До сторічного ювілею славної землячки

13 січня виповнюється 100 років від дня народження Олени Михайлівни Лук’янової (13.01.1923 – 15.08.2014) – всесвітньо відомої українки, видатної вченої-педіатра, талановитої дослідниці, яскравої особистості, чиї заслуги в науковому, медичному та громадському житті України безцінні.

На шляху дівчинки із села Блистова на Чернігівщині, де вона народилася, до міжнародного визнання – була участь у партизанському русі під час Другої світової війни, у повоєнні роки – навчання у Київському медичному інституті, далі праця в Українському науково-дослідному інституті охорони материнства і дитинства (нині – Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України), де повною мірою розкрився професійний, науковий та організаторський потенціал майбутнього доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України,  академіка Національної академії наук України, Національної академії медичних наук України, Американської академії педіатрів, президента асоціації педіатрів України, члена виконкому Міжнародної асоціації педіатрів, Всесвітньої та  Європейської асоціацій перинатологів.

Розпочавши у 1949 році свою трудову діяльність молодшим науковим співробітником Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України, Олена Михайлівна стала незабаром керівником відділу, заступником директора, а з 1979 по 2005 рік – очолювала інститут.

Надзвичайна працездатність, глибокі знання, аналітичні здібності, вміння творчо працювати з колективом допомагали Олені Михайлівні проводити ефективну наукову та практичну діяльність не тільки в Україні, а й поза її межами у співпраці з вітчизняними та закордонними вченими.

Оленою Лук’яновою створено потужну школу наукових кадрів в галузі клінічної та со­ціальної педіатрії, перинатології, неонатології. Під керівництвом Олени Михай­лівни Лук’янової було підготовлено по­над 80 докторів і кандидатів наук.

Серед особливих заслуг Олени Михайлівни є також створення першої української наукової школи дитячої гастроентерології. Під її керівництвом та за її безпосередньої участі розкрито окремі механізми формування хронічних захворювань шлунку, кишківника. печінки, жовчовивідних шляхів і підшлункової залози в дітей, запропоновано схеми їх патогенетичної терапії і профілактики. Розроблено і впроваджено в практику методи ендо­скопічного й ультразвукового досліджен­ня органів травлення в дітей. Створено нові продукти лікувального харчування дія дітей із патологією органів травлення.

Олена Михайлівна проводила уні­кальні дослідження з вивчення впливу наслідків радіаційного опромінення на стан біологічної системи «мати–плід -дитина». У результаті було встановлено закономірності й особливості порушень стану здоров’я, розроблено діагностичні критерії та лікувально-профілактичні комплекси дія дітей і жінок, які проживають на радіаційно забруднених територіях України та зазнали дії гострого та тривалого опромінення.

У доробку Олени Михайлівни – по­над 600 наукових праць, у тому числі 25 монографій, 10 посібників і підручників, енциклопедії, 18 авторських свідоцтв і патентів України, що є вагомим внеском у фундаментальну та прикладну медицину..

Визначний організатор науки, Олена Лук’янова була одним із засновників На­ціональної академії медичних наук України, куратором низки важливих націо­нальних та державних медико-соціальних програм, які були спрямовані на по­ліпшення охорони здоров’я дітей та жінок України.

Заслуги Олени Михайлівни у розвитку вітчизняної медичної нау­ки визнані в Україні і за кордоном, її на­укова та громадська діяльність відзначена високими державними нагородами.

У спогадах колег, друзів, учнів Олена Лук’янова постає не тільки вимогливою вченою, а й чуйною, товариською, яскравою, добросердечною жінкою, яка любила людей і все своє життя присвятила служінню їм. І безперечно, вона заслужила називатися Берегинею матерів і дітей.

Світла пам’ять про Олену Михайлівну Лук’янову, нашу славну землячку, навіки збережеться у наших серцях.

Вікторія ФЕДОРЧЕНКО

Читайте також:

Лук’янова Олена Михайлівна – Вікіпедія

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.