Земляцький рух в Україні розпочався в середині 90-х років минулого століття. Найчисленнішим із усіх земляцтв, які нині функціонують у столиці, є Товариство «Чернігівське земляцтво» в м. Києві. До його складу входять понад 3000 киян – вихідців із Чернігівщини.
Члени земляцтва беруть активну участь в економічному житті області, допомагаючи розвиткові інфраструктури регіону, туризму, залученню інвестицій, підтримуючи соціальну сферу. Члени Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві – постійні учасники урочистих заходів, що проходять в області з нагоди державних свят, визначних дат, днів міст і сіл, культурно-мистецьких акцій, ярмарків. За їх сприяння у населених пунктах відбуваються концерти відомих колективів і солістів.
До п. 1
Відповідно до Угоди про співпрацю Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради та Ради Товариства «Чернігівське земляцтво» у м. Києві на 2013 рік та в рамках Програми розвитку виставково-ярмаркової діяльності в Чернігівській області на 2012-2015 роки Чернігівським відділенням «Чернігівського земляцтва» в м. Києві та «Маркетинговим центром-2000» протягом 2013 року в м. Чернігові проведено понад 20 виставково-ярмаркових заходів.
Підприємства та організації області, а також фахівці відповідних галузей залучались до участі у ХІ Міжнародному водному форумі «AQUA UKRAINE-2013» (5—8 листопада 2013 року), у ХІІ Міжнародному промисловому форумі-2013 (19—22 листопада 2013 року) та у спеціалізованих виставках, що проходили в рамках зазначених заходів.
З метою поліпшення інвестиційного клімату, активізації інвестиційної діяльності реалізується Програма інвестиційного розвитку області на 2011—2015 роки. У рамках виконання заходів Програми здійснено інвентаризацію вільних виробничих приміщень та земельних ділянок, визначено інвестиційні проекти (пропозиції) регіону, які можуть бути запропоновані інвестору, проводяться зустрічі з потенційними інвесторами.
Здійснюється моніторинг інвестиційних пропозицій суб’єктів господарювання та стану впровадження інвестиційних проектів, за найважливішими з них встановлено адміністративний супровід як на обласному, так і на районному (міському) рівнях.
В області відводиться важлива роль заходам, які регулюють інвестиційний процес шляхом створення сприятливих та стимулюючих умов для здійснення інвестиційної діяльності на території області, у т. ч. щодо сприяння в отриманні дозвільних документів.
До п. 2
Для консолідації зусиль у захисті національно-культурних, соціальних інтересів, використання інтелектуальних та інших можливостей у сприянні будівництву незалежної демократичної, соціальної Української держави, соціально-економічному розвитку Чернігівщини, пропаганди славетної історії, відновленню традицій Чернігово-Сіверської землі в 2013 році представники Чернігівських обласних осередків Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників України, громадські національні об’єднання Чернігівщини: вірменська громада, обласна єврейська община, білоруське національно-культурне товариство «Сябри», німецький культурний центр «Взаємодія», Ніжинське міське товариство греків ім. Братів Зосима брали участь в річних зборах товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві.
До п. 3
Музейні заклади області, а саме: Національний історико-культурний заповідник «Качанівка», Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця», Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. Маслова, Чернігівський обласний історичний музей ім. В. В.Тарновського, Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана взяли участь у щорічних загальних зборах членів Товариства 1 лютого 2013 року.
Проведена певна робота у напрямку поповнення музейних фондів, зокрема: голова Бахмацького відділення земляцтва Анатолій Собора подарував Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця» картину художника Григорія Шкребеля «Цитадель», поетеси Надія Кольцова та Алла Топчій — збірки своїх поезій «Гомін джерел» та «Батурин». Андрій Чухно передав до фондової колекції заповідника особисті речі покійного батька, члена земляцтва, академіка А. Чухна, голова Сосницького відділення Олексій Орєхович виготовив і передав: Сосницькому краєзнавчому музею ім. Ю. С. Виноградського 30 експонатів для експозицій присвячених державному та громадському діячу Борису Іваненку, Герою Радянського Союзу Тимофію Хандозі; Сосницькому літературно-меморіальному музею О.П. Довженка 10 експонатів для нової експозиції.
