До Дня народження Чарльза III

74 роки тому у цей день в Букінгемському палаці народився первісток Єлизавети II і герцога Філіпа, спадкоємець Британського престолу Чарльз — принц Вельський, Герцог Корнуольський і Розесейський. У три роки і три місяці (лютий 1952 року) він став спадкоємцем британського престолу після смерті Георга VI і воцаріння Єлизавети II, і був найстаршим спадкоємцем в історії Великої Британії (попередній рекорд належав королю Едуарду VII). Після смерті свого батька 9 квітня 2021 року Чарльз також успадкував титул Герцога Единбурзького. 8 вересня 2022 року, після смерті Її Величності, Чарльз став королем Сполученого Королівства та ще 14 країн Співдружності націй, обравши собі ім’я Чарльс ІІІ.

Майбутній король здобув освіту в школах Cheam і Ґордонстоун, рік – в гімназії Джилонг у Вікторії, Австралія. Отримав ступінь магістра мистецтв в Кембриджському університеті, ставши першим спадкоємцем, який отримав університетський ступінь. Служив у британській авіації та на флоті у 1971-1976 роках.

У 1976 році Чарльз заснував The Prince’s Trust, спонсорує The Prince’s Charities і ще до сходження на престол був патроном, президентом і членом понад 400 інших благодійних організацій. Багато зусиль присвятив підвищенню обізнаності про органічне сільське господарство та зміну клімату, що принесло йому нагороди і визнання екологічних груп. При цьому намагається подавати приклад в цьому: в 2008 році він перевів всі свої автомобілі на біодизельне паливо, яке отримують з перероблених автомобільної олії та вина. А от його підтримка альтернативної медицини, зокрема гомеопатії, не раз зазнавала критики.

Чарльз відстоює збереження історичних будівель. З 1993 року працює над створенням Паундбері у графстві Дорсет – експериментального нового міста, заснованого відповідно до його архітектурних принципів.

Першою дружиною Чарльза була Діана Спенсер (1981-1996), шлюб з якою виявився невдалим, але у ньому народилися двоє синів Вільям (спадкоємець престолу) і Гаррі. Вдруге принц одружився із Каміллою Паркер Боулз (2005), з якою його з юності поєднували романтичні почуття та цілковите взаєморозуміння.

Чарльз ІІІ любить грати в поло, ловити рибу, а також захоплювався полюванням на лисиць, поки в 2005 році цей вид розваги не потрапив під заборону. Цікаво, що Чарльз любить усіх тварин, крім кішок. Також він захоплюється садівництвом, любить сам вирощувати фрукти і овочі в своєму саду та на городі, у свій час він навіть володів продуктовим магазином, в якому продавали тільки добірні екологічно чисті продукти.

Він є автором книг з садівництва, живопису і архітектури та, навіть, сценаріїв документальних фільмів по екології. В юності грав на віолончелі (його улюбленими композиторами є Бетховен і Гайдн), цікався балетом та захоплювався археологією. А пару років тому напередодні дня народження презентував свою власну капсульну колекцію одягу.

Цікаво, що Чарльз ІІІ – перший британський монарх, який відвідав Україну. Це відбулося у вересні 1996 року на запрошення Президента України Леоніда Кучми. Перебуваючи у Києві, він відвідав Софійський собор, Меморіал Вічної Слави, Києво-Могилянську Академію, а у Севастополі – Меморіал британцям загиблим у Східній (Кримській) війні.

Безпрецедентною є підтримка ним і його родиною України в російсько-українській війні. «Ми солідарні з усіма, хто чинить опір жорсткій агресії», – заявив Чарльз 1 березня 2022 року та відтоді не раз відвідав українські церкви і установи у Британії, Шотландії, а також Канаді, зустрічався з українськими біженцями.

Матеріал підготовлено кафедрою нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Опубліковано у Захист і підтримка України. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.