У Мені під час розчищення старого Чугаївського кладовища комунальники випадково натрапили на давні поховання.
Оскільки на плитах були викарбувані роки позаминулого століття, звернулися до директора Менського краєзнавчого музею імені Володимира Покотила Віталія Крутого.
«Робітники копнули ковшем глибоко і на поверхню вивернули дві старезні надмогильні плити, – каже він. – Прізвища й дати там чітко видні: Меланія Іванівна Сахновська та Яків Петрович Москальський. Ці люди жили у позаминулому столітті. Поховання – дворянські. Родини Омелют, Сахновських, Москальських своїм корінням сягають глибоко в історію нашого міста. За словами Віталія Крутого, у Мені й досі збереглися будинки, котрі належали цим дворянам. Приміром, будівля теперішнього райавтодору– Москальським, приміщення дитсадка «Дитяча академія» – Сахновським, теперішній багатоквартирний будинок по вулиці Польовій – Омелютам».
Рід Сахновських досить довго тримав владу на Менщині – у 17 столітті Гнат Сахновський був наказним чернігівським полковником, перейшовши від гетьмана Мазепи до московського царя Петра I. А завершив своє життя ченцем у Максаківському монастирі, який зараз належить до української церкви і ніяк не відбудується. А в Мені збереглася легенда, що під час шведсько – московської війни менський сотник Гнат Сахновський заховав сотенні та особисті скарби у обсмоленій бочці на дні річки Мена. За іншою версією – в річці Остреч. В усякому разі під час німецької окупації нацисти щось таки знайшли в Остречі, що відігнали усіх місцевих від місця знахідки, давши ґрунт для появи нових чуток.
Василь ЧЕПУРНИЙ, “Голос України”