За сприяння Семенівського відділення земляцтва в Семенівці з’явився народний музей Т.Г. Шевченка, на відкриття якого зібрано понад 150 тис. грн. і більше сотні експонатів.
З метою дослідження історичного комплексу біля с. Шестовиці, давньоруської та середньовічної історії Батурина та Любеча щорічно протягом червня-серпня проводиться робота Міжнародної літньої польової Школи молодих археологів, яка створена на базі Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. До її складу входять студенти, магістри та аспіранти майже з 30 університетів України та інших країн, які вдосконалюють свою професійну майстерність. Результати проведених досліджень відзначаються науковою новизною і повністю відповідають світовому рівню.
Спільно з Благодійним фондом ім. Г. Вороного, науковцями Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя та Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка організовано V Міжнародну наукову конференцію «Георгій Вороний: погляд у ХХІ століття», яка відбулась 23—24 квітня на базі педагогічного університету ім. М. Гоголя м. Ніжина.
Для школярів 6—8 класів загальноосвітніх навчальних закладів Варвинського, Срібнянського, Талалаївського районів проведено обласний турнір юних математиків, присвячений Дню пам’яті Г. Ф. Вороного. 24 квітня переможців турніру нагороджено Почесними грамотами та призами благодійного фонду.
Було продовжено роботу по створенню музею Г. Ф. Вороного та його родини при Журавській загальноосвітній школі І—ІІІ ступенів.
До п. 4
18 травня в місті Новгород-Сіверський відбулося Міжнародне літературно-мистецьке свято «Нетлінне «Слово…» за участю шкільних колективів Брянської та Гомельської областей.
1 червня 2013 року в рамках відзначення Міжнародного Дня захисту дітей відбулось Міжнародне дитяче свято «Слов’янської дружби джерело», яке традиційно проходило біля Монументу дружби у с. Сеньківка Городнянського району. На базі Чернігівського обласного Палацу дітей та юнацтва дитячі делегації трьох держав (України, Російської Федерації, Республіки Білорусь) взяли участь у роботі освітньої програми «Академія дружби, творчості та спорту», в рамках якої було проведено міжнародний лідерський форум «Нове покоління обирає». Лідери учнівських громадських організацій мали можливість поспілкуватися між собою, обмінятися досвідом та думками щодо роботи дитячих та молодіжних організацій.
26 червня 2013 року в м. Щорсі та с. Займище Щорського району відбувся ІV обласний фольклорний фестиваль-конкурс ім. Василя Полевика. У програмі фестивалю відбулись конкурсні прослуховування колективів та покладання квітів до меморіальної дошки В. Полевика. В конкурсній програмі брали участь кращі фольклорні колективи Чернігівської області, м. Києва та інших областей України.
Представники Товариства «Чернігівське земляцтво» також залучались до участі у проведенні інших культурно-мистецьких заходів, зокрема, у Відкритому фестивалі традиційної слов’янської культури та бойових єдиноборств «Київська Русь» у селищі Любеч Ріпкинського району (17.08.2013), Всеукраїнському літературно-мистецькому святі «Седнівська осінь» в селищі Седнів Чернігівського району (28.09.2013).
До п. 5
На виконання Указу Президента України від 28.12.2012 № 756 «Про проведення в 2013 році в Україні Року дитячої творчості», з метою сприяння забезпеченню освітньо-культурних потреб дітей та молоді, створення умов для їх творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку, виявлення і підтримки талановитих та обдарованих дітей та молоді, організації змістовного дозвілля, подальшого розвитку аматорського мистецтва, підвищення уваги органів виконавчої влади і місцевого самоврядування до проблем народної творчості протягом березня-квітня 2013 року за участю представників Товариства «Чернігівське земляцтво» пройшли творчі звіти районів та міст Чернігова, Ніжина, Прилук «Квітуй во славу України, талантів молодих перлина!»
