Молодильний дух віків

Здається, того дня й тепле по-літньому сонце зійшло над древнім Ніжином раніше. Ще б пак – тисячі містян і гостей з багатьох куточків України зібралися на традиційний Покровський ярмарок. Новітня історія його вкладається в 26 років, але ж вулиці зачарованого міста могли розказати, що ще 376 літ тому вони чули голоси святкових людей, які теж уміли після важких літніх та осінніх трудів відвести душу, вдарити лихом об землю, завести гуртом безсмертну українську пісню, а то й причаститися запашною медовухою. Часи міняються, але молодильних дух віків тримає народ на рівні світових партитур.

На три дні все активне життя міста змістилося в центр. Цього разу керівництво   вирішило розмежувати ярмаркові заходи з Днем захисника України. Хоча виділило для цього три дні, а не з десяток, як було двісті років назад. Та й сановитих купців заморських не було видно ні в торгових рядах, ні на місці культурних ристалищ. Зате в день відкриття на центральній площі імені Івана Франка звільна походжали й середньовічні рицарі з мечами, й козаки з шаблями, до яких, як ознака нашого тривожного сьогодення, долучилися й воїни сучасної армії-захисниці в польових одностроях. Та всьому тон задавали щебетливі діти у вишиванках, від яких аж земля переливалася кольорами. Тож, незважаючи на нелегкі часи, в місті панував дух народного братання, дух оптимізму.

У визначений час на імпровізовану сцену запросили цілу групу поважних гостей. А вже з глибини площі заколивався величезний образ Святої Покрови, який несли дужі козаки. То настоятель Покровської церкви отець Михайло Якубів щедро кропив люд святою водою. Не оминув увагою і сцену, мовивши урочисто:

– Хай усім буде Боже благословення!

З людським благословенням до земляків звернувся міський голова Анатолій Лінник:

– Для ніжинців це свято особливе, проводимо його вже понад 260 років. Це наша славна традиція, яка переходить із покоління в покоління. Тож бажаю всім доброго настрою, щоб усім запам’яталося воно, як колись і нашим попередникам. Оголошую ярмарок відкритим.

Лунко вдарили в небо оркестрові ритми, піднялися на сцену красиві дівчата з традиційним хлібом-сіллю. І куштували його зворушені почесні гості, і весело танцювали на площі дітки.

З вітальним словом звернулися до ніжинців народний депутат України Олександр Кодола, котрий подякував організаторам свята та підприємцям і народним майстрам, коротку промову виголосив і заступник голови облдержадміністрації Сергій Сергієнко.

Тепло відреагувала площа на появу біля мікрофона голови Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво» Віктора Ткаченка.

– Вельмишановні земляки, – почав промовець. – Приємно передати вам вітання від земляцтва. Воно об’єднує кілька тисяч тих, кого доля закинула в Київ. Багато серед них і ніжинців, які люблять свою малу батьківщину. Тож бажаю всім вам добра!

До промовця приєднався новий керівник Ніжинського відділення Олександр Харченко, якому особливо зворушливо було мовити слово перед ніжинцями:

– Вітаю всіх вас, земляки. Ви зберігаєте давні традиції. Ніжинці – це козацький рід, якому нема переводу. І ми в столиці робимо все для того, щоб підтримати вас. Так, нещодавно провели велопробіг і зібрали кошти на придбання для вашої лікарні електрокардіографа. Тож дозвольте вручити вам сертифікат на нього. А ще ми запросили на свої кошти відому співачку Аллу Кудлай, яка буде тішити вас на вечірньому концерті.

Оплесками зустріла площа Віктора Ткаченка та Олександра Харченка, коли вони передали документ міському голові.

Виступали представники славного приморського Ізмаїла, де базується бронекатер «Ніжин», музейні працівники. А керівник благодійного фонду передав меру ключі від новенького автомобіля швидкої допомоги. Так що столичні чернігівці прибули не з порожніми руками.

Допізна лунали над містом урочисті мелодії, славлячи людей, які роблять усе, щоб слава про Ніжин, як центр туризму, ішла у віки.

Валерій КИЧКО

Опубліковано у На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.