«Наш світ у великій біді»

Міжнародний порядок, який закріпила Організація Об’єднаних Націй, розколюється.

«Наш світ у великій біді», — так сказав генеральний секретар Антоніу Гутерріш, відкриваючи щорічну Генеральну асамблею у вівторок.

ООН рідко досягає своїх високих цілей. Але важко пригадати час, коли його фундаментальні принципи пошуку спільних рішень для миру, підтримки прав людини та просування міжнародного права були під такою загрозою.

Держава-член Росія порушила статут ООН своїм вторгненням в Україну. Ні президент Росії Володимир Путін, ні президент Китаю Сі Цзіньпін не потрудяться з’явитися на зустріч лідерів Великого Яблука, хоча вони збиралися минулого тижня окремо. А нещодавні повені в Пакистані свідчать про те, що зусилля ООН щодо посередництва угод щодо обмеження викидів вуглецю вже занадто пізно для деяких країн.

Колись ООН була осередком дипломатії під час війни. Але ті часи минули, оскільки Пекін і Москва застосували право вето в Раді Безпеки, щоб перешкодити спробам посередництва в таких місцях, як Сирія та Україна. Після свого вторгнення на початку цього року Росія перетворила засідання ради на театр абсурду.

Президент США Джо Байден продовжить серію відвертих розмов, закликавши світ у середу виступити проти «голої агресії» з боку Москви, заявив радник з національної безпеки Джейк Салліван. Застереження Байдена про те, що світ ділиться на дуель між деспотами та демократами, дивляться на гроші.

Звичайно, критики Америки зазначають, що вона часто порушує принципи самої Організації Об’єднаних Націй, наприклад, своїми війнами у В’єтнамі та Іраку. І будь-яке повернення до влади колишнього президента Дональда Трампа, який перевернув дипломатію США з ніг на голову, зневажаючи західних союзників і балуючи тиранів, може звести нанівець зусилля Байдена щодо збереження міжнародного права.

Усе це пояснює надзвичайно похмурий тон промови Генерального секретаря ООН, коли він скаржився на те, що не було «ні співпраці, ні діалогу, ні колективного вирішення проблем», водночас попереджаючи: «реальність така, що ми живемо у світі, де логіка діалог і співпраця – єдиний шлях вперед».

Стівен Коллінсон, Кейтлін Ху та Шелбі Роуз

Опубліковано у Захист і підтримка України. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.