До п. 6
Протягом 2013—2014 навчального року викладачами історичних кафедр і циклових комісій вищих навчальних закладів до змісту лекцій і семінарських занять з курсу історії України включено питання, які висвітлюють трагічні події березня 1943 року в м. Корюківка.
У Ніжинському училищі культури і мистецтв ім. М. Заньковецької створено та плідно працює історико-краєзнавче об’єднання «Пошук», яке протягом багатьох років вивчає історію Чернігівщини, в тому числі й періоду Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років. На даний час за результатами проведеної пошукової роботи учасниками об’єднання готуються матеріали для видання книги «Контрольна для душі», які можна буде у подальшому використовувати в навчально-виховному процесі закладів освіти.
Разом з тим у закладах вищої освіти області було організовано такі заходи:
– тематичні виховні години та уроки пам’яті «Суд історії не має термінів давнини, допоки пам’ять живе у серцях нащадків», «Герої Чернігівщини часів Другої світової війни», «Уроки війни», «Схиляємо голови перед жертвами Корюківської трагедії»;
– відкриті лекції: «Вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії 1943 року», «Корюківська трагедія — 1943», «Право на безсмертя»;
– демонстрація документального фільму «Схиляємо голови перед жертвами Корюківської трагедії»;
– засідання круглого столу «Чорний понеділок Корюківки», «Корюківська трагедія»;
– виставки історичної, науково-популярної, інформаційно-довідкової літератури, яка висвітлює події Другої світової війни та трагедії 1943 року в м. Корюківка;
– екскурсії для студентів до меморіального комплексу у парку Слави (м. Корюківка).
У березні курсанти Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України взяли участь у заходах до 70-х роковин Корюківської трагедії (покладання квітів і несення почесної вахти).
11 жовтня Борзнянським державним сільськогосподарським технікумом спільно з представниками Товариства «Чернігівське земляцтво» проведено урочистості щодо відзначення 115-річчя Борзнянської школи садівництва, городництва і бджільництва.
10 вересня 2013 року у Сосницькому літературно-меморіальному музеї О. П. Довженка відбулося експонування пересувної фотовиставки «Кіностудії ім. О. П. Довженка – 85 років». Також зазначена виставка експонувалася в Сосницькій гімназії ім. О. П. Довженка та Сосницькій музичній школі ім. М. Ф.Полторацького. Працівниками Сосницького літературно-меморіального музею О. П. Довженка підготовлено виступ на радіо на тему «Кіностудії ім. О. П. Довженка — 85 років», який прозвучав на Сосницькому районному радіо 9 вересня 2013 року.
До 70-річчя визволення Семенівщини Семенівське відділення подарувало Жадовській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів авторську роботу – барельєф Т.Г. Шевченка роботи скульпторів Віктора та Івана Липовок.
До 180-річчя від дня народження політичного і громадського діяча, вченого-правника Олександра Кістяківського за ініціативи Менського відділення встановлення меморіальна дошка на будинку, де він проживав останні роки.
23 квітня 2013 року у Сосницькому краєзнавчому музеї ім. Ю. С. Виноградського відбулися урочистості з нагоди відзначення 140-ї річниці від дня народження Ю. С. Виноградського. У ході проведення заходів було урочисто відкрито меморіальну дошку, виготовлену за сприяння Олексія Орєховича — голови Сосницького відділення Товариства «Чернігівське земляцтво в м. Києві».
Члени Сосницького відділення надали благодійну допомогу автору Миколі Адаменку на видання книги «Володар казкових скарбів (слідами Ю. С. Виноградського», що вийшла з друку до 140-річчя від дня народження Ю. С. Виноградського.
