Знову непоправна втрата

Сумна звістка сколихнула земляцький і мистецький світи України. 9 березня 2023 року на 81-му році життя пішов у засвіти почесний член Ради Чернігівського земляцтва, відомий український художник-графік, член Національної спілки художників, народний художник України Микола Іванович Стратілат.

Народився Микола Стратілат 6 червня 1942 року у селі Макіївка Носівського (нині Ніжинського) району Чернігівської області в багатодітній родині.

Свій творчий шлях Микола Іванович почав ще в дитинстві — у шкільні роки відвідував гуртки образотворчого мистецтва. Закінчивши школу, у 1959 році талановитий юнак поїхав до Києва, де закінчив художньо-ремісниче училище №16. Під час навчання в училищі відвідував багато київських художніх студій. Після служби в армії закінчив Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова. Гуляючи Києвом, Микола Стратілат часто уявляв його таким, яким він був сотні років тому. Так виникла ідея серії «Втрачені святині Києва». Знищені храми ожили на гравюрах художника, а збережені культові споруди митець помістив у атмосферу минулого.

Після закінчення інституту був направлений до Праги, де відбулася перша персональна виставка художника. Потім його роботи експонувалися у виставкових залах Австрії, Німеччини, Франції, Італії, США та Австралії.

Важливе місце у творчому доробку Миколи Івановича займають ілюстрації до книжок Тараса Шевченка, Лесі Українки, Максима Рильського, Василя Симоненка, Бориса Олійника. Микола Іванович співпрацював і з сучасними авторами, такими як Яків Щоголів і членами нашого земляцтва Тетяною Череп-Пероганич і Станіслав Шевченко.

У 1996 році Миколі Стратілату було присвоєно звання «Заслужений художник України», а в 2008, за значний особистий внесок у розвиток національного образотворчого мистецтва, вагомі досягнення у професійній діяльності, – «Народний художник України». За художнє відтворення архітектурних пам’яток міста Києва він був нагороджений орденом Св. Архистратига Михаїла від Української православної церкви та Патріарха Філарета.

Наш  Петро Іванович Медвідь, котрий відійшов у вічність минулого року, свого часу написав про Миколу Івановича: «Напевно, легко і просто називати себе сином народу, але далеко не кожному випадає бути достойним цього високого імені. Легко і просто говорити про свою любов до України, але важко і не кожному вдається справді любити її. Микола Стратілат своїм талантом, прикладом свого життя змусив нас, грішних, повірити, що це йому вдалося…»

Микола Стратілат завжди був активним членом Ради земляцтва, учасником усіх заходів Носівського відділення та Товариства.

Висловлюємо глибоке співчуття рідним і близьким Миколи Івановича з приводу тяжкої втрати. Світла пам’ять про нашого земляка, прекрасну людину, справжнього Майстра назавжди залишиться у наших серцях.

Рада ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.