Енциклопедія Носівщини — «Вікіпедія» масштабу трьох територіальних громад

З лютого 2019 року Носівщина має свою електронну енциклопедію, яку може редагувати кожен. Її ініціатором і головним редактором є наш земляк — Юрій Пероганич — громадський діяч, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, почесний член Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво», в 2014-2016 роках очільник Носівського відділення земляцтва.

Носівка для Юрія Йосиповича — дорогий серцю край, тут живуть найдорожчі його люди — батько Йосип Юрійович і мама Галина Олександрівна. Створюючи цей інноваційний проєкт, Юрій Пероганич прагнув донести нинішнім мешканцям Носівщини і всього світу, прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувшину та сьогодення Носівщини.

На початок грудня 2021 року Енциклопедія Носівщини має вже 2400 статей і близько 1000 ілюстрацій. Понад 2300 статей створив Юрій Пероганич сам, залучаючи при цьому інформацію від земляків — автора книги «Славні імена Носівщини» Валерія Фурси, колишнього директора станції юних техніків Василя Кияниці, педагога-історика Анатолія Буняка та багатьох інших.

Енциклопедію Носівщини, подібно до Вікіпедії може вільно редагувати будь-яка людина, котра має доступ до інтернету. Можна як виправляти існуючі, так і створювати нові статті. Є можливість швидко ідентифікувати та блокувати вандалів — людей, які навмисно вносять хибну інформацію. Можна зберігати як тексти, так і зображення.

Однак, на відміну від Вікіпедії, в Енциклопедії Носівщини можна розміщувати лише те, що стосується Носівської, Мринської та Макіївської територіальних громад, що донедавна входили до Носівського району.

Тут кожен може створювати окремі статті про людей — історичних постатей і сучасників, помітних аж до рівня села — з освіти, культури, медицини, спорту, силових органів, виробництва, послуг, торгівлі, адміністрації, про громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, організації, підприємства, заклади торгівлі та послуг, громадські об’єднання, про кожну значиму для громади, міста чи села подію.

Як і у Вікіпедії, при написанні статей до Енциклопедії Носівщини завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад, сторінку в інтернеті, номер і дату газети, назву та автора кнги… Проте, на відміну від Вікіпедії, в Енциклопедії Носівщини можна публікувати і власну інформацію, зокрема спогади, якщо ви можете підтвердити свою особу. Крім того, менші обмеження і в стилі написання. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї, чи інтерв’ю. Звісно, за згоди авторів цих матеріалів, – пояснює Юрій Пероганич.

В енциклопедії вже представлені статті, що стосуються усіх сфер минувшини та сучасності краю.

«Не можна полюбити Україну, не відчуваючи любові до своєї малої батьківщини. Хочу донести і землякам і мешканцям усього світу, а також прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувшину і сьогодення Носівщини. Подібної Енциклопедії рівня громад нема в Україні і, можливо, у світі, – запевняє Юрій Пероганич.

 – Моя мрія – щоб носівчани мали гонор, поважали себе, щоб мали на кого рівнятися. Носівщина й справді багата на цікавих, унікальних, неординарних особистостей, на гідні гордості події.

Ласкаво запрошую до наповнення Енциклопедії Носівщини краєзнавців, журналістів, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, «пересічних» земляків. Створюйте нові статті та поліпшуйте існуючі. Будьте сміливими!»

Робота над енциклопедією триває. І долучитися до цієї цікавої, корисної, а головне дуже потрібної для сучасників і прийдешніх поколінь справи, може кожен, для кого Носівщина рідний край.

Вам є що розповісти про своїх рідних, колег, вулицю, сусідів, про все, що стосується Носівки та Носівщини, без вагань, ставайте волонтером, долучайтесь до великої справи — написання історії рідного краю!

Важливо, що цю енциклопедію можна масштабувати — за  допомоги Юрія Пероганича уже створена та розвивається подібна Енциклопедія Бобровиччини.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Присвяти | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.