Загальні збори столичного Чернігівського земляцтва, що відбулись напередодні минулих вихідних, на тлі анексії Криму та російської військової агресії на українському Донбасі викликали активне обговорення в соціальних мережах не тільки дати проведення, оперативності оголошень і запрошень, а й змісту доповіді, можливості бажаючих виступити перед земляками та традиційних зустрічей земляків «по куренях».
Тим часом, від учасників і гостей зборів, до офісу земляцтва почали надходити відгуки та побажання з матеріалами для публікацій та доданими фотографіями.
Все це разом спонукало мене на коментарі, які, на мій погляд, дають стислу відповідь на основні запитання, що виникли у земляків, і зорієнтують бажаючих якнайшвидше поділитися своїми думками на сторінках земляцького сайту.
1.За погоджену з керівництвом Чернігівщини пропозицію щодо дати проведення загальних зборів проголосували делегати, що були обрані від всіх відділень земляцтва, на конференції Товариства, яка відбулась 12 грудня минулого року. Серед делегатів конференції були і ті, хто в ході вищезгаданого обговорення, яке відбувається вже після зборів, поставив під сумнів дату їх проведення в річницю прийняття Верховною Радою України сумнозвісних законів.
2.Оголошення про дату, місце та час проведення зборів були розміщені в газеті «Отчий поріг» №1 за січень 2015 року (на офіційному сайті земляцтва електронна версія цього номера була розміщена 24.12.2014 року). Оголошення такого ж змісту з переліком питань винесених на розгляд, було розміщене у вигляді «липучки» на офіційному сайті земляцтва, що дозволяло відвідувачам одразу знайомитися з його змістом. Крім того, визначені головами відділень активісти по телефону повідомляли землякам не тільки про питання, дату, місце та час проведення зборів, а й про всілякі деталі заходу. Керівники відділень вибірково повідомляли про збори багатьом землякам. Це стосувалось і народних депутатів України, які є членами земляцтва. Наприклад, на моє запитання до Василя Амельченка про те, чи отримав він поштою запрошення на збори- Василь Васильович відповів, що йому достатньо усного повідомлення.
Виготовлені типографським способом запрошення надсилались поштою керівникам Чернігівської області, районів і міст Чернігівщини, земляцьких організацій України та Росії, з якими підтримуються зв’язки, а також багатьом науковим, культурним, політичним, громадським та іншим діячам нашої держави. В тому числі запрошення надсилались і тим діячам, які є членами земляцтва, але на збори не ходять без персональних запрошень. Питанням розсилки запрошень займались працівники офісу земляцтва під керівництвом виконавчого директора, яка на мою цікавість 12 січня повідомила, що запрошення через брак адрес не були відправлені лише двом членам земляцтва– народним депутатам України минулого скликання Сергію Аверченку та Валерію Дубілю. Щоб допомогти працівникам офісу справитися з цією ситуацією, 13 січня мною були надіслані електронні запрошення Сергію Миколайовичу та Валерію Олександровичу.
3.Підготовкою доповіді на збори займався особисто голова земляцтва Віктор Ткаченко. Він до неї включив ту інформацію, яку вважав за необхідне озвучити.
У доповіді Віктор Вікторович, зміст якої був наповненій термінологією трагічного стану в нашій країні та патріотичного підйому українців, з приводу зробленого земляцтвом у співпраці з владою області, наприклад, зазначив:
«Як я вже казав, 2014 рік був роком нових викликів, на які треба було шукати відповіді і державі, і нашому земляцтву. На жаль, не все, заплановане в Угоді про співпрацю земляцтва і чернігівської влади, підписаній минулого року, вдалося здійснити, проте цей документ був дороговказом для роботи земляцтва і на 75% виконаний.»
Особисто для мене, людини, що в 2012 році разом з Сосницькою районною радою та багатьма громадським організаціями України доклала багато зусиль, щоб були прийняті Указ Президента України від 03.07.2012 року №430/212 «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка» та інші важливі документи з цього приводу, вислів «на 75% виконаний» означав, що до 25% не виконаного Віктор Вікторович відніс і пункт 5 минулорічної Угоди, який передбачав: «На виконання Указу Президента України В. Ф. Януковича «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка», з метою забезпечення належного вшанування українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографа О.П. Довженка вжити заходів щодо виконання комплексу робіт із капітального ремонту та переоснащення кінотеатру ім. О. П. Довженка (смт Сосниця), капітального ремонту Сосницької гімназії ім. О. П. Довженка, подальшого розвитку літературно-меморіального музею О. П. Довженка в смт Сосниця.»
До «25% не виконаного» відношу і пункт 6 минулорічної Угоди, який передбачав: «На виконання Указу Президента України В.Ф. Януковича «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії»: сприяти подальшому виконанню робіт зі спорудження Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами, та благоустрою прилеглої території; продовжувати проведення комплексу дослідницьких робіт з вивчення трагічних подій 1-2 березня 1943 року в м. Корюківка; сприяти подальшому виданню збірників документів і матеріалів про Корюківську трагедію.»
З приводу не виконання цих пунктів можна впевнено сказати, що на невиконання вони були приречені ще в 2013 році. Адже забезпечення фінансування виконання відповідних пунктів цих двох важливих указів передбачалось однією стрічкою в додатку до Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік».
