Як відомо, що Олександр Сергійович Пу́шкін (26 травня (6 червня) 1799 — 29 січня (10 лютого) 1837) – російський поет, драматург і прозаїк, автор критичних та історичних творів, якого ще за життя називали генієм, а з другої половини 1820-х років він став вважатися «першим російським поетом», мав певне відношення до України.
Дружина поета, Наталія Миколаївна Гончарова (27 серпня (8 вересня) 1812 – 26 листопада (8 грудня) 1863), була правнучкою визначного українського військового, політичного та державного діяча, Гетьмана Війська Запорозького Правобережної України (1665-1676), очільника Гетьманщини (1668-1670) Петра Дорофійовича Дорошенка.
Пушкін був у близьких стосунках із українцями Миколою Андрійовичем Маркевичем, Михайлом Олександровичем Максимовичем, Дмитром Миколайовичем Бантиш-Каменським,Орестом Михайловичем Сомовим, допомагав Миколі Васильовичу Гоголю увійти в російську літературу. Він цікавився українським фольклором, однак українська народна образність не знайшла майже ніякого відбитку в його творчості.
Перебування під час заслання в 1820—1824 в Катеринославi та Одесі, відвідування Києва, Кам’янки біля Білої Церкви, помістя Родзянків на Полтавщині, Бовтишки на Кіровоградщині) познайомило Пушкіна з українським національним життям і природою України.
Пушкін намагався вплинути на Кіндрата Федоровича Рилєєва, щоб останній переробив свою поему «Войнаровський» в російському націоналістичному дусі, в цьому ж напрямку писав Пушкін свої нотатки «Історія Петра», де тенденційно висвітлено шведсько-російсько-українську війну 1708—1709.
Поему «Полтава», високо оцінену Миколою І, Пушкін написав у напрямку здійснення планів, навіяних йому царем, а також для демонстрації своєї відданості офіційній ідеології у зв’язку зі слідством проти нього. Завданням «Полтави» було довести «історичну закономірність» знищення української державності та створення Російської Імперії. В одичному плані оспівано велич Петра І, у мелодраматичному – запламовано постать Івана Степановича Мазепи. Іван Мазепа у нього «підступний», «лютий», «хитрий», «холодний», «згубник», «лукавий», «змій», у нього «чорні помисли», він носить у грудях «кипучу отруту».
Пантелеймон Олександрович Куліш підкреслював значення Олександра Пушкіна для української літератури. Пушкін впливав на нього як вишуканістю свого поетичного слова, так і великодержавною російською ідеологією. Тарас Григорович Шевченко своєю поемою «Сон» («У всякого своя доля») пристрасно заперечив пушкінську апотеозу Петербургу в поемі «Мідяний вершник».
Наш земляк, який родом із села Хаєнки Ічнянського району, кандидат технічних наук, доцент Криворізького національного університету Борис Олександрович Гузь близько двох років збирав дані, а за зібраними даними кілька років тому написав статтю «Чи відвідував Пушкін Ічню?» та запропонував її розмістити на нашому сайті для того, щоб першими читачами були земляки.
Дякую, Борисе Олександровичу, за чудове дослідження!