Виставка, що присвячена історикам, які загинули за незалежність України

10 квітня в Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського відкрилася виставка «Нові археологічні дослідження Чернігівщини», що вже традиційно створюється до Міжнародного Дня пам’яток і визначних місць.

Цього року вона присвячена пам’яті випускників історичного факультету Чернігівського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка Миколи Бруя, Олександра Найдьона та Євгена Бушніна, які загинули, захищаючи незалежність і територіальну цілісність нашої держави на сході України.

На окремому планшеті представлені їхні фотографії та документи. Чернігівець Микола Бруй – гранатометник 1-ї окремої танкової бригади, загинув 26 липня 2014 року біля села Красне (Луганський аеропорт). Чернігівська обласна рада прийняла рішення щодо клопотання про присвоєння йому звання Герой України посмертно. Уродженець Городні Олександр Найдьон, випускник 2005 року служив старшим сержантом міліції батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Чернігів». Він загинув 16 листопада 2014 року у Станиці Луганській. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня. Чернігівець Євген Бушнін, випускник 1999 року був бійцем 8-го окремого полку спеціального призначення та загинув 10 лютого 2015 року в Краматорську.

06D8027D

673BF656Виставка створена за результатами польового сезону 2014 року на території Чернігівської області та репрезентує матеріали археологічних експедицій:

-Чернігівського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка (у Спасо-Преображенському соборі Чернігова, у Любечі Ріпкинського району, на території Мезинського національного природного парку);

-Чернігівського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка та Інституту археології НАН України (біля с. Виповзів Козелецького району, у Батурині Бахмацького району);

-Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (біля Ніжина).

Чернігівський історичний музей імені Василя Тарновського, відповідно до обласної програми археологічних досліджень, був замовником більшості цих досліджень.

Серед представлених експонатів є речі з городища, посаду та подолу Виповзівського археологічного комплексу, де були досліджені об’єкти доби бронзи, раннього заліза та давньоруського часу. Це – пірофілітова намистина та наральник Х ст.

У Любечі на городищі Монастирище розкопані фундаменти трапезної церкви Іоакима і Анни кінця ХVII–XVIII ст. та споруди ХІІ–ХІІІ ст., з якої експонується керамічний посуд.

Цікаві матеріали X–XVIII ст. знайдені на території Чернігівського Єлецького Свято-Успенського монастиря – давньоруська бойова сокира, численні уламки різнотипних амфор та кришки до них, зроблені з амфорних стінок.

Із досліджень фундаментів Спасо-Преображенського собору можна побачити фрагменти плінф та пірофілітової плити ХІ ст.

Уперше представлені орнаментована посудина доби бронзи та знахідки зі споруди післямонгольського часу, дослідженої на поселенні Ветхе-І біля Ніжина.

Серед виявлених артефактів останнього польового сезону на Замковій горі Новгорода-Сіверського – денце давньоруської гончарної посудини з клеймом у вигляді сонця, писало, кістяні шахова фігурка та накладка, польські монети ХVІІ–ХVІІІ ст. і глечик ХV–ХVІ ст.

Спеціально для музейної виставки Клубом історичної реконструкції «Гульбище» надані власноруч зроблені копії жіночих прикрас скандинавського поселення «Бірка» X ст. та повстяні вироби.

Перед учасниками відкриття виступили керівники експедицій, які розповіли про підсумки польового сезону, цікаві об’єкти та артефакти, здобуті ними у 2014 році. Всі присутні, серед яких були рідні та близькі загиблих воїнів, вшанували їхню пам’ять хвилиною мовчання.

1B9F3775

1FB26C0C

Виставка працюватиме до кінця вересня 2015 року.

Вікторія МУДРИЦЬКА, Людмила СИТА,Чернігівський історичний музей імені Василя Тарновського

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.