Зустріч із славетним митцем – земляком з Ріпок

19 жовтня голова Ріпкинського відділення земляцтва Олександр Литвин зустрівся в Києві з нашим славетним земляком родом з Ріпок, народним художником України Юлієм Миколайовичем Ятченком

Приводом до зустрічі було бажання художника допомогти Ріпкинському районному народному історико – краєзнавчому музею.

Юлій Миколайович народився 12 липня 1928 року у смт Ріпки. Як він розповів – народився на свято апостолів Петра і Павла. Але батько був проти таких імен, які пропонував місцевий священик, а тому вибрали компромісний варіант – ім’я Юлій, бо 12 липня народився Юлій Цезар.

Зі слів митця, з малих літ він любив малювати, виховувався в сім’ї творчої інтелігенції, де завжди панував культ мистецтва та літератури, культури у Києві, де на початку 1930-х років мешкали його батьки-письменники. Потім було навчання у Республіканській художній середній школі імені Тараса Шевченка (1939–1947 з дворічною перервою в роки війни). Як розповів Юлій Ятченко, під час Другої світової війни останнім товарним ешелоном йому з батьками вдалося з Києва виїхати до Донбасу, а потім звідти до міста Троїцька Челябінської області на Уралі.

Як тільки визволи Київ в 1943 сім’я Ятченків повернулась додому. По війні Юлій Миколайович вступив до Київського художнього інституту, де навчався у Михайла Шаронова та Сергія Григор’єва. Закінчив інститут в 1953 році. В 1956  році став членом Національної спілки художників. Того ж 1956 року вперше взяв участь у художніх виставках.

З 1963 року працював у рідному виші. 1979 року отримав звання професора. Загалом з 1971 по 2008 рік провів більше 10 персональних виставок. 16 квітня 2013 року в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури була відкрита ювілейна ретроспективна виставка під назвою «Через віки», де репрезентувались живописні полотна, графіка й акварелі Юлія Ятченка.

Роботи митця експонуються у музеях Києва, Донецька, Запоріжжя, Чернігова, Харкова, а також зберігаються у приватних збірках.

В ході зустрічі Олександр Литвин розповів земляку про діяльність Ріпкинського відділення столичного Чернігівського земляцтва, про участь земляків з Києва у справі сприяння відродження духовності та культури в рідному районі.

Для Ріпкинського районного народного історико – краєзнавчого музею митець передав каталог виставки своїх творів 1990 року. Одне із своїх полотен, а саме – портрет батька, Юлій Ятченко хоче передати до експозиції Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана. Деталі передачі були обговорені під час зустрічі.

На згадку про зустріч земляків було зроблене фото на фоні полотен митця.

Олександр ЛИТВИН

Опубліковано у Видатні земляки, У відділенях | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.