На гостині у довженківців

Останні два роки Угода про співпрацю Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради, ради Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві містить пункт, який присвячений підготовці до відзначення в 2014 році 120-річчя від дня народження Олександра Довженка.

SMD 01

Завдячуючи співпраці органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Чернігівщини та Товариства минулого року Президент України Віктор Янукович прийняв рішення про відзначення ювілею основоположника українського поетичного кіно на державному рівні та видав Указ «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка» від 3.07.2012 р. №430.

Зважаючи на суспільну потребу у вивченні й популяризації кінематографічної, літературної та публіцистичної спадщини Олександра Довженка, Глава держави доручив Кабінету Міністрів утворити організаційний комітет з підготовки та відзначення у 2014 році 120-річчя від дня народження митця та затвердити відповідний план заходів.

Законом України від 6 грудня 2012 року № 5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік» передбачена субвенція з державного бюджету на проведення заходів з відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка.

На виконання Указу Президента від 3.07.2012 р. №430 Кабінет Міністрів України розпорядженням від 20 березня 2013 р. № 144-р затвердив План заходів з підготовки та відзначення у 2014 році 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, який, наприклад, передбачає:

  • провести капітальний ремонт та технічне переоснащення кінотеатру імені О.П. Довженка у смт Сосниця;
  • провести капітальний ремонт Сосницької гімназії імені О.П. Довженка із застосуванням системи енергозбереження в смт Сосниця;
  • опрацювати питання щодо розширення площ Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка;
  • забезпечити приведення до належного експлуатаційного стану під’їзних доріг загального користування та вулиць смт Сосниця.

Планом заходів проведення робіт передбачається протягом другого півріччя 2013 – 2014 року. Відповідальні за проведення Мінінфраструктури, Укравтодор, облдержадміністрація.

На виконання Указу Президента від 3.07.2012 р. №430 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 144-р Чернігівська обласна державна адміністрація розпорядженням від 9.04.2013 р. №126 утворила організаційний комітет з підготовки та відзначення у 2014 році 120-річчя від дня народження Олександра Довженка та затвердила його склад.

Співголовами організаційного комітету затверджені голова облдержадміністрації Володимир Хоменко та голова облради Анатолій Мельник.

Окремий представник від ради Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві до оргкомітету не включений, але заступниками голови оргкомітету затверджені заступник голови обласної ради Валентин Мельничук та заступник голови облдержадміністрації Юрій Музика, які є членами Ради земляцтва.

То ж участь ради Товариства в роботі оргкомітету буде відбуватися саме через Валентина Васильовича та Юрія Володимировича.

Щоб побачити на власні очі зміни, що відбуваються там, де народився наш геніальний земляк, особисто завітав до довженківців – колективу Сосницького літературно-меморіального музею Олександра Довженка.

Мої гостини були без попередження, але як завжди територія та всі об’єкти цього закладу культури перебували в надзвичайно гарному вигляді, немов чекали, що до своєї оселі ось-ось завітає сам Олександр Петрович.

Був понеділок, а тому всі від директора до співробітника готувалися до робочого тижня. В своєму робочому кабінеті дбайлива господиня – директор музею Любов Наконечна приймала відвідувачів, а наукові співробітники працювали з документами.

До 119-річниці від дня народження співця краси і добра Олександра Довженка було ще декілька днів та колектив музею був готовий зустрічати на святі поважних гостей з Києва та Чернігова.

Предметом моєї найбільшої цікавості в ході гостин до довженківців була «Архітектурно – художня концепція реконструкції літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт Сосниця, Чернігівської області», яку розробив чернігівець – художник, дизайнер, монументаліст, заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов.

Експозиції музею постійно розширюються та поповнюються матеріалами. Однак через обмеженість виставкової площі більшість цінних експонатів не можуть бути виставлені для огляду відвідувачами. Комплекс музею-садиби не має приміщення готельного типу для гостей і відвідувачів. Також відсутня можливість повноцінного використання кіно-фонду музею, оскільки кіно-зала знаходиться в тісному пристосованому приміщенні.

Все це викликає нагальну потребу в будівництві нового музейного комплексу.
Ще в ході підготовки до 100-річчя від дня народження Олександра Довженка в 1993 році на замовлення Чернігівського обласного управління культури був розроблений проект «Реконструкція комплексу «Літературно-меморіальний музей О.П. Довженка в смт Сосниця Чернігівської області», який за 20 років застарів.

На даний час музей перебуває в комунальній власності Чернігівської обласної ради, а тому без надання йому статусу «Національний» будь-яка проектна документація щодо реконструкції приречена на старіння, адже треба кошти, яких область не має.

Олександр Довженко не тільки чернігівський, оскільки там народився, а перш за все український кінорежисер, кіносценарист, письменник, публіцист, який відомий усьому світові, а тому й музей повинен бути національним, а не комунальним.

Ось такий висновок напросився після ознайомлення з художньою концепцією та іншим, рухаючись дорогами району і прямими вулицями Сосниці.

Матеріал і фото Олексія ОРЄХОВИЧА

SMD 02

SMD 03

SMD 04

SMD 05

Опубліковано у У відділенях | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.