Форум краєзнавців Чернігівського району

30 січня 2015 року у великому залі Чернігівської райдержадміністрації відбулась краєзнавча конференція. Подібні форуми тут вже стали доброю традицією за підтримки районного керівництва. Зокрема, дослідників рідного краю, вчителів історії, сільських бібліотекарів та інших учасників конференції вітали в.о. голови Чернігівської райдержадміністрації Анатолій Кругол, заступник голови райдержадміністрації Лідія Гаєвська.

0C8F3D64

Учасники заходу вшанували пам’ять всіх загиблих захисників Суверенності, Соборності та Незалежності нашої держави в бою під Крутами та в зоні проведення АТО на сході України, невинно убієнних мирних жителів у Волновасі та Маріуполі хвилиною мовчання.

Відбулась презентація книги заслуженого журналіста України Миколи Будлянського «Вільхова гілка» про козацьке містечко Олишівку, написаної ще 20 років тому, яка лише тепер змогла побачити світ. За відсутності автора з поважних причин, видання представив депутат районної ради, уродженець Олишівки Олександр Мисюра. Він пообіцяв, що книгу отримають всі бібліотеки та школи району.

Черговий, вже 9-й диск відеоматеріалів з циклу «Пізнай свій рідний край» про відомих земляків Чернігівського району представив Андрій Курданов, голова районної організації Національної спілки краєзнавців України. Герої окремих сюжетів – доктор геологічних наук Іван Степанович Рослий (народився в с. Ведильці) та заслужений працівник сільського господарства України Микола Трохимович Ларченко (32 роки працював керівником сільгосппідприємства в с. Халявин) – виступили з промовами до аудиторії. А журналіст обласного телебачення Тетяна Ільчук, яка разом з Андрієм Курдановим підготувала сюжети, подякувала краєзнавцям за їх любов до рідного краю та невтомні пошуки призабутих сторінок минулого, а також запросила до подальшої співпраці. Незабаром диск з матеріалами буде передано школам району.

Краєзнавець Віктор Єрема, уродженець Андріївки, повідомив про намір громади відродити у майбутньому церкву, збудовану наприкінці ХVІІІ ст. за кошти генерал-майора Олександра Рігельмана. На сьогодні вирішується питання землевідведення.

Сергій Горобець, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, розповів про публікації з історії населених пунктів району, що останнім часом з’явилися на сайті «Чернігівський формат», і запросив місцевих дослідників пропонувати свої здобутки Інтернет-виданню.

Учасники конференції заслухали інформацію про пошукову діяльність приватного музею «Старобілоуська садиба», яку представила його організатор і керівник Олена Малишко. Творчими планами поділився з присутніми краєзнавець Олександр Ляшев, уродженець с. Роїще. Він готує другий том нарисів про козацькі прізвища рідного села, а також видання про священиків місцевої церкви.

Андрій Курданов поінформував про видання книги, присвяченої загиблим воїнам у селах району у вересні 1941 та 1943 років. Роботу над книгою завершено, для її видання необхідні чималі кошти – 60 тисяч гривень. Це при тому, що в районному бюджеті витрати на книгодрукування взагалі не передбачені, відтак доведеться збирати кошти, як то кажуть, «всім миром».

Також члени районної спілки краєзнавців висунули свого представника для участі в Громадській раді при Чернігівській райдержадміністрації нової каденції – відому поетесу Надію Галковську.

Голова Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олександр Коваленко відмітив плідну працю та вагомі здобутки дослідників минувшини в Чернігівському районі, а також повідомив про створення першого в області кущового осередку Національної спілки краєзнавців у селищі міського типу Михайло-Коцюбинське, що стало можливим завдяки активній діяльності керівника цього невеличкого відділення Анатолія Скуратовича.

На конференції також прийняли наступне звернення:

«Шановні жителі району, керівники та працівники установ та організацій та просто небайдужі люди!

Краєзнавці Чернігівського району підготували матеріали до видання другого тому книги «Літопис доль та днів минулих», присвяченої воїнам, які поховані в селах нашого району в вересні 1941 та 1943 років та нагороджені бойовими нагородами, описано спомини очевидців, розповіді про людей, які допомагали воїнам або упродовж років вшановували пам’ятні місця їхнього упокоєння.

Цьогоріч відзначатимемо 70-річчя Перемоги над нацизмом. Відбудуться чисельні заходи по вшануванню ветеранів, напередодні свята впорядковуватимуть сільські пам’ятники та братські могили, ми згадуватимемо рідних, які воювали на фронтах Другої світової війни, наближаючи велику Перемогу.

Багато унікальних і досі невідомих фактів про ті роки зібрано на 870 сторінках майбутньої книжки, відновлено призабуті події та імена. Вперше друкується уточнена та розширена інформація майже на 2,5 тисячі імен воїнів, чиї прізвища викарбувані на сільських пам’ятниках, розміщено тексти нагородних листів на воїнів, які виявили мужність і героїзм в боях за села нашого району під час звільнення від нацистських окупантів. Ми хочемо, щоб кожен житель району, його гості знали величні й трагічні сторінки нашої історії, пам’ятали людські долі та знали більше про них.

Нова книжка в першу чергу надійде до сільських і селищних рад, районних закладів освіти та культури, в наукові та музейні установи Чернігова та Києва.

Звертаємось до всіх із проханням фінансово підтримати видання нової книжки. Для друку 300 примірників потрібно зібрати 60 тисяч гривень. Просимо голову районної організації ветеранів Анатолія Васильовича Гапича дозволити збір коштів на рахунок районної ветеранської організації та з членами президії районної організації здійснювати громадський контроль за їх надходженням та витратами.

Розрахунковий рахунок 26009301102401

Код 22815820 Чернігівська районна організація ветеранів

Філія ЧОАТ «Ощадбанк» м. Чернігів Код банку 353553

Давайте за традиційним українським звичаєм згуртуємось, як на толоку, й гуртом видамо до ювілею Перемоги книгу про людські долі, пов’язані з Чернігівським районом. Це набагато краще, ніж у черговий раз промовляти й вислуховувати відомі гасла про пам’ять.»

Олександр МАЙШЕВ, член Національної спілки журналістів України

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.