Корисний досвід

Сьогодні в Україні не просто лихі події, а ведеться жорстока війна, як ідеологічна так і збройна, проти її незалежності та цілісності.

Усі, хто навчався в школі, знають, що Україна знаходиться в Європі. А тому для людини освіченої, розмови про те – йти Україні в Європу чи ні – є звичайною нісенітницею. Україна давно в Європі – за розташуванням. Інша справа про життя: українці бажають жити краще, ніж росіяни, та не гірше, ніж народи країн західної Європи (Англії, Франції, Німеччини, Польщі, Чехії, Словаччини та інших).

За часів СРСР ми їздили в основному до братніх республік і там бачили, що народи живуть ще гірше, ніж українці.

Після розпаду Радянського Союзу, до речі, не з вини українців, стало можливим побачити, як люди живуть в інших країнах та яка користь від незалежності.

У 65-й рік проголошення незалежності нам довелося побувати в Ізраїлі та своїми очима побачити, що зроблено за цей час.

Як відомо, Держава Ізра́їль – країна у південно-західній Азії  на південно-східному узбережжі Середземного моря.

Незалежність держави проголошено 14 травня 1948 року, на підставі резолюції Генеральної Асамблеї ООН № 181 від 29 листопада 1947 року.

Згідно з Декларацією Незалежності, Ізраїль є єврейською державою. Водночас Ізраїль є багатонаціональною та демократичною державою, де, разом з євреями, рівні права мають всі інші релігійні та етнічні групи: арами-мусульмани, араби-християни, бедуїни та інші.

Населення Ізраїлю становить 6 990 700 осіб, в тому числі 1 050 000 осіб – палестинських арабів. Цікавим є факт посмертного надання громадянства Ізраїлю 6 мільйонам євреїв, що загинули під час Голокосту.

Офіційними мовами в країні є єврейська (іврит) і арабська. Поширені серед населення також російська, англійська, їдиш та інші європейські й азійські мови.

За прийнятою в Ізраїлі 1983 року класифікацією, якщо населений пункт нараховує понад 2 тисячі осіб, він вважається містом, в іншому випадку – селом. За такою класифікацією міщани становлять 90% населення країни, а селяни – 10%.

Вихідців з України (як етнічних євреїв, що народилися в Україні та згодом емігрували до Ізраїлю, так і етнічних українців – мешканців Ізраїлю) за приблизними підрахунками 300–400 тис. осіб.

Бачити корисне для досвіду починаєш одразу в Міжнародному аеропорту імені Давида Бен-Гуріона, який знаходиться неподалік від Тель-Авіва і є головними повітряними воротами Ізраїлю. Належить державному підприємству «Israel Airports Authority», має три злітно-посадкові смуги довжиною 1780, 3657 і 3112 метрів відповідно, обладнаний багатоярусними автомобільними стоянками (на 11,3 тис. автомобілів), стоянками таксі та має залізничну станцію, визнаний найбезпечнішим аеропортом у світі, з точки зору захисту від терористичних актів.

Тель-Авів – друге за розміром і значенням місто Ізраїлю, після Єрусалима. Розташоване на узбережжі Середземного моря. Населення міста – більше 405 100 осіб. Тель-Авів був столицею Ізраїлю у травні 1948 – грудні 1949 року, є центром агломерації Ґуш-Дан з населенням 3 800 100 осіб.

Вага міста у економіці Ізраїлю: 17 % ВВП, 15 % працюючих, 40 % працівників у фінансовому секторі, 25 % працюючих у підприємництві. У Тель-Авіві знаходиться багато готелів і медичних клінік (госпіталів).

Зупиняємося в Тель-Авіві, щоб потім краще ознайомитися з Ізраїлем і, звичайно, побувати в Єрусалимі.

