До списку історичних постатей, яких називають найбільш відомими, входить легендарний Сосницький полковник (1663-1664) Яків (Яцько) Скидан.
Існує легенда про те, що поранений Яків Пилипович Скидан потрапив у полон до поляків, які його стратили, прив’язавши до сосни, що стояла між Загребеллям і Спаським. Після страти її було названо Скидановою сосною. Та обгоріла сосна знаходилася на місці, поряд з яким нині височіє дерев’яний хрест при повороті на село Загребелля.
Ще в 2007 році, Борис Васильович Іваненко, ім’ям якого в 2013 році названа одна з вулиць Сосниці, готуючи свою останню поїздку туди, де народилася його мама Надія Миколаївна Довженко (1906-2005), запросив до складу делегації столичних земляків Степана Яковича Скидана – заслуженого журналіста України, члена Національної спілки журналістів України. Такий вибір був не випадковим. Адже Борис Іваненко був чудовим знавцем історії Сосниці та Довженкового краю.
Того разу ми побували не тільки на святкуванні Дня Сосниці та в Сосницькому літературно-меморіальному музеї Олександра Довженка, а й здійснили екскурсію вулицями селища в супроводі такого іменитого і обізнаного екскурсовода, яким був Борис Васильович. Він нам показав багато історичних місць, в тому числі й місцезнаходження будинку, в якому мешкав після зречення з гетьманства Петро Дорофійович Дорошенко. Говорили й про мужнього козацького полковника Якова Пилиповича Скидана та його нащадка Степана Яковича Скидана.
І ось новина – у Сосниці мають намір одну з вулиць перейменувати на вулицю Якова Скидана, щоб таким чином увіковічнити пам’ять мужнього козацького полковника, завдячуючи якому Сосниця здобула ратну славу.
Зустрівшись вчора на ювілейних зборах земляцтва, ми з Степаном Яковичем Скиданом поговорили не тільки про нашу земляцьку поїздку до Сосниці в 2007 році, а й про його пращура Якова Скидана та зовсім нові бажання сосничан.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Ось це і є конкретна, та така потрібна, справа, якою повинна займатися громадська організація .