До 55-річчя музею Олександра Довженка в Сосниці

Використавши можливості facebook, сьогодні звернувся до Першого заступника Голови Верховної Ради України Андрія Володимировича Парубія з таким проханням:

«23 січня виповнюється 55 років Сосницькому літературно-меморіальному музею Олександра Петровича Довженка, який було створено для вшановування пам’яті великого сина України зі світовим іменем.

Спочатку музей був частиною Сосницького краєзнавчого музею, а з 1969 року – філіалом Чернігівського історичного музею. Лише 1992 року музей став самостійним музеєм обласного підпорядкування.

У створення музею вкладено багато праці та душі. Людей, які його творили, об’єднала любов до мистецтва й бажання робити добро. Протягом, багатьох років зусилля усіх поколінь наукових працівників музею були спрямовані на те, щоб показати життєвий подвиг Олександра Довженка, допомогти людям доторкнутись до прекрасного.

За роки існування, у музеї побували тисячі людей з різних куточків світу. На уклін до колиски Сашка щороку приїздять прості люди та люди імениті, щоб скласти належну шану великому синові українського народу. Відвідувачами музею були: Максим Рильський, Іван Козловський, Олесь Гончар, Юрій Смолич, Василь Земляк, Наталія Ужвій, Сергій Плачинда, відомі українські державні, політичні та громадські діячі. З нагоди 100-річчя від дня народження Олександра Довженка почесними відвідувачами музею були Голова Верховної Ради України та Глава Адміністрації Президента України, а на 110-річчя – Прем’єр-міністр України. Уклонився колисці Сашка і Президент України в 1994-2004 роках Леонід Кучма.

У 1964 році, до 70-річчя від дня народження митця, на садибі музею збудоване нове приміщення та створено літературну частину експозиції.

У 1974 році, до 80-річчя від дня народження Олександра Довженка, завершилося будівництво кінозалу, кіно-апаратної кімнати, які дали можливість проводити масові заходи з показом Довженкових фільмів, експонувати виставки.

До 100-річчя від дня народження Олександра Петровича створено нову літературну експозицію, незвичайну за формою та змістом.

У 2004 році, до 110-річного ювілею митця перекрито соломою стріхи меморіальної хати та клуні, збудовано садову альтанку.

До 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, на кошти благодійників було перекрито стріхи меморіальної хати та клуні, а на державні кошти здійснені перші кроки щодо будівництва нового музейного комплексу.

Однак, незважаючи на неодноразові прохання громадських організацій і Сосницької районної ради в 2013-2014 роках, Чернігівська облдержадміністрація спочатку довго готувалася, а потім, маючи Постанову Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 року №65, не наважилася клопотати перед Урядом щодо надання музею статусу національного. При наявності позитивного висновку та рекомендації Міністерства культури України, нерішучість облдержадміністрації була підсилена байдужим реагуванням на «Звернення депутатів Сосницької районної ради з нагоди 120-ї річниці від дня народження О.П. Довженка» від 29 квітня 2014 року https://chz.org.ua/zvernennya-deputativ-sosnytskoji-rajonnoji-rady/, яке було надіслане з листом голови Сосницької районної ради від 12 травня 2014 року багатьом адресатам, в тому числі й В. о. Президента, Голові Верховної Ради України Олександру Валентиновичу Турчинову (№01-02/144) та Прем’єр-міністру України Арсенію Петровичу Яценюку (№01-02/145).

Вельмишановний Андрію Володимировичу, земляки, чисельні шанувальники творчості та справжні цінителі подвигу Олександра Петровича Довженка будуть Вам щиро вдячні за вирішення питання щодо надання музею статусу національного. Для цього є всі підстави та можливості, а не достає одного – розуміння в тих, від кого це залежить.»

4A30CFF2

Олександр Довженко заслужив повагу та належне вшанування його пам’яті українцями на всі роки існування нації. І цьому ніхто не може заперечити, а той, хто намагається це робити – робить велику послугу недругам українського народу.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Видатні земляки, На Чернігівщині | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.