1702039

Єрусал́им (у перекладі з івриту – «священний») – стародавнє близькосхідне місто, розташоване на вододілі між Середземним і Мертвим морями, одне з найдавніших міст світу, центр трьох релігій – юдаїзмухристиянства й ісламу, столиця древнього Юдейського царства. Історично є в коліні Юди. Населення міста 780 200 жителів. Місто було засноване понад 3700 років, а тому і зараз його архітектура є сумішшю пам’яток історії різних культур і народів.

1702036

Єрусалим – офіційна столиця Держави Ізраїль, у ньому перебувають усі урядові заклади, крім міністерства оборони, хоча ізраїльський суверенітет над східною частиною міста не визнаний значною частиною міжнародного співтовариства.

1702040

Єрусалим священне місто юдаїзму впродовж 3-х тисяч років, християнства – 2-х тисяч років, ісламу – 1400 років. Статистичний щорічник Єрусалима наводить список 1204 синагог, 150 церков і 73 мечетей, розташованих у місті. Незважаючи на зусилля, спрямовані на забезпечення мирного співіснування релігій, деякі місця поклоніння, наприклад, Храмова гора, були й залишаються джерелом тертя та суперечок.

Для християн Єрусалим священний не тільки в зв’язку з історією, записаною у Старому Заповіті, але й тому, що місто пов’язане з життям Ісуса Христа.

Хайфа – третє місто за важливістю в Ізраїлі, головний глибоководний порт на півночі країни, адміністративний центр північного Ізраїлю. Населення 274 200 осіб.

1702048

1702049

Фраза «Хайфа працює, Єрусалим молиться, а Тель-Авів гуляє» повністю відповідає життю міста. В Хайфі розташований нафтопереробний завод, котрий переробляє 9-ть мільйонів тонн сирої нафти на рік.

В Хайфі розташовано два всесвітньо – відомих університети та декілька коледжів.

Однією з важливих складових бюджету Ізраїлю є туризм. Туристична галузь економіки обслуговує як ізраїльтян, так й іноземних гостей. Велика кількість археологічних та архітектурних пам’яток, пляжні зони трьох морів, лікувальні курорти та теплий клімат роблять туризм в Ізраїль привабливим.

Ознайомившись з багатьма з археологічними і архітектурними пам’ятками цієї країни та, отримавши насолоду від ізраїльських закладів відпочинку, згадуєш не тільки Крим, який окуповано, а й Арабатську стрілку і багато іншого.

Найбільшу увагу українців, росіян та інших привертає увагу ізраїльська медицина. Система охорони здоров’я в Ізраїлі вважається однією з найбільш передових у світі. 8,3% від ВНП Ізраїлю витрачається на охорону здоров’я (спробуйте згадати скільки в Україні – прим. автора). Різні урядові закони захищають права хворих, тим самим ставлячи пацієнта в центр лікувального процесу. Жителі держави Ізраїль користуються широким спектром медичних послуг, що надаються лікарняними касами, від сімейних консультацій «Тіпат Хала» до профілактики смертельно небезпечних захворювань.

Здоров’я громадян в Ізраїлі розглядається як один з вирішальних факторів національного благополуччя. Надання і оплата медичних послуг здійснюється в рамках державної програми дотикового медичного страхування та гарантує ці послуги всім громадянам країни і туристам, які мають медичну страховку. Постачальники медичних послуг входять тут в сферу державну, приватну чи лікарняної каси (а їх в країні 4 ). Всі вони жорстко контролюються державою. Природно, найбільші ЛПУ знаходяться у віданні держави. Разом з тим є розвинений приватний сектор, здатний надати практично будь-яку допомогу. Але рівень медобслуговування в приватних установах вище, ніж у державних, незважаючи на державну ж підтримку охорони здоров’я і найвище матеріально-технічне оснащення тих та інших. Вважається, що кращі лікарі працюють у державних ЛПУ, які не практикують приватно в робочий час. Парадокс в тому , що на багато видів обслуговування та лікування ціни в державних центрах і лікарнях вище, ніж у приватних. Це пов’язано з тим, що Ізраїль – теж країна лікувального та оздоровчого туризму, де держава лікування туристів не субсидує.

