Наш ріпкинський вчений-ювіляр

2 березня голова Ріпкинського відділення земляцтва Олександр Литвин і його заступник Володимир Федяй відвідали вдома, щиро привітали з недавнім 85 – річчям видатного земляка, знаного вченого та конструктора Бориса Юліановича Туку і вручили йому Подяку Чернігівського земляцтва, а також книгу про земляків «Ми – ріпкинці».  

Борис Юліанович народився 23 вересня 1931 року в смт Ріпки. Закінчив радіотехнічний факультет Київського політехнічного інституту (нині НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського») в 1954 році. Починав роботу на Київському радіозаводі, а через півтора року перейшов у новостворений Науково-дослідний інститут 132, в подальшому – НДІ «Квант». Був головним інженером НДІ «Квант», заступником з наукової роботи.

Доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії СРСР, має почесне звання «Заслужений радист СРСР». Був головним конструктором трьох поколінь систем розвідки та цілевказування бойових кораблів ВМС. У 1972 році НДІ був виготовлений перший дослідний зразок спеціальної електронно-обчислювальної машини «Карат» (яка встановлювалася на надводних і підводних кораблях ВМФ СРСР). Нагороджений орденом Трудового Червоного прапора.

Нині хоч і на пенсії, але працює головним науковим співробітником науково;дослідного інституту Міністерства оборони. При зустрічі Борис Юліанович розповів про своє дитинство, яке пройшло в Ріпках, де працювали його батьки-лікарі. Назавжди він полюбив чарівний Поліський край, до якого часто приїжджав в дні відпусток, для відпочинку від напруженої роботи. А потім дитинство та шкільний період пройшли у Голосіївському районі Києва, куди переїхали його батьки в 1937 році, про навчання в КПІ, хоча батьки наполягали на професії лікаря, про участь в олімпійській команді СРСР по греблі, як познайомився з майбутньою дружиною, врятувавши її на Дніпрі в Києві.

Він також розповів, як вже будучи головним інженером НДІ «Квант» за розробку радіолокаційної системи «Дубрава» отримав премію, на яку зміг купити автомобіль ВАЗ-2101.

Борис Юліанович не полишає творчу роботу, багато працює з молодими фахівцями, є членом спеціалізованої ради по захисту докторських дисертацій. Залишається вірним патріотом України, як і вся його родина, діти та онуки, які підтримували революцію на Майдані, боротьбу за цілісність України.

Олександр ЛИТВИН

Опубліковано у У відділенях, Ювілеї | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.