І святкували, і планували …

Цьогорічне святкування Дня Сосниці та 123-ї річниці від дня народження Олександра Петровича Довженка спланували провести впродовж кількох днів, а не в один день, як в минулі роки. 

Святкові заходи розпочали о 20:00 8 вересня – сосницьку молодь вітали рок-гурти «The Tea Ship» з Чернігова, «Сбой системи» з Броварів, фіналіст «Голосу країни» Дмитро Селянський.

9 вересня о 10:00 продовжили свято на перехресті вулиць Чернігівської та Корнєва офіційним відкриттям меморіальної скульптури з металу за мотивами герба Сосницького району.

Ближче до 12:00 на центральній площі селища молитвою за Україну розпочались урочистості до Дня Сосниці.

Участь в урочистих заходах до Дня Сосниці 9 вересня взяли: перший заступник голови Чернігівської обласної ради, член Ради земляцтва Валентин Васильович Мельничук, заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Сергій Федорович Сергієнко, народний депутат України Анатолій Сергійович Євлахов, народний депутат України 3-4 скликань Олег Володимирович Петров, депутати Чернігівської обласної ради Дмитро В’ячеславович Блауш і Володимир Миколайович Селянський, Корюківський міській голова Ратан Ратанович Ахметов і Новгород-Сіверський міський голова Олег Анатолійович Бондаренко, а також керівництво району та селища та ряд інших поважних гостей.

Від Сосницького відділення земляцтва в цей день у заході брали участь Ніна Дмитрівна Грицай, Валентина Миколаївна Мовчан, Іван Григорович Придуха. Наша активістка та Великоустівський сільський голова Валентина Миколаївна Циганок також взяла участь у святкуванні зі своїм куренем. А наша наймолодша представниця Тетяна Валеріївна Макуха доклала чимало зусиль, щоб виступами рок-груп свято сподобалось молоді.

Зі святкової сцени з вітальними словами до сосничан і гостей Сосниччини звернулися селищний голова Андрій Дмитрович Портний, а також Сергій Сергієнко, Валентин Мельничук, Анатолій Євлахов, Ніна Грицай та інші поважні гості.

Для сосничан і гостей Сосниччини цього дня була підготовлена досить різноманітна програма. Відбулось театралізоване дійство за участю сільських громад, установ та організацій району. Колективи художньої самодіяльності із Сосниці, Коропа та Городні підготували цікаву концертну програму. Порадували гостей свята цікавою виставкою виробів народні умільці Сосниччини, а також активістка Коропського відділення земляцтва Катерина Федорівна Кулик.

Сільські громади, установи і організації району виставили курені, в яких частували всіх охочих традиційними місцевими стравами. Впродовж свята діяв ярмарок та атракціони для дітей.

Святкування продовжилось вечірньою концертною програмою за участю гуртів HIT OF BAND та S&S, а також виступ колективу FIRE SHOW та народними гуляннями. Впродовж вечора демонстрували відео заходів, які відбувались цього дня.

11 вересня на території Сосницького літературно-меморіального музею Олександра Довженка зібралися численні сосничани, гості – люди, кому не тільки дорога пам’ять про Олександра Петровича, а всі ті, хто цінує українську культуру, українську історію, українське кіно, а також те, що він прославив Україну та Чернігівщину.

Цього року ми повернулися до продовження традиції проведення спільних заходів столичного Чернігівського земляцтва та Національної спілки кінематографістів України, а тому з Києва в Сосницю попрямували одним автобусом, а не різними транспортними засобами, як це було впродовж останніх років. Разом зі мною були активісти земляцтва – Сосницького відділення Микола Петрович Швед і Прилуцького– український кінооператор Євген Олександрович Калін. У Сосниці до нас приєдналася Валентина Мовчан.

Уже в Сосниці мені, «Почесному Сосничанину», довелося побути в групі чернігівців і сосничан, яка з хлібом-сіллю зустрічала гостей свята з Києва та Глухова.

Урочистості розпочались з покладання квітів до пам’ятника Олександра Довженка. З вітальними промовами виступили директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Олександр Володимирович Левочко, заступник голови Сосницької райдержадміністрації Олег Анатолійович Трамана, селищний голова Андрій Дмитрович Портний, в. о. голови правління Національної спілки кінематографістів України, кінознавець, заслужений працівник культури України Олена Борисівна Парфенюк, помічник ректора Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка Володимир Анатолійович Любивий, завідувач кафедри української і зарубіжної літератури університету, доктор філологічних наук, професор Анатолій Олександрович Новиков та інші гості свята.