У доповіді Віктор Вікторович не згадував про те, що було зроблене рядом відділень, в тому числі і Сосницьким, але це скорочення ми віднесли до сказаного про «75% виконаного». Крім того, в звітній доповіді на конференції вже було охарактеризовано роботу кожного відділення та об’єднання земляцтва і потреби повторюватись не було.
Якщо ж говорити про плани на рік поточний, то доповідач наголосив:
«Сподіваюсь, що Угода на 2015 рік, підготовлена і погоджена з владою Чернігівщини, яку ми підпишемо сьогодні, буде виконана повністю.
Сьогодні, як ніколи раніше, зростає роль недержавних громадських організацій, і нам потрібна принципова і професійна когорта людей, які хочуть і можуть будувати нові відносини в суспільстві, нову державу, здатні починати цю роботу з себе, адже сміття і лихослів’я на вулиці – це не Путін, безкультур’я і незнання історії – це не Янукович, продажність і давання хабарів – це не зовнішні вороги. Все це ми.
Нам треба змінюватись, самоудосконалюватись!»
Угода підписана і вона буде дороговказом для земляцтва на весь 2015 рік. З нею можна буде ознайомитися в газеті «Отчий поріг» та на офіційному сайті земляцтва. В свою чергу, виходячи з ситуації та можливостей, всі відділення на минулорічних підсумкових зборах затвердили плани роботи на 2015 рік.
4.Виступаючими на зборах були визначені двоє – голова Чернігівської обласної ради Микола Звєрєв і в. о. голови облдержадміністрації Сергій Журман. Всі, хто теж бажав поділитися з земляками своїми думками та планами, мали можливість висловитися в ході спілкувань у відділеннях.
5.Спілкування у відділеннях чи, як прийнято говорити, «зустрічі «по куренях» вперше започаткували в 2003 році. Тобто цьогорічне спілкування було тринадцятим. Як правило, форма та програма спілкування («зустрічі») визначається активом відділення. Однак вони оперативно коригуються у випадках потреби, в тому числі й з врахуванням побажань керівників району, що прибувають з малої батьківщини.
Наприклад, у цьогорічних зборах земляцтва взяла участь делегація з Сосниччини – голова районної ради Геннадій Смаглюк, директор хлібозаводу Олег Стешенко, помічник-консультант народного депутата України від виборчого округу №207 Іван Портний, а також вчителі Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лариса Горпиненко та Віра Примаченко, вчитель Чорнотицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Ольга Чепіга.
Спілкування в нашому відділенні почалось ще за годину до початку реєстрації. Тобто одразу як прибув Геннадій Анатолійович з Олегом Григоровичем і Іваном Дмитровичем у супроводі. Голову районної ради турбували всі питання перспектив розвитку Довженкового краю, забезпечення нормальної життєдіяльності району, і не тільки. Наприклад, він був дуже занепокоєний ситуацією навколо музею Олександра Довженка, що знаходиться в обласному підпорядкуванні. Адже минулого року до 120-річчя від дня народження Великого українця там були виконані ремонтні роботи. Замовником був Департамент інвестиційного розвитку та капітального будівництва облдержадміністрації, підрядником київська фірма, яка наймала конкретних виконавців робіт. Необхідні спонсорські кошти були вчасно перераховані згідно договору, але з невідомих причин виконавці не отримали повного розрахунку за виконані роботи та зараз дуже обурені вчинком обласників і погрожують тим, що розкриють стріхи музейних будівель. Так що голова їхав до столиці не просто щоб подивитися виставки, послухати виступи, а, в першу чергу, щоб щось вирішити. Адже на збори з Чернігова прибули всі ті, від кого залежить подальша доля музею, якому 23 січня виповнюється 55 років з дня відкриття.
Було про що говорити й директору хлібозаводу Олегу Стешенку з багаторічним генеральним директором «Київхліба», почесним громадянином міста Києва, заслуженим працівником промисловості України Петром Пархоменком, який народився в селі Спаське, що розкинулось на правому березі Зачарованої Десни.
Після загальної частини зборів спілкування у відділенні продовжилось обговоренням різних нагальних питань співпраці з оновленою владою району та врученням землякам- сосничанам відзнак Товариства «Чернігівське земляцтво» у м. Києві, якими вони нагороджені за підсумками роботи в минулому році.
Почесними грамотами відзначені Ніна Грицай і Валентина Мовчан.
Подяки оголошені Івану та Оксані Придухам.
Було про що говорити землякам, які родом з Авдіївки. Представників з цього села на збори прибуло найбільше.
А родина Кашичів своєю явкою на збори ще раз підтвердила те, що династії – запорука розвитку земляцтва.
В ході обговорень співпраці з представниками Сосниччини щодо надання допомоги нашій малій батьківщині, особливо зупинялись на питаннях розвитку існуючих і нових підприємств району, інфраструктури зеленого туризму, збереження шкіл. Не залишили поза увагою й перспективу спорудження культових споруд у деяких селах району, а також створення Алеї героїв і слави Сосниччини, для якої на кошти активістів відділення ще минулого року виготовили з чорного мармуру 20 пам’ятних дощок. Крім всього, присутні земляки мали можливість просто поспілкуватись з активним членом нашого відділення – народним депутатом України, першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Василем Амельченком.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Фото автора
Чернігівське земляцтво потребує суттєвої модернізації.