Згадали про забуте, або про інновації і альтернативну енергетику

Як вже повідомлялося в моїй публікації «Чернігівщина продовжує співпрацю з Проектом ЄС/ПРООН» від 4 жовтня 2014 року, завдячуючи співпраці з координатором проектів Представництва Європейської комісії в Україні Володимиром Кондрачуком, нам у рамках виконання Угоди про співпрацю між Чернігівською обласною державною адміністрацією, Чернігівською обласною радою і Радою товариства «Чернігівське земляцтво» у Києві на 2007 рік у 2007 році довелося бути не тільки свідками, а й учасниками підготовки нового проекту ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

У червні 2007 року з цього приводу відбувся круглий стіл, у ході підготовки до якого до пріоритетів фінансування місцевих самоврядних ініціатив на нашу пропозицію були віднесені: охорона здоров’я (відновлення мережі фельдшерсько-акушерських пунктів); комунальне водопостачання та очистка стічних вод; енергозбереження; навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів і т. ін.); комунальний транспорт.

Після круглого столу був зроблений наступний крок – розпочали збір пропозицій від органів місцевого самоврядування, за запропонованою формою. Першою стартувала Чернігівщина. Взяти участь у новому проекті ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» виявили бажання 108 органів місцевого самоврядування Чернігівської області, в тому числі 6 з Сосницького району.

Наприклад, Сосницька районна рада листом від 24 липня 2007 року № 01-01/159 просила включити Сосницький район, а також Сосницьку селищну і Авдіївську, Бутівську, Великоустівську, Змітнівську, Киріївську сільські ради (громади) до участі в проекті.

При здачі пропозиції від Сосницького району було критично сприйнято бажання авдіївців щодо газифікації Авдіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів з будівництвом міні-котельні, оскільки воно не вписувалося в тему енергозбереження. Однак, погодилися з їх наполегливим бажанням. Адже, за умовами фінансування проекту, Євросоюз забезпечував тільки 50 відсотків кошторисної вартості того чи іншого проекту.

4 грудня 2007 року в Центрі культурного та ділового співробітництва «Український дім» пройшла вступна конференція «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», яку було організовано Представництвом Європейської Комісії в Україні, Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки Секретаріату Кабінету Міністрів України та Міністерства з питань житлово-комунального господарства України.

Її мета – представлення концепції проекту та обговорення ключових аспектів його впровадження за участі національних і місцевих партнерів, міжнародної донорської спільноти. Конференція означила початок довгостроковій співпраці в рамках проекту між центральними та місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування та самоврядними організаціями громад.

Велика зала «Українського дому», що розрахована на кілька сотень місць, була переповнена учасниками конференції практично з усіх областей України. Однак, від Чернігівщини тоді було найменше учасників, а саме: голова облради Наталія Романова, Семенівський міський голова Олександр Бичков, заступник голови Чернігівської райради Михайло Кубрак і по одному представнику від Ріпкинського та Коропського районів.

Конференція підготувала основу для подальшого розгортання заходів проекту на місцевому рівні.

Оскільки, 2009 рік очікувався роком 115-річчя від дня народження Олександра Довженка в мене особисто було велике бажання, щоб сосничани взяли найактивнішу участь у проекті. Однак, тоді знайшлися деструктивні сили, що доклали максимум зусиль, щоб Сосницький район взагалі не взяв участь у проекті: спочатку з району ніхто не прибув на конференцію для започаткування співпраці з Представництвом ЄС в Україні, а потім у районі захопилися газифікацією, чим знівелювали необхідність облаштування об’єктів комунальної власності (школи, лікарні, адмінбудинки і таке інше) міні-котельнями, що працюють на альтернативному паливі (дровах, гранулах і пелетах з торфу та відходів деревини).

Минуло сім років і все змінилося – на Сосниччині згадали про забуте альтернативне паливо: в засобах масової інформації почали висвітлювати новину за новиною про роботу над питаннями енергозбереження в Сосницькому районі, зокрема:

«12 листопада відбувся виїзний семінар-тренінг на тему «Енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії, оптимізація схем теплопостачання населених пунктів» організований для представників установ та організацій Сосниччини Чернігівським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій …» (Знайомлячись з питаннями енергозбереження. 12.11.2015 // [Електронний ресурс] // Офіційний веб-сайт Сосницької районної державної адміністрації. Режим доступу: http://sosadm.cg.gov.ua/index.php?id=164588&tp=0 );

«Сьогодні, 11 грудня, голова районної державної адміністрації Валентин Очередько спільно з начальником відділу освіти райдержадміністрації Михайлом Дусем відвідали Авдіївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів.

Нещодавно в цьому навчальному закладі було встановлено твердопаливний котел, який наразі працює в пробному режимі. Підчас відвідин школи, посадовці ознайомились з проведеними роботами та перевірили якість теплопостачання, поспілкувалися з представниками учнівського та педагогічного колективу закладу …» (Робоча поїздка голови райдержадміністрації. 11.12.2015 // [Електронний ресурс] // Офіційний веб-сайт Сосницької районної державної адміністрації. Режим доступу: http://sosadm.cg.gov.ua/index.php?id=168266&tp=0 ;

«16 грудня голова обласної державної адміністрації Валерій Куліч з робочим візитом відвідав Сосниччину.

В ході візиту голова облдержадміністрації Валерій Куліч спільно з головою райдержадміністрації Валентином Очередьком відвідали Авдіївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів та перевірили якість виконання ремонтних робіт у даному навчальному закладі. Після ремонту, утеплення і заміни системи опалення у класах Авдіївської ЗОШ – не менше 24°С.

Реконструкція здійснюється за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку» (Триває реконструкція закладів бюджетної сфери району. 17.12.2015 // [Електронний ресурс] // Офіційний веб-сайт Сосницької районної державної адміністрації. Режим доступу: http://sosadm.cg.gov.ua/index.php?id=169372&tp=0 ).

Тим часом учитель Авдіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Станіслав Кашпур поділився своїми враженнями про нову шкільну котельню на сторінці в facebook:

– Був газовий модуль в Авдіївській ЗОШ і……нема модуля. Монтували довго…постояв кілька років-ДЕМОНТУВАЛИ швидко. Так і не запрацював. Приклад «ГОСПОДАРНОСТІ» по-українськи!»

04A3875C

– Так виглядає наша шкільна оновлена котельня з твердопаливними котлами.

6FE6BE6D

Всеукраїнська щотижнева газета «Сіверщина» 18 січня повідомила, що демонтований у Авдіївці газовий модуль виручив школярів на Ріпкинщині.

7D214C08

А 19 січня, на Хрещення Господнє, до школи завітав давній активіст Сосницького відділення, а нині народний депутат України Василь Амельченко та сфотографувався в котельні, що працює на альтернативному паливі,  якого він не підтримав у 2007 році.

321AC50F

Ось такі інновації і альтернативна енергетика!

66338231

Звичайно, не було б усіх цих інноваційних змін в Авдіївці, якби сільський голова Анатолій Адаменко сидів склавши руки.

E214D087

З нього мають брати приклад не тільки сільські, а й інші голови в районі.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Консультації | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.