Щорічне зібрання земляцтва надихає …

Кожного разу, відвідуючи у столиці щорічне зібрання Чернігівського земляцтва, хоча дорога дещо і стомлює, але повертаюся додому з великим запасом вражень, прекрасних відчуттів від спілкування з давніми друзями та з новими знайомствами.

Тому, користуючись нагодою, в останній день зимових канікул, а це саме в день пам’яті святителя Василія Великого, відвідала славну Сосницю.

Спершу завітала до садиби Олександра Довженка. Мене тут привітно зустріла головна господарка – директор Сосницького літературно-меморіального музею Любов Миколаївна Наконечна. Тут одразу ж передала вітання від столичних земляків, розповіла про зібрання в Києві, помилувалася Сашковою ялинкою. А потім, у задушевній розмові, обговорили план з нагоди святкування 60-річного ювілею від дня заснування цього культурного осередку, знаного не лише в Україні, а й за її межами.

Наступним, де своїми враженнями поділилася, був колектив Сосницького центруьдитячої та юнацької творчості, який очолює Любов Вікторівна Дейнеко.

У районній бібліотеці, де того дня було досить людно, бо любителі книги, а серед них і члени літературно-мистецького об’єднання «Убідь», за давнім народним звичаєм засівали біля новорічної ялинки: «Сію, сію, засіваю, Вашу хату не минаю. З Новим роком йду до хати, мило буду вас вітати…», передала подарунок, привезений з Києва та побажання.  Це невеличка збірочка миткині Лесі Оленівської, яка родом з села Оленівки Борзнянського району, «Пантелимон» з дарчим підписом: «Читачам районної бібліотеки славного міста Сосниці від автора».

У цьому художньо-публіцистичному виданні землячка намагається всебічно показати грані обдаврування Пантелеймона Куліша, якому нещодавно святкували 200-літній ювілей і котрий покоїться разом зі своєю дружиною Ганною Барвінок на родинному хуторі Білозерських – Мотронівці, що поряд з селом Оленівкою.

Ця книжечка поповнить нещодавно отриману бібліотечку в дарунок сосничанам від творчої плеяди борзнянців, дружба з якими зав’язалась минулого року. Земляки Віктора Забіли, Олександра Саєнка побували в гостях у земляків Сина зачарованої Десни, а ті теж у кінці вересня незабарилися з відповідним візитом. Тому на базі двох районних бібліотек – Сосницької та Борзнянської – відбулись творчі зустрічі членів літературно-мистнецького об’єднання  «Убідь» та «ЛітЕри», з переглядом експонатів місцевих музеїв Олександра Довженка та Олександра Саєнка.

Мені це неабияк імпонує, бо сама народилася на Борзнянщині, а нині проживаю на Сосниччині, і в деякій мірі ці зустрічі відбулися за моєю ініціативою та прямою участю.

З Лесею Оленівською ми познайомилися цього на цьогорічному зібранні земляцтва і теж отримала в дарунок книжечку. А ще тут зустрілася зі своїми давніми друзями  –  донькою народного художника Олександра Саєнка Ніною Саєнко та працівниками заповідника «Ганнина Пустинь».

Працівники районної бібліотеки мене теж порадували новим випуском альманаху  «Убідь» № 14 за 2019 рік. З його змістом на уроці української літератури з курсу література рідного краю  познайомились учні 9 класу.

На свято Василя народився сосницький поет, письменник, митець рідного краю, журналіст районної газети «Вісті Сосниччини», автор багатьох збірок Василь Тимофійович Косяненко. У цей день остання прижиттєва наша зустріч відбулася  14 січня 2016 року. Можна сказати, що він дав  мені путівку у життя, підтримував у моїх починаннях.  Та, на жаль, цей прекрасний чоловік відійшов у вічність. Тому цього разу квіти та цукерки лягли на його могилу.

А працівники районної бібліотеки оформили виставку видань Василя Косяненка.

З творчістю Василя Тимофійовича познайомилися і члени краєзнавчого гуртка Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Що ж,

«Пане хазяїну, славний пахарю,

Застеляй столи, клади пироги.

Будуть у тебе славні гості:

Перший гость – святе Рождество,

Другий гость – святиє Васильє,

Третій гость – Іван Хреститель.

Святе Рождество нам радость принесло.

Святоє Василіє нам хліба нашле.

Іван Спаситель нам воду посвятить.

Рай растворився, син Божий народився,

А у сем дому, як у раю»,  –

так  юні краєзнавці, ходячи від хати до хати, вітали всіх колядками, щедрівками та засівалками, записаними мамою нашого земляка з села Козляничі Бориса Смирнова, відомою дитячою письменницею Софією Митрофанівною Смирновою.

Хай же і у нас з вами здійсняться всі мрії та будуть у всьому гаразди. Особливо у рік, впродовж якого будемо готуватися до 25-річчя заснування Чернігівського земляцтва.

Валентина МОВЧАН

Опубліковано у У відділенях | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.