Чернігівщина продовжує співпрацю з Проектом ЄС/ПРООН

На Чернігівщині 2 жовтня офіційно відкрили третю фазу Проекту Європейського Союзу (ЄС) та Програми розвитку ООН (ПРООН) «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ).

В обласній державній адміністрації за участю в. о. голови обласної державної адміністрації Сергія Журмана, голови обласної ради Миколи Звєрєва, Міжнародного менеджера Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Джейсінгха Саха, представників районних державних адміністрації, районних, сільських і селищних рад, міських голів відбувся семінар-презентація впровадження цього проекту.

Так сталося, що в 2007 році мені та Юрію Кугаткіну, завдячуючи співпраці з координатором проектів Представництва Європейської комісії в Україні Володимиром Кондрачуком, довелося бути не тільки свідками, а й учасниками підготовки нового проекту ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Метою Проекту МРГ було сприяння сталому місцевому розвитку через соціальну мобілізацію громад, формування органів самоорганізації населення та реалізацію громадських ініціатив, спрямованих на покращення базової соціально-побутової та комунальної інфраструктури громади у партнерстві з органами місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади.

Цілями Проекту МРГ були:

– стимулювання соціальної мобілізації громади та самоорганізації її членів;

– покращення умов проживання у сільських, селищних і міських громадах по всій Україні через впровадження громадських самоврядних ініціатив, спрямованих на відновлення, управління та функціонування базових об’єктів соціальної та комунальної інфраструктури;

– демонстрація дієвості місцевого врядування за участю громади шляхом розвитку самоорганізації громади та реалізації проектів самодопомоги у партнерстві з місцевою владою, бізнесом і міжнародними партнерами;

– закладення основ для довгострокового планування та фінансування місцевого розвитку за безпосередньої участі членів громади;

– поширення методів мобілізації та самоорганізації громад по всій Україні з метою сприяння сталому регіональному/місцевому розвитку, децентралізації, зміцненню місцевої демократії.

Суть Проекту МРГ зводилась до соціальної мобілізації громади з метою реалізації спільних ініціатив (міні-проектів) самоврядних організацій громади і органів місцевого самоврядування на основі попередньо розробленого плану розвитку громади, який окреслює її потреби та пріоритети стосовно базових соціально-побутових послуг та комунальної інфраструктури.

До пріоритетів фінансування місцевих самоврядних ініціатив були віднесені:

– охорона здоров’я (відновлення мережі фельдшерсько-акушерських пунктів);

– комунальне водопостачання та очистка стічних вод;

– енергозбереження;

– навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів і т. ін.);

– комунальний транспорт.

Пропонувалися такі ключові характеристики Проекту МРГ:

– тривалість – 4 роки, орієнтовний початок – осінь 2007 року;

– охоплення – не менше 1000 громад (24 області + Автономна Республіка Крим, 8-10 районів у кожній області);

– бюджет – 13,2 млн. євро, з них 12 млн. – внесок ЄС, 1,2 млн. – внесок ПРООН;

– орієнтовний розмір бюджету громадських ініціатив/міні проектів: 7 – 30 тис. євро (внесок ЄС – до 50%, громади – не менше 5%, решта – місцева влада та місцевий бізнес).

Передбачалися очікувані результати та особливості Проекту МРГ, а також умови участі в проекті місцевих органів влади.

2011262

У червні 2007 року відбувся круглий стіл, а вже в серпні перші напрацювання по Чернігівщині, що охоплювали більше ста органів місцевого самоврядування, мною були підготовлені та передані координатору проектів ЄС Володимиру Кондрачуку, а також керівнику облдержадміністрації Володимиру Хоменку для подальшого складання заяв учасниками Проекту МРГ.

Оскільки часу було обмаль, такі ж напрацювання, як і для Чернігівщини, до вересня 2007 року мною були підготовлені ще для семи органів місцевого самоврядування Генічеського району Херсонської області. Координатором проектів ЄС велася робота ще в кількох областях. Було прийняте рішення про перенесення початку процесу впровадження Проекту МРГ на 2008 рік з розрахунком на те, щоб краще підготуватись організаційно, з метою якомога більше територіальних громад областей України охопити на його першій фазі.

4 грудня 2007 року Європейська Комісія та Програма розвитку ООН провели вступну конференцію у Центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім», метою якої було представлення нового проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». В роботі конференції взяли участь делегації від областей України. Була на ній і чисельна делегація від Чернігівщини разом з тогочасним головою обласної ради Наталією Романовою.

Процес впровадження першої фази Проекту МРГ в Чернігівській області розпочався у червні 2008 року. В липні 2011 року успішно розпочалася друга фаза Проекту МРГ.

Протягом двох фаз Проекту МРГ 62870 чоловіків, жінок і дітей Чернігівської області покращили умови свого життя через реалізацію мікропроектів щодо відновлення 38 дитячих садків та шкіл, 16 медичних пунктів, 10 водогонів доступу до якісної води, 13 мереж енергозберігаючого вуличного освітлення. Дані місцеві ініціативи були успішно реалізовані завдяки об’єднанню зусиль мешканців сіл, місцевої, районної та обласної влади, Проекту МРГ та приватних спонсорів.

Під час третьої фази Проекту МРГ буде надано підтримку місцевим органам влади щодо поширення кращих практик і досвіду із спільного планування та подальшого поширення підходу, орієнтованого на громаду в Чернігівській області.

Основною метою впровадження третьої фази Проекту МРГ є те, що місцеві громади та місцева влада будуть готові до повномасштабного впровадження підходу до розвитку, орієнтованого на громаду.

Третя фаза Проекту МРГ впроваджуватиметься протягом 2014-2018 років із загальним бюджетом 23.8 млн. євро, наданих Європейським Союзом (23 млн. євро) та ПРООН (800 тис. євро). Загальна підтримка Проекту МРГ в Чернігівській області досягне 0,5 мільйони доларів США в гривневому еквіваленті.

З врахуванням непростої ситуації в Україні відбулися зміни умов співфінансування Проекту МРГ. Відтепер, 70% коштів сплачуватиме Європейський Союз, а 20-25% – місцеві бюджети.

Хочеться подякувати керівникам тих органів місцевого самоврядування Чернігівщини, що не полінувалися продовжити таку корисну для наших земляків справу, яка була започаткована в 2007 році, а також побажати всім, щоб ще більше уваги приділяли: енергозбереженню, в тому числі й використанню альтернативних джерел енергії; охороні навколишнього середовища, в тому числі й переробці ТПВ, що накопичуються навколо населених пунктів за геометричною прогресією.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у На Чернігівщині | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.