Сучасний Ізраїль займає одне з провідних місць у світовій медицині. Високий рівень її, а також велика кількість російськомовного персоналу приваблює сюди багатьох хворих з країн колишнього СРСР, а також з розвинених країн у зв’язку з відносною дешевизною. У медичних центрах і лікарнях Ізраїлю здійснено чимало відкриттів, зроблені сотні винаходів, що знайшли найширше застосування у світовій діагностиці, профілактиці та лікуванні захворювань. Клініки Ізраїлю в своєму розпорядженні мають всі можливості для задоволення потреб сучасної медицини.

Ізраїльські медичні каси – це свого роду лікарняні об’єднання. Вибір пацієнтом однієї з них визначається багато в чому зручним їх розташуванням, – як самої каси, так і мережі її лікувальних установ. Кожна з лікарняних кас пов’язана договорами зі своїми самоокупними установами.

В Ізраїлі прекрасно розвинена поліклінічна ланка. Бездоганне технічне оснащення дозволяє медичному персоналу вирішувати широке коло проблем, провести комплексний огляд. Сучасна діагностична апаратура дозволяє на найвищому рівні поставити правильний діагноз, значно знизивши кількість летальних результатів. Тому неспроста кажуть, що ізраїльська медицина одна з кращих у світі.

В Ізраїлі розвинений диспансерний облік і служба швидкої допомоги з єдиним номером виклику лікаря. Якщо пацієнт потрапляє до лікарні своєї каси, за направленням лікарів швидкої допомоги або сімейного лікаря, то все перебування в лікарні безкоштовне. Найбільших витрат вимагає проведення операцій, і хоча більшу частину суми виплачує держава, хворий також несе відчутні матеріальні витрати.

Небагато, і , по перевазі, літні люди можуть скористатися послугами декількох так званих «російських» медичних центрів. Тут можливе укладання абонемента, – свого роду договору на тривалий медичне обслуговування.

Ще важливою деталлю в організаційній ланці ізраїльської медицини є те, що пацієнт може наперед ознайомитися з цінами на послуги.

Кажуть, медицина Ізраїлю носить яскраво виражений ментальний характер. А чим гірші українці? Вони також заслуговують на рівень медичного обслуговування не гірший від такого, як в Ізраїлі.

Відносно новою нішею в індустрії туризму і охорони здоров’я країни є медичний туризм. За приблизними оцінками щороку в Ізраїль приїжджають на лікування 30 000 пацієнтів із закордону, близько 80 % з яких – онкологічні хворі. Популярність медичного туризму в Ізраїлі – це наслідок високого рівня ізраїльської медицини та відносно низьких, порівняно з іншими розвиненими країнами цін на медичні послуги. Однак, незважаючи на порівняно низькі ціни на медичні послуги, він дає значні надходження до державного бюджету.

Більшість медичних туристів – це громадяни Росії, країн колишнього Радянського Союзу, Східної Європи (Болгарія, Румунія, Польща ), а також сусідніх – Республіки Кіпр, Йорданії та Туреччини. Пацієнти, які приїжджають на лікування до Ізраїлю з США, як правило, не мають медичної страховки на батьківщині.

Для України медичний туризм може бути близькою перспективою. Адже в Україні дуже багато чудових лікарів, а також новітніх технологій і методів лікування найтяжчих захворювань.

Сільське господарство в Ізраїлі представляє з себе високорозвинену галузь народного господарства: Ізраїль є великим експортером свіжих продуктів і світовим лідером в області сільськогосподарських технологій, незважаючи на те, що географія Ізраїлю є далеко не оптимальною для ведення сільського господарства. Більше половини площі Ізраїлю припадає на пустелі, а клімат і брак води не сприяють веденню господарства. Тільки 20 % землі в природних умовах придатна для ведення сільського господарства. Сільськогосподарська продукція складає 2,5 % ВВП і 3,6 % від експорту. Тільки 3,7 % робочої сили Ізраїлю зайнято в сільському господарстві, при цьому Ізраїль на 95 % забезпечує власні потреби, імпортуючи тільки зерно, олійні культури, м’ясо, каву, какао і цукор.