1—3 квітня 2013 року відбулася наукова конференція «Колекціонування українських старожитностей як складова частина українського національного руху і національного відродження ХІХ—початку ХХ століть» у Чернігівському обласному історичному музеї імені В. В. Тарновського. У ході проведення заходу використовувалися матеріали про життя та діяльність Григорія Тарновського.
До 80-річчя від дня народження Бориса Іваненка за клопотанням Сосницького відділення земляцтва Сосницька селищна рада присвоїла його ім’я одній з вулиць Сосниці.
За ініціативи Прилуцького відділення земляцтва до 80-річчя від дня народження Бориса Іваненка в с. Гурбинці Срібнянського району встановлена меморіальна дошка.
До п. 7
У рамках підготовки та відзначення 120-річчя від дня народження О. П. Довженка проведено низку заходів, а саме: виготовлено проектно-кошторисну документацію по капітальному ремонту Сосницької гімназії ім. О. П. Довженка в смт Сосниця, капітальному ремонту та технічному переоснащенню кінотеатру ім. О. П. Довженка в смт Сосниця та проектно-кошторисну документацію на реконструкцію Сосницького літературно-меморіального музею О. П. Довженка. Зазначені документація пройшла державну експертизу.
Виготовлено акт на постійне користування земельною ділянкою (0,7 га) під будівництво адміністративно-господарського корпусу Сосницького літературно-меморіального музею О. П. Довженка. Складено тематико-експозиційний план майбутньої експозиції музею. Сосницьким літературно-меморіальним музеєм виготовлені перекидні календарі на 2014 рік, присвячені ювілею митця та путівник по Сосниччині «Довженківськими стежками».
До п. 8
Облдержадміністрація сприяє створенню умов для повноцінного розвитку, навчання, соціалізації та реабілітації вихованців інтернатних закладів із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей-інвалідів.
Так, влітку 2013 року (за сприяння Городнянського відділення Чернігівського земляцтва у м. Києві) товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний виставковий центр» надано грошову допомогу Городнянській загальноосвітній школі-інтернату І—ІІІ ступенів у розмірі 95 тис. грн. Кошти було використано на придбання меблів для дитячих кімнат і поточний ремонт приміщення школи.
9 січня 2013 року в приміщенні Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка проведено обласне свято ялинки за участю керівництва обласної державної адміністрації. В святкуванні взяло участь 300 дітей (учні загальноосвітніх, інтернатних закладів, вихованці позашкільних навчальних закладів) насамперед, з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітей військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків, дітей з малозабезпечених і багатодітних сімей.
Одним із головних напрямів діяльності вищих навчальних закладів області є налагодження наукового співробітництва між вітчизняними та зарубіжними вищими і професійно-технічними навчальними закладами, науковими міжнародними фондами та організаціями. Чернігівський національний технологічний університет включено до Великої Хартії університетів (Magna Charta Universitatum Observatory). Навчальний заклад є учасником спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та учасником європейської програми Темпус, в рамках якого відкрито спеціальність «Економіка довкілля та природних ресурсів». Відповідно до різних міжнародних освітніх програм у провідних закладах вищої освіти Європи навчаються і проходять стажування студенти та науково-педагогічні працівники університету (15 студентів отримали дипломи магістра Глінвордського університету (м. Рексхем, Великобританія), 10 викладачів пройшли стажування у ВНЗ Великобританії, Польщі, Швеції та Литви.
Разом з тим, на базі Чернігівського національного технологічного університету відбувся ряд заходів:
– 17 липня пройшла зустріч представників університету та Господарської академії ім. Д. А. Ценова м. Свиштов (Республіка Болгарія). Учасники ознайомилися з освітньою та науковою діяльності обох навчальних закладів, визначили напрямки проведення спільних науково-дослідних робіт, обговорили питання організації програм академічної мобільності студентів та викладачів. За підсумками зустрічі між університетом та академією підписаний договір про співпрацю;
– у рамках університетської програми співпраці з корпорацією Texas Instruments кафедрами промислової електроніки та біомедичних радіоелектронних апаратів і систем отримано найсучасніші навчальні стенди, що дозволило на більш якісному рівні проводити лабораторні заняття, курсові проекти і виконувати дослідницькі роботи студентами з аналогової схемотехніки та систем автоматичного регулювання.
