Земляцькими шляхами до Талалаївського краю …

11 травня відбулася наша чергова подорож до Талалаївщини. 

Цього дня за участі Прилуцького відділення земляцтва було організовано та проведено урочисті заходи з нагоди відкриття Шевченківської світлиці в Талалаївській ЗОШ І-ІІІ ступенів і 165-ї річниці від дня народження Василя Горленка – українського етнографа, фольклориста, театрального та літературного критика, мистецтвознавця, перекладача, журналіста і блискучого стиліста, щирого патріота України, уродженця Талалаївського краю з села Українське, колишньої Ярошівки.

Урочисті заходи ініціював голова Прилуцького відділення земляцтва Павло Олександрович Кривонос. Його ідею з радістю підтримали члени Талалаївського осередку Прилуцького відділення: вихідець із села Українське, кандидат історичних наук, лауреат премії імені Михайла Коцюбинського, горленкознавць, журналіст Іван Забіяка та очільник талалаєвців у земляцтві Тарас Чопілко.

До участі у святкуванні організатори запросили видатних діячів культури та мистецтва України, поетів, письменників, краєзнавців: Леоніда Івановича Андрієвського – директора видавництва «Криниця», народного художника України, члена Національної спілки художників України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заступника голови Українського фонду культури імені Бориса Олійника; Юрія Григоровича Буряка – поета, видавця, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка; Бориса Михайловича Войцехівського – члена правлінь Українського фонду культури і Громадського організаційного комітету Великого проекту «Григорій Сковорода-300», лауреата Премії імені Героя України Михайла Сікорського Національної спілки краєзнавців України, Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка та Міжнародної премії імені Григорія Сковороди; Валерія Олександровича Франчука – живописця-графіка, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, народного художника України, лауреата премії імені Василя Стуса, члена Національної спілки художників України; Миколу Гавриловича Махінчука – поета, письменника, заслуженого журналіста України; Тетяну Миколаївну Зоць – директора Прилуцького краєзнавчого музею імені Василя Івановича Маслова.

До поїздки на малу батьківщину приєдналися найактивніші члени Чернігівського земляцтва: Тетяна Андріївна Літошко (виконавчий директор Товариства), Микола Павлович Гордієнко, Олександр Юрійович Коваленко, Алла Петрівна Поплавська, Надія Олексіївна Карпова, Марія Михайлівна Саричева, Євген Олексійович Калін, Ганна Іванівна Дудка-Лесік, Володимир Михайлович Нецора, Юлія Василівна Тесленко та інші. В загальному складі – 37 осіб.

Заздалегідь було визначено план заходів та узгоджено маршрут поїздки.

Оскільки Прилуцьке відділення об’єднує місто Прилуки та три райони, подорож запланували здійснити за маршрутом, який охоплює Прилуки, Прилуцький, Срібнянський і Талалаївський райони Чернігівської області: місто Київ – місто Прилуки– смт Талалаївка – село Українське.

В дорогу вирушили о 7-й ранку від станції метро «Чернігівська», де на учасників поїздки чекав великий комфортабельний автобус. Подорож розпочали знайомством із запрошеними поважними представниками мистецтва та культури України. Павло Кривонос люб’язно представив кожного гостя. Потім детально оголосив план заходів поїздки, висловив прохання бути організованими та уважними.

Дорогою до міста Прилуки в салоні автобуса демонстрували фільми про діяльність Чернігівського земляцтва, свою поезію презентувала землякам Ганна Дудка-Лесік.

Зупинившись на кордоні Київської та Чернігівської областей, земляки спілкувалися, ближче знайомилися із запрошеними до поїздки гостями, обговорювали добрі справи земляцтва.

Проїжджаючи батьківські села, із захопленням розповідали цікаві історії своїх родин і рідних місць. Земляки почули чудову розповідь про село Сухоярівку Ганни Дудки-Лесік, її активно перехопила Тетяна Літошко, котра розповіла цікаву історію своєї родини із села Нова Басань. Про рідні місця згадала Марія Саричева. Надія Карпова запевняла, що її рідне село Переволочна найкрасивіше, бо кожне обійстя села омивається водами річки Удай. Надія Олексіївна подарувала землякам чудову українську пісню у власному виконанні.

