Ми в світ прийшли, щоб рідну мову возвеличить!

Очевидним є те, що в Україні українська мова, мова так званої титульної, корінної і найчисленнішої нації не є повноприсутньою в суспільному житті. Вона витіснена на периферію засобів масової інформації, наукового життя, зрештою і військового побуту.

Працездатність української мови паралізується, а таким чином гальмується і її внутрішній розвиток, звужується простір спілкування нації», – цитуючи Івана Дзюбу, автор збірника виокремлює найважливіші мовні проблеми в сучасній Україні. Іван Забіяка зосереджує увагу на законах мови, на двомовному просторі в Україні, на материнській мові, яка вона, мовнокультурному світі кладовищ, тлумачить фразеологізм «Моя хата з краю…» та розглядає інші мовні проблеми. Ця книга веде читача дорогою роздумів, пошуку вільних і сильних українців, які розуміють, що таке мова.

Іван Михайлович завжди перебуває в епіцентрі реального мовлення, але нереальної мовної норми. Витоки цього феномену автор бачить в тому, що від 30-х років минулого сторіччя влада навально перетворювала українців у носіїв «недоукрмови», «перекособочених двомовців», суржикомовців. Тож більшість практичного матеріалу, наведеного у збірнику, автор черпав з усного та писемного мовлення українців.

Не маємо сумнівів, що праця Івана Забіяки стане помітним явищем в українському мовознавстві, оскільки вона містить цінні висновки. Крім того, вона обов’язково посяде гідне місце серед науково-популярних розвідок державотворчого змісту, бо закликає нас бути в обороні своєї мовної автохтонності.

Віримо, що читачі гідно оцінять самовіддану та подвижницьку працю Івана Забіяки на українській ниві.

Світлана ШЕВЧУК, завідувач кафедри культури української мови Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, професор

Опубліковано у Українська мова | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 коментарі до Ми в світ прийшли, щоб рідну мову возвеличить!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.