8 липня у Чернігівському державному інституті економіки і управління відбувся науковий семінар «Перспективи науково-технічного співробітництва університетів в рамках проекту ЄС «Східне партнерство» за участю представників Технологічного університету м. Познань (Республіка Польща). Захід був присвячений підготовці договору про співробітництво між інститутом і університетом за участю Чернігівської обласної Агенції регіонального розвитку «Вектор». Під час зустрічі окреслено напрями подальшої співпраці в науковій та діловій сферах, обговорені питання про можливість розробки спільних наукових проектів у напрямку ревіталізації об’єктів промислово-комунальної архітектури Чернігівської області.
Завдяки Товариству «Чернігівське земляцтво» у м. Києві впродовж грудня 2013 року було проведено ремонт та обладнано сучасною сантехнікою кімнату особистої гігієни дівчат у Чернігівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, здійснено заміну дерев’яних вікон на металопластикові в актовій залі та спальній кімнаті дітей дошкільного віку центру соціально-психологічної реабілітації дітей (с. Хмільниця, Чернігівського району), а також придбано м’які меблі для групових приміщень Ніжинського центру соціально-психологічної реабілітації дітей.
На зміцнення матеріально-технічної бази медичних закладів області, які надають медичну допомогу дітям, спрямовано близько 626,7 тис. грн., у т. ч.: кошти місцевих бюджетів – 163,3 тис. грн., кошти спеціального фонду – 126,3 тис. грн. та благодійна допомога на загальну суму 336,8 тис. грн.
Придбано обладнання для лабораторної діагностики: 2 аналізатори гіпербілірубінемії (Ічнянська ЦРЛ, пологовий будинок Чернігівської міської ради), біохімічний аналізатор (міська дитяча поліклініка № 1 Чернігівської міської ради), 3 експрес аналізатори гемоглобіну і глюкози у крові (обласна дитяча лікарня, міські дитячі поліклініки № 1 та № 2 Чернігівської міської ради), 10 дозаторів (обласна дитяча лікарня та міські дитячі поліклініки № 1 та № 2 Чернігівської міської ради); холтерівську систему (міська дитяча поліклініка № 2 Чернігівської міської ради), обладнання для хірургії та реанімації – 3 реанімаційно-хірургічних монітори, 7 відсмоктувачів дитячих (обласна дитяча лікарня (4), Варвинська ЦРЛ, Срібнянська ЦРЛ, Прилуцький будинок дитини), пульсоксиметр (Городянська ЦРЛ), пеленальний столик, прилад неонатальний для фототерапії, обігрівач для новонароджених (пологовий будинок Чернігівської міської ради), фізіотерапевтичне обладнання та інше.
До п. 9
Стимулювання книговидавничої та виставкової діяльності є одним з пріоритетів обласної програми підтримки розвитку інформаційно-видавничої сфери Чернігівщини на 2012—2015 роки. На видавництво суспільно значимих книг місцевих авторів на 2013 рік в рамках даної програми було заплановано 290 тис. грн. Протягом року було підготовлено до друку 14 книг, що входять до тематичного плану видання суспільно необхідних творів авторів Чернігівщини на 2013 рік; профінансовано друк 11 книг.
Протягом 2013 року 4510 примірників виданих книжок було безкоштовно передано до Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка, після чого їх було розповсюджено серед бібліотечних установ районів та міст обласного значення. Крім цього, 1771 примірник безкоштовно передано комунальному підприємству «Чернігівський обласний магазин наочних посібників та учбового обладнання» Чернігівської обласної ради для забезпечення потреб навчальних закладів області.
Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка проводила презентації нових видань:
– у січні під час проведення літературно-музичного вечора «Вік прожити, відведений нам на землі так яскраво, як зорі світили» з нагоди 110-річчя від дня народження уродженця Борзни, поета Анатоля Олійника презентовано і подаровано у фонд бібліотеки збірку «Віват, життя», куди увійшли раніше не публіковані твори поета, а також дослідження Олега Олійника, сина поета, «Знедолений Ікар: дещо про особистість поета Анатоля Олійника»;
– у лютому під час чергового засідання клубу «Краєзнавець» презентовано видання: М. Маркевич «Історичний та статистичний опис Чернігова», перекладену сучасною українською мовою професором О. Б. Коваленком – О. Русов «Щоденники та спогади», упорядковане кандидатом історичних наук О. Я. Рахном – О. Коваленко, О. Рахно «Гніздо вільнодумства і гуманності: садиба Ліндфорсів-Русових в Олешні та її мешканці»;
– у березні під час засідання клубу «Краєзнавець», присвяченого 145-й річниці від дня народження всесвітньовідомого математика Г. Ф. Вороного, презентовано збірник статей і матеріалів «Георгій Вороний та його родинне оточення»;
– у квітні відбулась презентація книг доктора юридичних наук, професора І. Г. Богатирьова «Пенітенціарні установи України (теоретико-правове дослідження)» та «Українська пенітенціарна наука (наукові здобутки школи «Інтелект)»;
– у серпні презентовано книгу «Віддані магії неба», присвячену історії та розвитку цивільної авіації на Чернігівщині, яку дослідили науковці ОУНБ ім. В. Г. Короленка;
– у вересні з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек відбулась автограф-сесія «Чернігівські письменники своїм шанувальникам», своєрідна презентація, під час якої О. Мамчич, В. Сапон, М. Ткач та С. Дзюба презентували свої книги;
– у жовтні відбувся літературний вечір «Променисте слово Майстра», присвячений пам’яті письменника, перекладача, літературознавця, лауреата Національної премії ім. Т.Г.Шевченка І. Качуровського, під час якого презентовано перше ретроспективне видання його віршів – збірку «Лірика», упорядковану літературознавцем Оленою О’Лір;
– з нагоди 90-річчя утворення Чернігівського району у жовтні презентовано комплект листівок «Пам’ятки Седнева на малюнках і світлинах із зібрання Стефана Таранушенка» та книгу «Літопис доль та днів минулих», упорядковану краєзнавцями С. Горобцем, А. Курдановим, Г. Адруг-Дараган;
– до 160-річчя українського письменника, фольклориста і етнографа Василя Горленка видана книга Івана Забіяки «Епістолярна спадщина Василя Горленка», проведена презентація книги та урочисті заходи;
– у листопаді з нагоди свята української писемності і мови професор Микола Тимошик презентував і подарував бібліотеці 11 нових українознавчих книг та 16 томів унікального видавничого проекту «Запізніле вороття», що вміщує твори видатного діяча українського національного відродження Івана Огієнка (Митрополита Іларіона), зокрема «Рятування України», «Тарас Шевченко», «Розп’ятий Мазепа», «Богдан Хмельницький», «Українське монашество», «Містечко Брусилів та його околиці», «Історія української літературної мови», «Українська культура», «Свята Почаївська лавра», «Слово про Ігорів похід», «Українська церква за часів Руїни», «Українська церква», «Історія українського друкарства», «Рідна мова», «Наша літературна мова». Видавничий проект реалізується видавництвом «Наша культура і наука» та ін.
До п. 10
Структурними підрозділами облдержадміністрації забезпечується постійний обмін інформацією щодо діяльності Товариства у сприянні розбудові економіки, забезпеченні духовного і матеріального добробуту Чернігівщини.
В земляцькому часописі «Отчий поріг», на офіційному сайті земляцтва та обласних ЗМІ постійно розміщується інформація про спільні заходи, проведені в містах та районах області.
Підготовлено Департаментом інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної
державної адміністрації