День народження Кобзаря в Прилуках

9 березня Україна та весь світ відсвяткував 203-тю річницю від дня народження великого українського генія – Тараса Григоровича Шевченка. 

Саме в цей знаменний день члени Прилуцького відділення Чернігівського земляцтва здійснили подорож до малої батьківщини. Для нас ці березневі дні мають особливе значення ще тому, що 3 березня 2012 року, за ініціативи Бориса Михайловича Войцехівського та за допомогою лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Олександра Івахненка (нині покійного), членів земляцтва Валентини Гордієнко, Володимира Радченка та інших земляків відбулось урочисте відкриття Шевченківської світлиці в Центрі творчості дітей та юнацтва Прилук. Зібрані цінні матеріали були розміщені в найкращих приміщеннях, що виділила влада міста. Протягом останніх 5-ти років ми постійно подовжували благодійно допомагати оформлювати музейну кімнату та поповнювати її музейні експонати.

До нашої делегації на шевченківські свята увійшли не тільки активісти прилуцького відділення Микола Павлович Гордієнко (він очолив делегацію), Олег Григорович Шекера, Алла Петрівна Поплавська, Володимир Михайлович Нецора, а також почесний член Ради Товариства, заслужений журналіст України, член Національної спілки журналістів України Петро Іванович Медвідь, народний художник України, член Національної спілки художників України, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка Леонід Іванович Андрієвський, член Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв УРСР, заступник голови Українського фонду культури, заслужений діяч мистецтв Польщі Микола Миколайович Шелест,член Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член-кореспондент Української академії геральдики, товарного знаку та логотипу – Петро Володимирович Нестеренко та професор Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, член Національної спілки фотохудожників України Юрій Архипович Пасічник.

Запрошував поважних гостей до нашої подорожі Борис Войцехівський. Нажаль, в останній час він захворів та не зміг бути з нами.

Борис Михайлович відомий нам, як радник-організатор Національної премії України імені Тараса Шевченка, член правлінь Українського фонду культури та Громадського організаційного комітету Великого проекту «Григорій Сковорода-300», був головним ініціатором створення музею Шевченківська Світлиця в Прилуках.

Розпочали ми вшанування пам’яті Тараса Шевченка з покладання квітів до його бронзової скульптури, розташованої в сквері на Центральній площі, що на розі вулиць Київської та імені Юрія Коптєва. Тут пройшов мітинг за участю громадськості та місцевої влади. Розпочався він з привітань Прилуцького міського голови Ольги Михайлівни Попенко. Від нашої делегації слово отримав Леонід Андрієвський.

Сонячна погода, звуки бандури та проникненні шевченківські рядки сприяли гарному настрою присутніх.

У Шевченківській світлиці наша делегація разом з присутніми дітьми взяла участь в ескурсійно – конкурсній програмі  «Тарасові нащадки». В результаті нашої спільної зустрічі ми отримали задоволення від проникненнях шевченківських рядків, що звучали вустами дітей, а діти мали можливість поспілкуватись з відомими журналістами та діячами культури України.

Багато слів великої пошани прозвучало на адресу Бориса Войцехівського. Директор Центру творчості дітей та юнацтва Прилук Тетяна Михайлівна Савченко розповіла, що завдяки Борису Михайловичу, вчителі міста та району отримали можливість  проводити відкриті Шевченківські уроки для учнів і всіх бажаючих, що хочуть ще раз доторкнутися до національної святині. Сьогодні новим напрямком роботи щодо вивчення творчості Тараса Шевченка є проведення екскурсій для учасників АТО.

Цього дня Шевченківська світлиця поповнилась новими експонатами, що подарували гості: великим портретом Шевченка – митця, раритетними виданнями його заповітів, ілюстраціями малюнків та гравюр китайських художників з рядками шевченківських творів українською та китайською мовами, іншими цікавими книгами.

Наше подальше перебування в Прилуках подовжилось екскурсією шевченківськими місцями Прилуччини. У 1845 році за завданням Археографічної комісії Тарас Шевченко замальовував історичні та архітектурні пам’ятки, а саме, Густинський монастир. Він намалював три акварелі із зображенням храмів: «В Густині. Церква Петра і Павла», «Брама в Густині. Церква св. Ніколая», «В Густині. Трапезна церква». Ці зображення ми вже неодноразово зустрічали в різних виданнях. А цього разу нам пощастило побувати на землі, де бував наш геній. На честь Тараса Шевченка декілька років тому на території Густині членами прилуцького осередку були висаджені верби. І сьогодні цей живий пам’ятник на його честь росте та нагадує про нього, подовжує зв’язок поколінь…

Ми знову повернулись до Прилук у міський будинок культури на виставу-ритуал за творами великого Кобзаря «Реінкар Нація Тараса» в постановці Артемія та Катерини Аніщенко. У виставі були використані відомі твори Тараса Шевченка, зокрема «Катерина», «Кавказ», «Заповіт» тощо. Колектив театру присвятив виставу героям Небесної сотні. Актори «говорили» про сьогодення, але словами Тараса Шевченка. Під пісню «Гей, пливе кача» зала встала. Ми зрозуміли – цю виставу треба не тільки оглянути, до неї треба прислухатись та почути.

З Шевченком в душі та серці ми прямували на Київ…

Людмила ТИМОФІЄВА

Опубліковано у Вшанування пам'яті | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.