Історія однієї весільної сорочки

Дорогі земляки! Нарешті у ФБ створено групу, присвячену історіі та генеалогії рідного Понорницького краю Чернігівщини, в якій будуть опубліковані генеалогічні розвідки більше 100 родин!

Бажаючі земляки можуть приєднатися за посиланням: https://m.facebook.com/groups/3278318522410056/?ref=share

А зараз знаходжусь у пошуці історій та фото весільних сорочок наших прабабусь!

І ось вже до уваги готова історія весільної сорочки з села Авдіївки (до 2020 року Сосницького району, а зараз Понорницької громади Новгород-Сіверського району).

Мало хто заперечить, що автентична весільна вишивка за будь-якого часу – цінна знахідка для поціновувачів власної історіі та традицій.

На світлинах нижче представлена весільна сорочка села Авдіївки із лляного домотканого полотна, вишита лічильною гладдю. Присутня також ніжна мережка, штапівка на подолі, що відрізняється за візерунком від візерунка на рукавах і є особливістю вишивки та оформлення одягу нашого краю.

Святковий геометричний орнамент з ромбів, вишитий червоними та білими нитками, говорить нам і про вік сорочки – не пізніше 1880 року. Оскільки вже з 1880 року у святковій вишивці почали додавати «модний» темно-синій колір, бо нарешті стали доступні на загал темні барвники для ниток.

Складний і рясний візерунок на рукавах говорить про довгу та клопітку працю майстрині. Адже вишивальниця рахувала кожну нитку та таким чином складала складний орнамент. Скільки днів і ночей знадобилося аби вишити таку сорочку – тепер не дізнатися.

Але встановити майстриню згадуваної весільної сорочки все-таки вдалося. Дівчата нашого краю вишивали весільні сорочки самостійно або ж отримували в дарунок від матерів.

Дана весільна сорочка успадкована Олександрою Савицькою (в дівоцтві Кашич) від її бабусі Пелагеі (Палажки) Дорофіівни Чепурноі (у дівоцтві також Чепурної) 27.04.1895 року народження, представниці козацького роду Чепурних села Авдіївки.

За сімейною історією Палажка (на відновленій світлині нижче) успадкувала цю весільну сорочку від власної матері Василини (Васси) Степанівни Чепурної (в дівоцтві Симоненко) представниці давнього козацького роду шляхетського походження Симоненків, до 1750 року – шляхетського роду Дейна.

Козачка Василина Степанівна Симоненко вперше одягнула цю сорочку 142 роки тому на власне весілля, що відбулося 8 лютого 1881 року. Саме тоді юна Васса, 16 років від народження, брала шлюб з 18-річним козаком Дорофієм (Арефою) Антоновичем Чепурним.

Через 32 роки цю ж весільну сорочку одягнула їх донька Пелагея Дорофіівна, коли брала шлюб 26 травня 1913 року з односельцем і теж представником козацького роду Чепурних – Сергієм Митрофановичем.

Цілком ймовірно, що в цій весільній сорочці у свій день весілля хизувалася і сестра Палажки – Марфа (Мавра) Дорофіівна Чепурна, 01.05.1893 року народження, що вийшла заміж 17 жовтня 1921 за Юхима Семеновича Роговенка.

Діти, онуки та правнуки Васси та Дорофія, Пелагеі та Сергія Чепурних півтора століття оберігають родинний спадок й щиро діляться красою автентичної весільної вишивки Понорницького краю та власною історією з нами, читачами.

Можливо у земляків краю теж збережені подібні реліквії? Діліться! Охоче разом встановимо власників і важливі дати їх сімейного життя.

Вище розміщені світлини Пелагеі Дорофіівни Чепурноі та сорочки, зроблені Ольгою Кунтиш (в дівоцтві Молявко) родом з села Шаболтасівки для «Понорницької громади туристичної».

На нижче розміщеній світлині моє бачення сучасної Пелагеі Дорофіівни 21-го століття.

Станіслава МЕЛЬНИК-ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Культурна спадщина, Присвяти | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.