60-річчя Юрія Дахна

Ви здивуєтесь, якщо впевнено вам скажемо, що неподалік від Чернігова є свій музей народної творчості, який дещо схожий на відоме Пирогово. І хоча масштаби цього маленького музею не такі солідні, як у столичного, але ті, хто його відвідав, залишались враженими від побаченого.

Мова йде про відомого збирача старожитностей, етнографа, краєзнавця, майстра народної творчості та знавця чернігівської вишивки Юрія Дахна, 60-річний ювілей якого нещодавно відзначили у виставковій залі народних майстрів Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського.

Він із родиною присвятив своє життя збереженню унікальних предметів побуту односельців села Москалі та його околиць. Люди несуть на збереження родинні предмети, доля яких могла закінчитися на смітниках, адже відходять у вічність їх господарі, які з діда прадіда наповнювали свої будинки оберегами, рушниками, оригінальним посудом та іншими речами, які складали неповторну ауру української родини.

За весь цей час Юрій Володимирович Дахно зібрав понад 14 тисяч таких предметів і на 99 відсотків знає історію кожного з них. Ця колекція розміщується в декількох селянських будинках. А місцеві мешканці дуже активно підтримують Юрія Дахна, коли організовуються громадою Дні села, Дні рушника, Масляна та інші заходи. Звичайно, що зараз ці свята поки що не відзначаються, але під час тимчасової окупації рашистами їх села, Юрій Дахно хвилювався за збереження цієї унікальної колекції.

Ось так село Москалі, яке на заході до ювілею невтомного майстра та краєзнавця було запропоновано перейменувати у Дахновичі на знак поваги до всього того що робить Юрій Володимирович, і стало невеличким Пирогово під Черніговом.

Юрій Дахно розповів про участь у багатьох виставках із зразками своєї колекції, про відвідини гостями села, щоб ознайомитися та доторкнутися до унікальної неповторної спадщини, яка розкриває наш чернігівській світ, духовну ауру наших предків.

Журналістка Алла Клименко розповіла присутнім як вона знімала фільми про Юрія Дахна, його колекцію та село, показала відповідний відеоряд уривків із її творчого проекту «Віз без віз».

Представник громадської організації «Товариство «Чернігівське земляцтво» Андрій Курданов розповів як у 2012 році земляки вітали сьогоднішнього ювіляра у Софії Київській на виставці народної ікони від Національного заповідника «Чернігів стародавній», де органічно вписалась і виставка колекції Юрія Дахна. Неоднаразово представники Чернігівського земляцтва відвідували родину Дахно в селі, знайомилися з різномаїттям його унікальної колекції. На заході Юрію Дахну була вручена Почесна грамота від Товариства на знак поваги до людини, яка збирає, досліджує та пропагує нашу чернігівську неповторність, чернігівський код національної незламності і віри в те, що наступні покоління не залишаться на самоті без дідусевих скарбів народної творчості та будуть черпати натхнення для збереження нашої України від знищення нашої багатовікової культури.

Юрія Дахна вітали в цей день багато людей, які щиро захоплюються його справжнім патріотизмом і наполегливим бажанням примножити колекцію старожитностей своїми роботами на полотні чи врятованим артефактом, який залишився без своїх господарів.

У цей день багато хто одержав у подарунок від автора книгу «Скриня пам’яті. Життєві замальовки сільського поштаря», – збірка історико-етнографічних оповідань Юрія Дахна.

Відео урочистостей у Чернігівському обласному музеї можна переглянути на земляцькому YouTube-каналі за посиланням:

https://youtu.be/-MzMb2KY4_0

Про захід на чернігівському ТБ:

https://www.youtube.com/watch?v=tFSWTIIGn44

Андрій КУРДАНОВ, в.о. голови Чернігівського відділення земляцтва

Опубліковано у Видатні земляки, На Чернігівщині, У відділенях, Ювілеї | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.