Зворушливо вели святкову програму заслужений артист України, артист Чернігівського обласного молодіжного театру Олексій Володимирович Биш та в. о. директора обласного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв, головний балетмейстер, кандидат педагогічних наук, доцент Юлія Юріївна Солонець. Пісенні номери представили академічний народний хор і танцювальний колектив Чернігівського філармонійного центру фестивалів та концертних програм, а також Сосницький народний аматорський фольклорний колектив «Криниці», які свою програму продовжили в саду Довженка. Тут свою роботу розкрила і виставка експонатів музеїв – літературно-меморіального Олександра Довженка та краєзнавчого імені Юрія Виноградського, а також робіт народних умільців, яка продовжувалась біля хати, на подвір’ї.

 

Не можливо було обминути роботи майстрині вибійки, народної вишивки, лялькарства та писанкарства, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва Ольги Костюченко та творчої майстерні «Куделя» (Чернігів), а також художні роботи майстринь із Семенівщини, Бахмаччини (рогоза), хенд-мейд Оксани Василенко з Менщини. Свої роботи сосничани представили теж: лозяні – Микола Чабась, з дерева– Ігор Мисік, текстильні – Оксана Пульгун. Зупиняли любителів старовини й приватні колекції зброї та дзвонів ХІХ – початку ХХ століття сосничанина Валерія Макухи.

А садочок Олександра Довженка поповнився ще однією яблунькою.

Режисери Марія і Анастасія Старожицькі, мама і донька, привезли сосничанам фільм, що проходив національний відбір на «Оскар», — «Війна химер». Режисер, завідувач кафедри режисури телебачення Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, засновник і президент студії «ВІАТЕЛ» Василь Вітер приїхав не тільки з першим українським документальним серіалом «Гра долі», а й із своїми студентами – молодими режисерами та їх ігровим короткометражним кіно.

За рідким виключенням, але цього року мені приємно було слухати зворушливі виступи всіх виступаючих і спілкуватися з багатьма з них про плани з підготовки до 125-річчя від дня народження Олександра Довженка. Тут ми одразу погодили спільні дії з Олександром Володимировичем Левочко, Олегом Анатолійовичем Траманою, Оленою Борисівною Парфенюк, засновником, директором студії «ВІАТЕЛ» Галиною Іванівною Криворчук.

Приємним було спілкування з депутатом Сосницької райради Василем Євгеновичем Волошком, який в 2006-2010 роках очолював райраду і багато зробив у плані належного вшанування пам’яті Олександра Довженка, в тому числі щодо перепоховання з Москви та присвоєння посмертно звання Герой України. Василь Євгенович розумів і розуміє, що без належного вшанування пам’яті Олександра Петровича неможливий належний розвиток району.

Такої ж думки і Олег Анатолійович Трамана – голова Сосницької райради в 2010-2014 роках, а нині заступник голови райдержадміністрації.

На виборах у 2015 році сосничани з надією на зміни селищним головою обрали молодого учасника Євромайдану Андрія Дмитровича Портного. Станом на сьогодні Андрій Дмитрович робить все, щоб не тільки виконати дані виборцям обіцянки, а й зробити більше. Він переконаний, що створення Сосницької об’єднаної територіальної громади, вибори в якій призначені на 29 жовтня поточного року, дасть корисний результат для подальшого розвитку і Сосниці, і тих сільських громад, що погодилися бути в ОТГ.

Поточного року сосничани присвятили цілий день для вшанування пам’яті свого земляка, а тому до пізньої ночі на садибі було людно і гамірно, адже зібрались творчі, високодуховні люди, яких того дня об’єднувало бажання ще більше розкрити і пізнати талант геніальної людини, а головне ще раз зробити наголос на заслуги Олександра Петровича Довженка перед людством, Україною, Чернігівщиною, Сосниччиною. На святі гості знову заговорили про належне вшанування пам’яті нашого геніального земляка шляхом повернення до питань присвоєння йому посмертно звання Герой України, надання статусу національний Сосницькому літературно-меморіальному музею Олександра Довженка. Не оминули стороною й запропоновану Мінекономрозвитку України приватизацію Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

Столична делегація пізно залишала Сосницю і насамкінець зробили спільне фото біля пам’ятника Олександра Довженка.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Фото автора, Валентини МОВЧАН і Миколи ШУЛЯРА

Опубліковано у Вшанування пам'яті, Дні поселень, На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до І святкували, і планували …

  1. Олександр Пухкал коментує:

    Надзвичайно цікавий репортаж. Радий за земляків. Добра і успіхів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.