Виступ Спікера Парламенту Фінляндської Республіки Юсcі Халла-Ахо у Верховній Раді України 25 листопада 2023 року

Шановний пане Спікере, народні депутати України! 30 листопада 1939 року моя країна, Фінляндія, стала жертвою російських імперіалістичних амбіцій.

Події 24 лютого минулого року: неспровоковане вторгнення та бомбардування українських міст — пробудили у нас болісні спогади нашого власного історичного досвіду з нашим східним сусідом. Великим розчаруванням було те, що, попри весь наївний оптимізм, після холодної війни ментальність і характер російської держави не змінилися. Як тоді, так і  сьогодні, вона не поважає ні міжнародного права, ні своїх зобовʼязань. Вона не цінує життя — ні своїх, ні чужих. Вона вважає, що має право вето на вибори своїх сусідів, право вето навіть на їхнє існування.

росія поважає й розуміє силу. На російський імперіалізм треба відповісти силою. На початку, у перші дні війни, мало хто на Заході вірив, що Україна здатна протистояти російському наступові. Своєю героїчною боротьбою українці не лише заслужили на повагу всього цивілізованого світу, а також дали нам сміливість діяти.

Рішення про допомогу ухвалюються надто повільно, але вони ухвалюються. Станом на сьогодні, Фінляндія надіслала до України 20 пакетів військової допомоги — і ми будемо вас підтримувати так довго, як треба.

Шановні депутати, жертвами тих самих імперіалістичних амбіцій були також ті мільйони, які втратили свої життя під час Голодомору 1932-1933 років. Наш Парламент, на відміну від багатьох інших, ніколи не видавав декларації про історичні події. У нас навіть немає процедури для цього. Але минулого тижня глави всіх девʼяти парламентських фракцій разом із переважною більшістю депутатів підписали спільну заяву, в якій констатується, що є підстави вважати Голодомор геноцидом українського народу, скоєним радянською владою, і його варто називати таким — тобто геноцидом. Я передав цей документ Спікеру Верховної Ради України, пану Стефанчуку, вчора.

Пані й панове, для мене величезна честь стояти тут перед вами сьогодні.

Нехай час загоїть рани, життя переможе.

Слава Україні!

Прес-служба Апарату Верховної Ради України

Опубліковано 25 листопада 2023, о 16:59

Довідково.

У 90-ті роковини Голодомору у спецзасіданні Верховної Ради взяли участь спікери парламентів Бельгії, Ірландії, Фінляндії, Чехії, Польщі та Естонії. Фінський спікер Юссі Халла-ахо виголосив свою промову досконалою українською мовою.

Відео його виступу опублікував телеканал Рада.

Наприкінці виступу українські нардепи аплодували стоячи.

 

Опубліковано у Вшанування пам'яті, Захист і підтримка України. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.