виведення військ з Афганістану пішло з життя вже понад півтори тисячі бойових побратимів. Ось яка невтішна статистика.
2014 рік відповідно до Указу Президента України є роком вшанування учасників бойових дій на території інших держав. На нашу думку це своєчасне рішення Глави держави. Адже тільки після війни в Афганістані, яка тривала більше дев’яти років, минуло чверть століття , а було ще 26 війн після 1945 року. І нам є чим пишатись, як наші воїни- інтернаціоналісти виконали свій військовий обов’язок та є продовжувачами традицій старшого покоління – ветеранів Великої Вітчизняної війни та є прикладом для молоді.
Шановні бойові побратими, учасники бойових дій на території інших держав, ветерани Великої Вітчизняної війни та праці, родини загиблих і померлих ветеранів війни, земляки! Приміть від Ради земляцтва привітання з Днем вшанування учасників бойових дій на територіі інших держав, 25- ю річницею виведення військ колишнього СРСР із Афганістана, Днем Захисника Вітчизни та Роком вшанування учасників бойових дій на території інших держав!
Бажаємо Вам, Вашим родинам і друзям міцного здоров’я, добробуту та злагоди, щасливого майбутнього, а для здійснення цього- мирного неба та довголіття!
Сергій КУДІН, член Ради земляцтва, голова об’єднання ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав та тих що приймали участь в миротворчих операціях ООН, ветеран війни в Афганістані