Бійтеся байдужих …

Байдужість – є найвища жорстокість.

Мітчел Уілсон, американський письменник

21 лютого 2014 року на сторінці Всеукраїнської тижневої газети «Сіверщина» був розміщений матеріал Василя Чепурного під заголовком «Голова Чернігівського земляцтва закликає Януковича заарештувати майданівців (джерело-http://siver.com.ua/news/golova_chernigivskogo_zemljactva_zaklikae_janukovicha_zaareshtuvati_majdanivciv/2014-02-21-14050).

1582090

Підставою, що надихнула Василя Федоровича взятися за перо був лист українців у Росії до президента Віктора Януковича, який опублікували Українські Національні Новини (УНН) 20 лютого 2014 року (джерело-http://www.unn.com.ua/uk/news/1307348-list-prezidentu-vid-zemlyatstva-donbasivtsiv-moskvi).

1582096

1582099

Одним з підписантів цього листа був Микола Лях – Голова правління Регіональної громадської організації «Рада земляцтв України» у Москві, який є членом Регіональної громадської організації «Чернігівське земляцтво» у Москві.

Повідомлення авторитетної «Сіверщини» та ще й під таким заголовком викликало не тільки багато запитань, а навіть підозр щодо Чернігівського земляцтва в м. Києві. Адже в Києві та на Чернігівщині найбільш відоме столичне Чернігівське земляцтво, а тому земляків-чернігівців і всіх відвідувачів інформаційних сайтів України одразу привернуло увагу те, що «голова Чернігівського земляцтва закликає Януковича заарештувати майданівців».

У зв’язку із підписанням листа Миколою Івановичем, який ще на минулорічних загальних земляцьких зборах у МВЦ на столичному Броварському проспекті був промовцем від поважної делегації з Москви, виникла потреба внести деяку ясність.

По-перше, Микола Лях, який народився в с. Блистова Менського району, не є головою Чернігівського земляцтва в Москві. Головою правління Регіональної громадської організації «Чернігівське земляцтво» у Москві з дня її державної реєстрації є Федір Яроцький, що народився в с. Галайбине на Борзнянщині.

По-друге, до складу московського Чернігівського земляцтва входить багато відомих особистостей. Серед них найбільш яскравою особистістю є Тарас Дудко – голова Регіональної громадської організації (РГО) «Об’єднання українців «Провісник», доктор медичних наук, професор, племінник Олександра Довженка. Тарас Миколайович та інші земляки-москвичі ніколи б не прийняли рішення про подібний заклик, як від московського Чернігівського земляцтва так і від Ради земляцтв України у Москві. Навпаки Тарас Дудко був ініціатором і підписантом цілої низки заяв та звернень. Наприклад, його заяву з приводу вищезгаданого звернення за участю Миколи Ляха, відому із засобів масової інформації під назвою «Ми віримо в перемогу українського народу як в історичну неминучість!» (джерело – http://kobza.com.ua/ukrajinci-v-rosiji/4826-my-virymo-v-peremohu-ukrainskoho-narodu-iak-v-istorychnu-nemynuchist.html), крім Об’єднання «Провісник» підтримали: Українська національно-культурна автономія Санкт-Петербурга, Сибірський центр української культури «Сірий Клин», Національно-культурна автономія українців м. Новосибірська, Громадська організація «Українське земляцтво «Криниця» Хабаровського краю, Товариство «Кобзар» Башкортостан, Об’єднання українців Калузької області, Товариство «Калина» Республіки Карелія, Українське земляцтво «Днiпро» м. Тольяттi, Національно-культурна автономія «Українська родина» м. Сургут, Українці Єкатеринбургу, Томська регіональна громадська організація «Центр української культури «Джерело», Національно-культурна автономія українців Камчатського краю, Украïнська нацiонально-культурна автономія «Наша Батьківщина» Калiнiнградської областi, «Полтавське земляцтво» Санкт-Петербургу, Національно-культурне об’єднання українців «Криниця»  Пушкінського району Московської області, Товариство «Дніпро» Республіки Кабардино-Балкарія, Товариство української культури Хабаровського краю «Зелений клин», Далекосхідний духовний культурно-освітній центр «Просвіта» Приморського краю, Регіональна громадська організація «Національно-культурна автономія «Українці Мурманської області», Товариство «Славутич» м. Москва, Місцева національно-культурна автономія українців міста Петрозаводська, Регіональна громадська організація «Українці Москви», а також група журналістів, письменників, літературознавців, політологів.

1582108

1582116

Широку підтримку отримали також «Звернення українських громадських організацій Москви з приводу агресії Росії у Криму» від 2 березня 2014 року до посольств Сполучених Штатів Америки та Великої Британії (джерело – http://kobza.com.ua/novyny/4840-zvernennia-ukrainskykh-hromadskykh-orhanizatsii-moskvy-z-pryvodu-ahresii-rosii-u-krymu.html), «Звернення українських організацій Москви з приводу окупації Криму» від 2 березня 2014 року до Президента США Барака Обами, Прем’єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона, Федерального Канцлера Німеччини Ангели Меркель, Президента Франції Франсуа Олланда, Прем’єр-міністра Канади Стівена Харпера, Прем’єр-міністра Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана (джерело – http://kobza.com.ua/novyny/4838-zvernennia-ukrainskykh-orhanizatsii-moskvy-z-pryvodu-okupatsii-krymu.html), «Звернення українських організацій Росії до Президента РФ Володимира Путіна з приводу останніх подій в Україні» від 3 березня 2014 року (джерело -http://ukroglyad.com/news/sturbovanist_diaspori_za_dolju_batkivshhini/2014-03-04-2360,  svitua.org/index.php/ukraintsi-za-kordonom1/suspilno-politychne-zhyttia/item/1160-vidkrytyi-lyst-ukraintsiv-rosii-prezydentu-rf-volodymyru-putinu-z-pryvodu-ostannikh-podii-v-ukraini).

15821201582125

По-третє, голова Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві будь-яких звернень без рішення Ради ніколи не підписує. Якщо говорити за наше земляцтво – воно не є політичною організацією та об’єднує громадян, що народилися, навчались чи працювали на Чернігівщині, або вихідцями з Чернігівщини були їх предки. Головне завдання земляцтва – консолідувати зусилля вихідців із Чернігівщини для: захисту їх національно-культурних, економічних, соціальних інтересів; сприяння будівництву незалежної демократичної, соціальної Української держави; сприяння соціально-економічному розвитку Чернігівщини; пропаганди історії, відновленню пам’яток історії і культури, традицій Чернігово-Сіверської землі. До його складу входять люди різних віросповідань і політичних поглядів. Наприклад членами земляцтва є народні депутати України: Владислав Атрошенко, Сергій Аверченко, Володимир Бондаренко, Валерій Дубіль, Валерій Карпунцов, Олег Ляшко, Володимир Макеєнко, Юрій Мірошниченко, Микола Рудьковський.

Василь Чепурний має рацію – земляцький рух у світі впливає не тільки  на формування громадянського суспільства, а й часто на прийняття рішень державними органами чи посадовими особами. Великі можливості має земляцький рух в Україні. При цьому варто завжди пам’ятати повчальні слова чеського письменника та журналіста Юліуса Фучика: «Не бійтеся ворогів – вони можуть тільки вбити, не бійтеся друзів – вони можуть тільки зрадити; бійтеся людей байдужих – саме з їхньої мовчазної згоди відбуваються всі найжахливіші злочини на світі».

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Загальні заходи, Інше | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.