Пісенний вернісаж вирішили продовжити мелодіями у виконанні землячки Катерини Василенко, відомої української співачки. Оскільки цього разу Катерина Михайлівна за станом здоров’я не мала змоги приєднатися до земляків, про багатогранність її творчості розповіла Ірина Алєксєєнко, зачитала її вірші та гуморески. Варто зазначити, що творчість Катерини Михайлівни – це любов до України, рідного краю, мови. Цю любов Катерина Михайлівна втілила у власних піснях:

Про Україну пісню напишу,

В своїй любові щиро присягнуся,

Через життя любов ту пронесу,

Недаром Українкою зовуся.

Цілу низку своїх поетичних творів Катерина Михайлівна присвятила землякам: «Земляки», «Козацька» – багаторічному заступнику голови Ради земляцтва Миколі Борщу, «Диво солов’їне» – видавцю земляцького часопису «Отчий поріг» Миколі Халимоненку, «Отаман» – очільнику Прилуцького відділення Павлу Кривоносу. До Прилук земляки своєчасно прибули під лагідні звуки ніжного ліричного сопрано Катерини Михайлівни.

Автобус зупинився на паркувальному майданчику навпроти Прилуцької міської ради. Зустрічала делегацію міський голова Ольга  Михайлівна Попенко, як і завжди, радісна, усміхнена, привітна, енергійна. Учасники заходу попрямували до пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку.

Павло Кривонос разом з Ольгою Попенко встановили кошик з квітами біля постаменту Великого Кобзаря. Кожен член делегації мав нагоду покласти квіти та вклонитися великому генію, сину народу України.

Слово взяла, на правах господині, міський голова Ольга Михайлівна, яка від імені Прилуцької громади щиро привітала земляків з Києва, висловила подяку всім присутнім за добрі справи та небайдужість до рідної землі, вручила Почесну грамоту міської ради Борису Войцехівському та відзначила його вагомий внесок у відродження духовності українського народу, і перш за все, у пропаганду творчості геніального сина України – Тараса Шевченка, та подякувала за активне сприяння у створенні Шевченківських світлиць на Прилуччині. Павло Кривонос – очільник делегації, на згадку про зустріч, від імені Прилуцького відділення земляцтва, подарував прилучанам вишитий рушник.

Зустріч з Кобзарем у Прилуках стала преамбулою до відкриття ще однієї Шевченківської світлиці на Талалаївщині, куди і вирушила наша делегація.

Прямуючи до Талалаївки, зробили невеличку зупинку на кордоні Срібнянського району, сфотографувалися, пораділи яскравому лагідному сонечку та колоритним місцевим краєвидам.

Дорогою до Талалаївки Юлія Тесленко розповіла історію Талалаївського району, його населених пунктів, про видатні постаті цього краю. Її розповідь доповнив Юрій Володимирович Дзюбан – голова Талалаївської районної ради, котрий разом з Анатолієм Петровичем Дупою – головою районної держадміністрації, радо зустрів делегацію земляків на кордоні Талалаївського району.

В цей час на подвір’ї Талалаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів земляків хлібом-сіллю з нетерпінням чекали учні школи та представники району: Лариса Миколаївна Шевченко – заступник голови райдержадміністрації, Юрій Євгенійович Величко – селищний голова, Микола Петрович Сердюк – заступник селищного голови, Світлана Володимирівна Михно – директор школи, Олександра Олександрівна Гостра – редактор районної газети «Трибуна хлібороба».

Усіх запросили до кімнати, де вже було розміщено експозицію Шевченківської світлиці, експонати для якої ще раніше передало Прилуцьке відділення: фотокопії оригіналів рукописів, рисунків-акварелей Тараса Шевченка, його твори, фотографії та портрети, погрудний скульптурний портрет Тараса Шевченка з гіпсу, створений у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури на кафедрі скульптури, та інші предмети, що промовисто презентують творчу спадщину Великого Кобзаря.

