Людина без рідної мови – людина без душі

Багато є таємниць у світі, і одна з найбільших з-поміж них – мова. Здається, ми знаємо якесь слово, розуміємо його, проте все, що закладено в нього упродовж віків, нерідко не можемо повною мірою збагнути. Потрібно докласти чимало зусиль, щоб заховане у слові постало перед нами у всій красі, глибині та неповторності.  

Українська мова має свою особливу мелодійність, незбагненну душу, що як золотоносна ріка, виблискує на хвилях поезії, української пісні, переливається в душу нації, творить почуттєву нерозривність українського серця і української землі.

Щоб краще розкрити багатство, красу і неповторність рідної мови, для учнів Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів 7-11 листопада було проведено тиждень заходів (Тиждень), присвячений рідному українському слову «Від А до Я – вся наша рідна сторона». Ініціатором і організатором його проведення стала активістка Чернігівського земляцтва, вчителька української мови і літератури Валентина Мовчан, людина творча і енергійна, що прагне якнайглибше пізнати світ, відкриваючи в ньому щось нове для себе та своїх учнів кожного дня.

У рамках Тижня було оформлено викладку нових українських книг «Вийшли з друку», виставку довідкових видань «Наші помічники у світі слова» та математична книжкова виставка ювілейних дат листопада, один з розділів якої був присвячений Дню української писемності та мови.

Учні взяли участь у Міжнародному дистанційно-освітньому конкурсі «Олімпік 2016 – Осіння сесія», прослухали літературно музичні хвилинки «Скарби народного слова», дізналися багато корисного на годині цікавих повідомлень «З історії слів». Мовні ігри у групі продовженого дня учнів 1-5 класів під назвою:

«Багато в світі є щедрот

Моя Вкраїно чорноброва

І лиш народ тоді народ,

Як є у нього рідна мова»

Провела їх вчитель-класовод Надія Зубар.

Сто запитань і відповідей про Україну в форматі інтелектуального змагання «Своя гра» (мистецтво) прозвучало на засіданні краєзнавчого гуртка (керівник Валентина Мовчан).

На загальношкільній лінійці «Людина без рідної мови – людина без душі», що проходила 9 листопада, в День української писемності та  мови, Валентина Мовчан розповідала учням про мету запровадження цього свята. Учні у своїх повідомленнях розповіли про його історію та життєвий подвиг Нестора Літописця, прочитали гарні вірші про мову. На лінійці були відзначені та заохочені найактивніші учасники ІІІ Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек.

Учні поклали квіти до пам’ятника воїнам, які загинули в роки Другої світової війни (традиційно в цей день квіти покладають до пам’ятника Нестора Літописця).

Підсумком Тижня стало літературно-краєзнавче свято «Від А до Я – вся наша сторона».

Готуючись до цього заходу учні отримали завдання створити українську абетку так, щоб на кожну літеру алфавіту було записано відоме прізвище на Задесенні, назва місцевості, урочища і тому подібне.

Звичайно, знань учнів можливо б не вистачило, що ця абетка залишилась без «білих плям» і тоді виникла ідея провести захід, на якому б діти краще пізнали видатних особистостей та літераторів Сосниччини.

Епіграфом свята стали слова Миколи Адаменка: «Я знаю вічний незнищенний дух свободи, її плекали душі свободи і вуста мільярдів. Це жива вода народу».

На захід зібралися учні та вчителі школи. В класі оформлені дві яскраві книжкові виставки «Мистецька палітра Сосниччини» та «Література рідного краю», підготовлені шкільною (Валентина Мовчан) та сільською (Тамара Губенок) бібліотеками. На дошці яскравий плакат української абетки.

Свято розпочали учні 8-го класу піснею «Лише у нас на Україні».

dscn4447_660x495

Ведуча свята Валентина Мовчан розповіла про значення української мови, її красу і різноманіття. Далі до слова запрошуються юні філологи – учні 8-го класу Ольга Черниш та Андрій Аксьоненко.

dscn4456_660x880

Поетичну композицію підготували учні 1-го, 6-го та 11-го класів. З їх вуст прозвучали чудові вірші про нашу рідну мову.

dscn4452_660x495

Кожного разу на свої заходи Валентина Мовчан запрошує гостей: краєзнавців, цікавих людей, поетів і письменників Сосниччини. Цього разу, 11 листопада, на свято були запрошені директор Сосницької центральної бібліотечної системи (ЦБС) імені Олександра Карпінського Лілія Мучта та провідний бібліограф Антоніна Лупинос, адже продуктом писемності дуже часто стають книги.

dscn4448_660x495

Лілія Мучта розповіла учням про Сосницьку ЦБС, про засновника та фундатора Сосницької бібліотеки Олександра Карпінського, про роботу літературно-мистецького об’єднання «Убідь», познайомила учнів зі збірками його членів, бо чимало з них вийшло завдяки підтримці бібліотеки.

Зовсім недавно, 10 вересня, в Сосниці відкрито Алею видатних діячів Сосниччини, що дало поштовх для проведення в районі різних культурних заходів. Наприклад, 11 листопада у Великоустівській ЗОШ І-ІІІ ступенів провідний бібліограф Сосницької ЦБС Антоніна Лупинос детально розповіла учням про цих видатних сосничан та ознайомила дітей з книгами, що розповідають про них.

У зв’язку з військовими подіями на Сході України, неможливо було залишити поза увагою і наших земляків, що віддали життя захищаючи незалежність держави – Анатолія Сокирка, Олександра Білокурова, Богдана Назаренка.

Для перегляду учням було запропоновано відео про відомого на Сосниччині поета та сількора Григорія Іваницького, створене його правнуком Максимом Іваницьким – учнем 11-го класу Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, активним членом краєзнавчого гуртка.

На закінчення свята учням були вручені «Посвідчення дійсного читача шкільної бібліотеки» та визначено кращого читача року. Корону «Королева книги» одержала учениця 3-го класу Поліна Лопата. Пісня «Україна – мати» в її виконанні стала окрасою свята.

dscn4475_660x880

Від усієї душі хочеться побажати педачогічному колективу та учням Великоустівської школи подальшого творчого натхнення та успіхів у роботі та навчанні, завжди бути в пошуку, відкривати і пізнавати нове та ніколи не зупинятися на досягнутому.

dscn4478_660x495

Антоніна ЛУПИНОС, провідний бібліограф Сосницької ЦБС імені Олександра Карпінського

Опубліковано у На Чернігівщині, У відділенях | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.