Цікаво, що молочне тваринництво в Ізраїлі (в країні з таким відсотком придатності землі для ведення сільського господарства) досягло найкращих показників у світі з виробництва молока на одну корову, в середньому близько 10 000 літрів на рік, обігнавши Сполучені штати, Японію, ЄС та Австралію.

Все молоко в Ізраїлі виробляється на молочних фермах, стада в більшості складаються з Ізраїльської голштинської породи, високонадійної та стійкою до хвороб. Крім того, виробляється молоко на вівчарських фермах, яке йде на експорт.

Виробництво молока на фермах дозволяє максимально механізувати та автоматизувати виробничий процес, забезпечити його високу якість.

Вся сільськогосподарська продукція, що виробляється в Ізраїлі екологічно чиста та вільна від залишків гербіцидів, пестицидів, нітратів і т.п. У цьому не важко переконатися, відвідавши будь-який заклад харчування.

На відміну від Ізраїлю, географія та природні умови України сприятливі для ведення сільського господарства, яке здатне забезпечити не тільки власні потреби, крім кави та какао, а й експортувати багато видів.

В Ізраїлі відмінні дороги. Часто ізраїльські автодороги порівнюють з німецькими. Загальна довжина автомобільних доріг Ізраїлю становить 9,5 тисяч кілометрів, з них близько 5 тисяч кілометрів автодоріг відповідають західним вимогам. Для країни з територією 470 кілометрів у довжину і 135 кілометрів у ширину (максимум), половину території якої займає пустеля, це чудові результати.

1702052

1702053

Ізраїльські правила дорожнього руху мають свої особливості. Наприклад, під час руху слід тримати кермо обома руками. Будучи за кермом, ні в якому разі не можна розмовляти по телефону, окрім як через гарнітуру «hands-free». Знак «стоп» виглядає інакше, ніж у всьому світі – як біла долоня на червоному фоні; в місті швидкість руху не повинна перевищувати 50 кілометрів на годину.

Велику увагу ізраїльтяни приділяють обороні країни. Це видно навіть з того, що на кордоні Ізраїлю можна побачити блокпости, а в населених пунктах людей зі зброєю. Часто людина працює на цивільній роботі, але при ній є зброя на випадок негайної потреби виконувати обов’язок оборонного характеру. Під час екскурсій по Ізраїлю багато дізнаєшся про боротьбу з тероризмом у цій країні, зокрема, про точкову ліквідацію.

1702045

Точкова ліквідація (сфокусоване запобігання) – термін, що з’явився під час інтифади Ель Акси для позначення військових дій Армії оборони Ізраїлю, спрямованих на знищення терористів.

А як вшановують пам’ять в Ізраїлі жертв Голокосту! На кілька хвилин припиняється звичне життя ізраїльтян – завиють сирени, зупиниться рух автомобілів, у скорботному мовчанні завмирають пішоходи.

Ізраїльтяни пам’ятають все та всіх. У цьому переконалась на прикладі з нашим земляком, який народився в Сосниці, Василем Якимовичем Тарасенком. Про те, що на сесії Генеральної Асамблеї ООН по палестинській проблемі 14 травня 1948 року він відіграв вирішальну роль і Ізраїль став незалежною державою, знають всі: і таксисти, і водії автобусів, і екскурсоводи, і пересічні громадяни.

1702041

За час перебування в Ізраїлі довелося багато побачити та почути. Ізраїль – це дійсно чудо, перлина Близького Сходу, де пустеля, пісок і камінь перетворені на квітучий сад. І зараз, коли українці по-справжньому починають відстоювати свою незалежність, з’явилася надія, що й Україна, яка володіє природними багатствами зможе повторити чудо Ізраїлю.

Галина ОРЄХОВИЧ

Фото Алли ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Видатні земляки | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.