Ведуча заходу Світлана Михно представила гостей, познайомила їх з господарями свята. Вітальні слова до присутніх коротко промовив Павло Кривонос. Про історію та географію створення Шевченківських світлиць цікаво розповів Борис Войцехівський, основний ініціатор ідеї. Надали слово і однодумцям Бориса Михайловича: Леоніду Андрієвському, Юрію Буряку, Валерію Франчуку, Миколі Махінчуку. Гості вручили присутнім на святі дітям подарунки: книги та картини, що можуть стати чудовими експонатами світлиці. Діти подякували гостям і зачитали уривки із творів Великого Кобзаря.

Після цього учасників чекала велика зала, де планувалося проведення конференції, присвяченої 165-річчю від дня народження Василя Горленка.

Перед початком виступів учасників конференції відбувся чудовий концерт за участі учнів Талалаївської школи мистецтв та місцевого ансамблю «Народні наспіви», лауреата конкурсу «Мюзікфест», який виконав пісню на вірші Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий». Усі присутні стоячи долучилися до виконання цієї знакової для нашого українського народу пісні. Вірш у виконанні наймолодшого члена делегації земляків Прилуцького відділення Тані Тесленко «Тече вода з-під явора…» викликав гучні оплески присутніх.

Господарі свята вручили грамоти та подякували за плідну співпрацю найактивнішим членам Чернігівського земляцтва.

Павло Кривонос на знак пошани та подяки талалаївським землякам вручив пам’ятні подарунки від відділення: тубуси з банерами земляцтва – Талалаївському селищному голові Юрію Величко та голові Талалаївської районної держадміністрації Анатолію Дупі; герб міста Києва – заступнику голови райдержадміністрації Ларисі Шевченко, голові районної ради Юрію Дзюбану та директору Талалаївської школи Світлані Михно.

Вела конференцію Лариса Шевченко – заступник голови Талалаївської райдержадміністрації. Під час конференції перше слово було надано Івану Забіяці. Він цікаво розповів про життєвий і творчий шлях Василя Горленка, його погляди та переконання, а також подарував Талалаївській школі книжку Василя Горленка «Українскі билі» раритетного видання. Не менш захопливою була розповідь Тетяни Зоць, директора Прилуцького краєзнавчого музею імені Василя Маслова, про рід Василя Горленка. Виступи супроводжувалися демонстрацією архівних документів та фотографій. Юрій Буряк – поет і видавець запевнив присутніх у тому, що найближчим часом світ побачить збірка матеріалів про діяльність та життєвий шлях Василя Горленка.

По завершенню конференції попрямували до села Українське, де свого часу народився, виріс та був похований Василь Горленко. На в’їзді в село нас гостинно зустріла Український сільський голова Лариса Володимирівна Лисенко, якій Павло Кривонос вручив пам’ятні подарунки: вишитий яскравими нитками український рушник і герб Києва, виконаний шовковими нитками в техніці «гобелен».

Павло Кривонос та Іван Забіяка встановили кошик з трояндами на могилі митця. Іван Михайлович продовжив свою цікаву розповідь про Василя Горленка та окреслив плани щодо впорядкування могили. Йому в цьому допомагала Олександра Гостра –  котра видала низку власних публікацій про Василя Горленка, а також в очолюваній газеті повідомила про цей останній візит столичних земляків до району.

Після відвідування могили наша делегація попрямувала до школи села Українське, де свого часу, було встановлено пам’ятну дошку Василю Горленку. Земляки поклали квіти до дошки та залишилися задоволені від того, що все заплановане здійснилося.

Дорогою до Києва згадували чудовий, динамічний і насичений різноманітними подіями день.

Людмила ТИМОФІЄВА

Опубліковано у На Чернігівщині, У відділенях | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.